Ile kalorii mają różne rodzaje pieczywa? Przekonaj się, czy (i które) tuczą!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, ile kalorii ma bułka a ile kromka chleba? Jeśli spożywasz sporo pieczywa, może to być odpowiedź na to, dlaczego nie chudniesz! Sprawdź to!
/ 17.09.2010 10:16 / aktualizacja: 24.04.2019 19:08
pieczywo kalorie.jpg fot. Adobe Stock

Na temat kaloryczności pieczywa krążą legendy. Powszechnie uważa się, że białe pieczywo jest wysokokaloryczne i tuczące, natomiast ciemne, przygotowywane z mąki żytniej - zdrowe i korzystniejsze dla naszej sylwetki. 

Nie wyobrażasz sobie śniadania czy kolacji bez pysznych kanapek? A czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, ile dodatkowych kalorii przyswajasz z każdą kolejną? Nie mamy w tym przypadku na myśli dodatków, a samo pieczywo! Sprawdź, jak w rzeczywistości kształtuje się kaloryczność pieczywa.

Ile kalorii ma kromka chleba?

Kromka chleba czy bułka wydają się być tak oczywistym dodatkiem do śniadań, lunchu czy kolacji, że trudno wyobrazić sobie posiłek bez pieczywa. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasem sama bułka ma więcej kalorii, niż...danie obiadowe!

Jeśli jesteś miłośniczką pieczywa, koniecznie sprawdź, ile kalorii przyswajasz wraz z ulubioną bułką czy chlebem. Może okazać się, że jeśli dbasz o figurę, będziesz musiała zmodyfikować nieco swoje menu. Kromka chleba żytniego mlecznego ma ok 64 kcal - to niby niewiele, jednak jeśli zjadasz ich 2-3, w dodatku z kalorycznymi dodatkami, może okazać się, że twoje śniadanie czy kolacja przebija kalorycznością solidny obiad!

Dobra wiadomość jest taka, że będąc na diecie nie musisz eliminować ze swojego jadłospisu chleba. Cała sztuka polega na tym, by wybrać odpowiedni rodzaj!  Sprawdź kaloryczność chleba w naszym zestawieniu (przybliżone wartości w przeliczeniu na 1 kromkę):

Rodzaj pieczywa Kaloryczność
chleb baltonowski 60 kcal
chleb chrupki 90 kcal
chleb graham 57 kcal
mazowiecki 63 kcal
słonecznikowy mieszany 62 kcal
praski 61 kcal
pszenny 63 kcal
staropolski 55 kcal
wiejski 60 kcal
jasny żytni 62 kcal
jasny żytni mleczny 64 kcal
pełnoziarnisty żytni 60 kcal
razowy żytni 56 kcal
razowy na miodzie żytni 59 kcal
razowy z soją i słonecznikiem żytni  61 kcal
wileński żytni 57 kcal

Jaki chleb jeść na diecie? Zobacz więcej

Ile kalorii ma bułka?

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, ile kalorii ma bułka? Unikasz białego pieczywa, ponieważ kojarzy ci się właśnie z kalorycznością i dlatego wybierasz produkty fitness? Uwaga! Bułka pełnoziarnista fitness jest fit tylko z nazwy - ma aż 470 kcal! 

Bułki kojarzą się z jeszcze większą kalorycznością, niż chleb. Najprostsza bułka pszenna to ok 150 kcal! Jak wygląda reszta? Sprawdź w tabeli (kaloryczność w przeliczeniu na 1 sztukę):

Rodzaj bułki Kaloryczność
Bagietka francuska 217 kcal
Bagietka pszenna  217 kcal
Bagietka z masłem czosnkowym 604 kcal
Bułka grahamka 150 kcal
Bułka kajzerka 120 kcal
Bułka maślana  170 kcal
Bułka pełnoziarnista fitness 470 kcal
Bułka pszenna 150 kcal
Bułka wrocławska 30 kcal
 

Poczytaj więcej o pieczywie!

12 przepisów na chrupiący i puszysty chleb
Jak wybrać zdrowy chleb? 4 proste wskazówki, łatwe do zapamiętania