Jaka jest najlepsza kiełbasa na grilla i o czym warto pamiętać podczas grillowania? Zobacz, jak przygotować kiełbasę
fot. iStock, Dimitrie Ragar / 500px
Kiełbasa na grilla powinna być dość tłusta i przygotowana najlepiej z mięsa cielęcego lub wieprzowego. Jej przyrządzenie nie zajmie ci więcej niż 20 minut, jeśli znasz kilka przydatnych trików. Możesz także sięgnąć po aromatyczne marynaty, choć najczęściej kiełbasę na grilla kładzie się tak po prostu, bez większego przygotowania.
Wybór kiełbas na grilla jest dość duży. W zależności od naszych upodobań, można wybrać kiełbasę białą, chudszą i bardziej tłustą, z przewagą mięsa cielęcego lub wieprzowego.
Niektóre kiełbasy w okresie letnim przygotowywane są z myślą o amatorach grillowania. Dlatego są specjalnie doprawiane i umieszczane w hermetycznie zamkniętych torebkach foliowych. Czy to na pewno dobry wybór?
Najlepsza kiełbasa z grilla to taka, która nie jest bardzo sucha. Tłuszcz, który będzie się z niej wytapiał i spadał wprost do żaru, utrzyma ciepło i doda ciekawego aromatu gotowej kiełbasie, a dodatkowo sprawi, że kiełbasa stanie się soczysta. Dlatego też wybieraj kiełbasy wieprzowe, zamiast tych z dużym dodatkiem cielęciny.
Pamiętaj również, że w zależności od producenta kiełbasa śląska, toruńska, podwawelska czy rzeszowska może smakować inaczej. Dlatego, zanim wybierzesz się na grilla, kup kilka dni wcześniej po małym kawałku różnych gatunków kiełbas - będziesz dokładnie wiedziała, jaka jest ich jakość i która z nich najlepiej sprawdzi się podczas grillowania.
Dobrze też, jeśli kiełbasa znajduje się w naturalnym jelicie. Wystrzegaj się także kupowania kiełbas, które wyglądają jak sztuczne. Jeśli masz taką możliwość, wybierz wyrób bez konserwantów. Pamiętaj, że kiełbasa na grilla nie powinna być tą najtańszą. Fizycznie nie jest możliwe wyprodukowanie dobrej jakościowo i smacznej kiełbasy za kilkanaście złotych za kilogram.
Warto też poszukać lokalnych dostawców oraz producentów. Być może nawet nie wiesz, że w okolicy ktoś ma własną wędzarnię i możesz kupić od niego kiełbasę dużo taniej, niż w sklepie, a do tego w znakomitej jakości.
fot. Kiełbasa z grilla: jaką wybrać/iStock, Guido Mieth
Niestety produkty sklepowe nie zawsze gwarantują dobrą jakość, a czasem wręcz są zrobione z tzw. resztek. Przygotowana i zapakowana kiełbasa o nazwie grillowa, może i ładnie wygląda, ale na tym bardzo często kończą się jej zalety.
Po otworzeniu opakowania może się okazać, że kiełbasę sprzedano pod tą nazwą, ponieważ liczono na pośpiech kupującego, który kierował się jedynie wygodą. Zamiast aromatycznego kawałka kiełbasy w opakowaniu znajduje się pięknie przyprawiony złej jakości produkt. Zdarzały się także przypadki, że producenci wrzucali do takich torebek produkty przeterminowane albo bliskie terminu ważności.
Przed zakupem zawsze sprawdzaj skład kiełbasy oraz informacje o producencie. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemności lub wyrzucania produktu zaraz po otwarciu opakowania.
fot. Kiełbasa na grilla/iStock, Manuel Breva Colmeiro
Kiełbasa to najprostsza z możliwych potraw z grilla. Dobrej jakości kiełbasa nie wymaga już specjalnego doprawiania ani przygotowania. Nie potrzebujesz też żadnej marynaty do grilla, choć oczywiście możesz natrzeć ją delikatnie mieszanką oleju oraz przypraw - sprawdzi się w szczególności papryka, majeranek oraz oczywiście sól i pieprz. Również biała kiełbasa z grilla nie wymaga specjalnego przygotowania, a jedynie nacięcia i umieszczenia na ruszcie bądź tacce.
Najczęściej jednak kiełbasę wystarczy po prostu naciąć - najlepiej na krzyż, tak by mógł się wytopić się z niej nadmiar tłuszczu. Tak przygotowaną połóż na rozgrzany, przesmarowany olejem roślinnym grill.
Kiełbasę należy grillować po 7-8 minut z każdej strony. Podawaj ją z pieczonymi ziemniakami i świeżą, orzeźwiającą sałatką grillową, a także z orzeźwiającymi napojami.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.08.2010 r.
W niepamięć odeszły czasy, gdy w kuchni królowały jedynie pierz, sól i liść laurowy. Dziś podstawą ciekawych potraw o zaskakującym smaku są właśnie mieszanki przypraw i ziół, dostępne w bogatej ofercie sklepów.
Marynaty pełnią ważną rolę w procesie przygotowywania mięs – sprawiają, że mięso kruszeje, napełnia się aromatem, nie wysycha podczas obróbki termicznej, nabiera niepowtarzalnego smaku.
Są takie dni kiedy masz ochotę na coś lżejszego niż duża porcja grillowanej karkówki? Zjadłbyś coś zarazem mięsnego jak i warzywnego? To dobry moment, by sięgnąć po kolorowe i pyszne szaszłyki. Poznaj ich różnorodne oblicza!
Przekąski na grilla idealnie uzupełniają mięsne i warzywna dania. Możesz postawić na pyszne sałatki, małe kanapeczki "na raz", a także grillowane warzywa i szybką zimną płytę. Pamiętaj także o zimnych napojach oraz kremowych sosach z przyprawami. Zobacz te ciekawe przepisy na pyszne przekąski.
Wraz z nadejściem wiosny, konsumenci chętnie inaugurują sezon grillowy i jak co roku stają przed trudnym wyborem najlepszych produktów na ruszt. Mimo wciąż zmieniających się upodobań smakowych, większość z nas pozostaje wierna klasycznej kiełbasie, która niezależnie od pogody doskonale odnajdzie się w grillowym menu . Jednak z pozoru prosty wybór może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza, gdy sprawdzi się składy najpopularniejszych kiełbas grillowych… Z pomocą, który produkt wybrać przychodzi metoda „4 sekund”.
Keto sałatki na grilla przygotowuje się z niskowęglowodanowych warzyw i okrasza się je oliwą lub olejem. Dozwolone są też dodatki owoców o niskiej zawartości węglowodanów, niektórych serów, orzechów, migdałów. Nie należy dodawać grzanek ani zbyt dużej ilości octu balsamicznego, ani gotowanych warzyw korzeniowych. Porcja keto sałatki na grilla dostarcza zwykle do 5-6 g węglowodanów wraz z dressingiem.
Łosoś z grilla to pyszna przekąska, która może być bazą dań obiadowych i lekkich kolacji. Świetnie sprawdzi się podczas rodzinnego spotkania przy grillu. Najłatwiej przygotować go w folii, z dodatkiem przypraw i soku z cytryny. Grillowany łosoś lubi towarzystwo kremowych sosów oraz zielonych warzyw.
Keto sos do grilla odznacza się niską zawartością węglowodanów. W gotowych sosach ilość ta zwykle nie przekracza 6-7 g węglowodanów w 100 ml, a często jest jeszcze mniejsza. To zasługa zmiany receptury, która m.in. wyklucza przyprawianie sosu cukrem. Domowe keto sosy do grilla również mogą zawierać minimalną ilość węglowodanów. Najczęściej szykuje się je na bazie jogurtu greckiego.
Dodatki do grilla to przede wszystkim lekkie przekąski, które można złapać pomiędzy grillowaniem kolejnych partii mięs czy ryb, a także aromatyczne sosy oraz sałatki. Świetnym uzupełnieniem mięsnych potraw będą także grillowane warzywa oraz owoce. Oto kilkanaście ciekawych propozycji na dodatki do grilla.
Pyszne sałatki z ziemniaków do grilla przygotujesz z kilku składników. Tak naprawdę możesz wykorzystać jedynie ziemniaki, aromatyczne przyprawy i zrobić wyrazisty sos. Takie sałatki ziemniaczane postaw na grillowym stole i patrz, jak znikają. Będą idealnym towarzystwem dla mięs, warzywa, a także kremowych dipów.
Sałatka na grilla z makaronem to pyszny pomysł na przygotowanie dodatku do grillowych dań. Mogą być jednak także pełnowartościowym posiłkiem, który zastąpi danie obiadowe. Możesz wykorzystać klasyczne świderki czy penne, ale świetnie sprawdzą się także mniejsze rodzaje makaronów, takie jak kokardki.
Camembert z grilla można zrobić na grillu węglowym, ale też elektrycznym lub na patelni. Wystarczy 10 minut na grillu, by camembert zrobił się płynny w środku. Grillując camembert, uważaj, by nie przebić jego delikatnej skórki. Owiń go folią dla dodatkowej ochrony. Grillowany camembert podaj z dodatkami: grzankami, żurawiną, warzywami. Serwuj go jako danie główne lub przystawkę. Oto przepis na grillowany camembert, który przekazali mi francuzi.
Grillowany arbuz świetnie smakuje solo, ale możesz go zaserwować również z dodatkami. Proponujemy wariant z miodem i tymiankiem, albo z serem feta, miodem i sosem sojowym. Ten deser z grilla będzie stanowić idealne zwieńczenie letniej imprezy i z pewnością zaskoczy wszystkich twoich gości.
Przygotowanie FIT grilla ze zdrowym menu, to żadne wyzwanie. Jeśli szukasz inspiracji na fit potrawy grillowe, przygotowałyśmy dla ciebie 10 przepisów na posiłki, które dostarczą mniej niż 300 kcal i sporo białka. Znajdziesz tu np. szaszłyki hawajskie, krewetki i klasycznego FIT hot doga. Dzięki tym przepisom nie będziesz martwić się liczeniem kalorii na grillu.
Grillowane na diecie lekkostrawnej jest możliwe. Musisz jedynie stosować kilka prostych zasad: grillować z wykorzystaniem folii aluminiowej i nie jeść przypieczonych, spalonych elementów potraw grillowych. Oto lekkie menu na grilla, które zasmakuje i nie zaszkodzi. Poznaj pomysły na: lekkie warzywa, krewetki, ryby i mięso.
Grillowanie może być zdrowe, ale musisz je odpowiednio przeprowadzić. Chcesz grilować zdrowo i lekko? Poznaj błędy przy grillowaniu i wystrzegaj się ich. Najczęstsze błędy przy organizowaniu imprezy grillowej, to np. nakłuwanie mięsa przed położeniem go na grilla, jedzenie zbyt małej ilości świeżych warzyw do potraw z grilla i spożywanie w trakcie imprezy grillowej kalorycznych sosów.