Co jeść zamiast chleba na diecie? 11 zamienników pieczywa od dietetyka, czyli czym zastąpić chleb

co jeść zamiast chleba fot. Adobe Stock, Dušan Zidar
Co jeść zamiast chleba, żeby schudnąć albo dla zdrowia? Pieczywo możesz zastąpić np. plasterkami pieczonego batata, pieczarkami portobello lub surową papryką. Poznaj 8 smacznych, zdrowych i bezglutenowych zamienników pieczywa oraz 3 inne zamienniki chleba, których możesz używać dokładnie tak jak pieczywa.
/ 03.10.2024 14:02
co jeść zamiast chleba fot. Adobe Stock, Dušan Zidar

Martwisz się, bo nie wiesz, co jeść zamiast chleba? Niepotrzebnie. Pieczywo możesz zastąpić na wiele różnych sposobów. Podpowiemy ci, czym w łatwy sposób zastąpić kromki pieczywa, ale też podamy kilka przepisów na zamienniki chleba do przygotowania w domu.

Spis treści:

  1. Czym i dlaczego zastąpić pieczywo?
  2. Co jeść zamiast chleba: bezglutenowe zamienniki
  3. Co jeść zamiast chleba - 3 przepisy

Czym i dlaczego zastąpić pieczywo?

W dobrej jakości chlebie nie ma nic złego. Wybieraj pieczywo o jak najprostszym składzie z mąki razowej, wody, zakwasu, soli i ziaren. Kromka razowego chleba żytniego waży 35 g, dostarcza 75 kcal i jest dobrym źródłem korzystnych węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego i witamin z gr. B. Co spożywać zamiast chleba pszennego? Właśnie chleb żytni, a najlepiej żytni razowy.

Dieta niskowęglowodanowa - co jeść zamiast chleba?

Wiele osób chce ograniczyć spożycie chleba, gdyż chce zastosować dietę niskowęglowodanową. Jeśli będzie ona odpowiednio przeprowadzona, może być zdrowa i stanowić sposób na odchudzanie. Pamiętaj jednak, że chleb nie jest odpowiedzialny za tycie i nie musisz się go pozbywać z diety. Natomiast warto sięgać wtedy po pieczywo razowe — bogatsze w błonnik, bardziej sycące i dostarczające więcej cennych mikroelementów. Nie zmienia to faktu, że w diecie niskowęglowodanowej nie ma miejsca na znaczące porcje pieczywa. Wtedy warto skorzystać z naszych niezbożowych zamienników pieczywa - propozycje niżej.

Co jeść zamiast chleba w diecie keto?

Dieta ketogeniczna nie pozwala na jedzenie tradycyjnego chleba i żadnych innych węglowodanowych zamienników. Co najczęściej je się zamiast chleba na diecie keto? Specjalny keto chleb lub keto wrapy. 

Dieta bezglutenowa - dieta bez chleba?

Trzecim częstym powodem ograniczania spożycia chleba, jest konieczność stosowania diety bezglutenowej. Osoby z celiakią mogą jednak jeść chleb bezglutenowy oraz wszelkie bezglutenowe zamienniki pieczywa — sprawdź nasze propozycje na 6 zamienników chleba bez glutenu.

Co jeść zamiast chleba dla urozmaicenia

Czwarty powód szukania zamienników chleba, to po prostu chęć wprowadzenia odmiany w jadłospisie. Jeśli nie szukasz przepisów niskowęglowodanowych, możesz, zamiast chleba jeść w podobny sposób:

  • tortille,
  • placki np. placki z cukinii,
  • naleśniki,
  • grzanki,
  • omlety,
  • chlebki naan.

Polacy mają ogromną słabość do kanapek, bo są szybkie w przygotowaniu. Prawda jest taka, że nie wymagają pieczywa. Można jeść „alternatywne kanapki” bez chleba. Spróbuj tych zamienników pieczywa, by zwiększyć różnorodność w swojej diecie. Nasze propozycje pozwalają na równie szybkie przygotowanie posiłku.

Co jeść zamiast chleba: bezglutenowe zamienniki

Poniżej najlepsze zamienniki pieczywa, czyli 6 pomysłów, które można w łatwy sposób wykorzystać, aby nie jeść chleba przy nietolerancji glutenu.

Pieczony batat zamiast chleba do kanapek

Batat to lekko słodkie warzywo, które ma bardzo dużo przeciwstarzeniowego beta-karotenu. Bataty są zazwyczaj dość duże i pokrojone w plasterki, mogą zastępować w chleb. Wystarczy, że dzień wcześniej obrane warzywa upieczesz z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek, soli, pieprzu i ziół.

Upieczony batat stanowi doskonałą podstawę. Możesz go posmarować lub wyłożyć na niego dodatki bezpośrednio.

co zamiast chleba batat

fot. Batat z awokado i jajkiem/ Adobe Sotck, Jenifoto

Co jeść zamiast chleba i bułek: pieczarki portobello

Duże pieczarki portobello to fantastyczny zamiennik bułki do burgera. Jedna sztuka ma zaledwie 31 kcal i jest źródłem selenu, miedzi oraz błonnika pokarmowego. Jeśli chcesz jej użyć zamiast pieczywa, wystarczy, że ugrillujesz pieczarkę z niewielkim dodatkiem oleju rzepakowego na patelni grillowej lub grillu elektrycznym.

Włóż do środka burgera wołowego, grillowanego kurczaka lub kotleta sojowego. Możesz też posmarować pieczarki kremowym serkiem i dodać wybrane dodatki.

co zamiast chlelba portobello

fot. Pieczarki z serkiem kremowym, szynką i miętą/ Adobe Stock, alex9500

Papier ryżowy zamiast tortilli

Arkusz papieru ryżowego ma zaledwie 9 g i tylko 6 g węglowodanów (kromka chleba ma ich około 15-16 g). Produkt ten wystarczy lekko zwilżyć wodą i już jest gotowy do użycia. Możesz z niego przygotować niskokaloryczną wersję wrapów z nadzieniem z warzyw, awokado i  jajek.

Papier ryżowy to tradycyjny składnik wietnamskich sajgonek.

co zamiast chleba papier ryżowy

fot. Warzywa z krewetkami w papierze ryżowym/ Adobe Stock, Mara Zemgaliete

Papryka zamiast chleba do kanapek

Łódeczki z papryki świetnie sprawdzą się zamiast chleba. To bardzo dobra propozycja dla osób, które preferują śniadania białkowo-tłuszczowe. Wystarczy pokroić umytą paprykę i oczyścić z gniazd nasiennych, a następnie nafaszerować łódeczki. Przygotuj farsz z sera twarogowego z dodatkiem posiekanej kolendry, sezamu i sosu sojowego. Ser wymieszaj z dodatkami i przełóż do papryki.

Wytrawne gofry zamiast chleba

Gofry kojarzą ci się z kalorycznym deserem z bitą śmietaną i dżemem? Danie to można jednak przygotować na wiele innych sposobów. Wytrawne gofry to ciekawe rozwiązanie zamiast chleba.

Wystarczy gofrownica, mąka (np. z ciecierzycy, gryczana), jajka, mleko lub napój roślinny i ulubione zioła. Przygotowane w taki sposób ciasto wlej do gofrownicy. Na takiego gofra możesz położyć dowolne dodatki, które zazwyczaj nakładasz na kanapkę.

co zamiast chleba gofry

fot. Gofry z awokado i łososiem/ Adobe Stock, grinchh

Sałata zamiast chleba i tortilli

Duże liście sałaty to niskokaloryczny zamiennik pieczywa typu tortilla. Jeden liść ma tylko 4 kcal i nadaje się do kanapek zawijanych typu wrap. Sałata nie zapewnia dużej sytości, dlatego do kanapek z jej użyciem zawsze dodawaj porcję białka, np. hummus, jajko, pierś z kurczaka czy tofu. Białko uzupełnij warzywami i dowolnymi pestkami lub orzechami.

co zamiast chleba sałata

fot. Wrapy z sałaty/ Adobe Stock, Jenifoto

Kasza zamiast pieczywa

Co prawda kaszy się nie da samej kaszy użyć jak innych zmienników chleba, żeby zrobić sobie np. kromkę pieczywa z serem i warzywami, ale jeśli chodzi o dostarczanie sobie węglowodanów i błonnika, kasze są dobrym pomysłem. Do bezglutenowych kasz, a przy tym odżywczych należą:

  • gryczana,
  • quinoa,
  • jaglana.

Z ich wykorzystaniem z łatwością przygotujesz sałatkę czy np. jaglankę, która świetnie sprawdzi się z owocami jako poranny posiłek.

Wafle ryżowe jako zamiennik pieczywa

To bardzo wygodny zamiennik kromek pieczywa, bo kupujesz je gotowe. Warto wybierać wafle z dzikiego lub brązowego ryżu, gdyż dostarczają więcej węglowodanów złożonych i błonnika od tych z białego ryżu.

Możesz też poszukać "pieczywa" chrupkiego ryżowego z dodatkami — ziarnami i przyprawami, co dodatkowo poprawi ich smak, a przy tym zwiększy zawartość białka i zdrowych tłuszczów. Wafle ryżowe są bezglutenowe.

Co jeść zamiast chleba - 3 przepisy

Oto przepisy na przygotowanie własnych, domowych zamienników pieczywa. Tak przygotowane alternatywy dla chleba zapewnią uczucie sytości. Możesz je jeść na śniadanie i kolację, jeśli zwykle jadasz wtedy obłożone dodatkami kromki pieczywa. Nie podniosą glukozy we krwi zbyt gwałtownie, więc doskonale sprawdzą się na diecie. Poznaj nasze propozycje i korzystaj do woli. Nie potrzebujesz nawet zakwasu ani drożdży!

Chleb z komosy ryżowej

Składniki:

  • 2 szklanki komosy ryżowej (quinoa),
  • 1 szklanka wody,
  • 1/2 szklanki wody z kiszonki (ogórków kwaszonych lub kapusty kwaszonej),
  • 2 łyżki nasion pokruszonych nasion dyni,
  • spora szczypta soli.

Sposób przygotowania:

  1. Komosę dokładnie przepłucz pod bieżącą wodą na sicie o małych oczkach.
  2. Zalej komosę wodą i odstaw na noc.
  3. Kolejnego dnia dolej wody z kiszonki, dokładnie wymieszaj i odstaw do kolejnego dnia.
  4. Trzeciego dnia na powierzchni powinna pojawić się delikatna piana — oznaka pożądanej fermentacji. To czas na zmiksowanie całości.
  5. Dodaj ziarna dyni i wymieszaj. Wlej ciasto do wysmarowanej tłuszczem foremki (najlepiej silikonowej) i odstaw do wyrośnięcia (kilka godzin).
  6. Wstaw foremkę z ciastem do piekarnika, włącz go na 180 stopni i piecz godzinę od momentu, gdy piekarnik osiągnie 180 stopni.
  7. Wystudź przed podaniem i krojeniem.

Pizzerinki z komosy

Składniki:

  • 3 szklanki ugotowanej komosy,
  • 10 dużych łyżek mąki z ciecierzycy,
  • 0,5 szklanki mleka lub napoju roślinnego,
  • 2 płaskie łyżki mąki z siemienia lnianego,
  • po szczypcie: soli, papryki wędzonej, kurkumy,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego.

Sposób przygotowania:

  1. W blenderze wymieszaj ciasto ze wszystkich składników.
  2. Wyłóż blachę papierem do pieczenia i cienko wysmaruj go dodatkowym olejem.
  3. Wykładaj na papier porcje ciasta, formując z nich z grubsza okrągłe, dość cienkie placuszki.
  4. Piecz przez ok. 35 minut w temperaturze 200 stopni, obracając je po ok. 20 minutach.
  5. Podawaj po wystudzeniu albo jeszcze na ciepło.

Paluszki z kaszy jaglanej

Składniki:

  • 3/4 szklanki kaszy jaglanej,
  • 1 łyżeczka kuminu,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 1 łyżeczka curry,
  • sól i pieprz do smaku,
  • mąka kukurydziana jako panierka.

Sposób przygotowania:

  1. Kaszę wypłucz i ugotuj, lekko ją rozgotowując. Odcedź.
  2. Dodaj do kaszy przeciśnięty przez praskę czosnek i dokładnie wymieszaj.
  3. Przełóż masę do foremki, wygładź z wierzchu, przykryj i odstaw do wystudzenia. Kasza się w tym czasie "zwiąże".
  4. Wymieszaj mąkę kukurydzianą z przyprawami.
  5. Pokrój kaszę na "paluszki. Obtaczaj każdy z nich w panierce i smaż po 3-4 minuty z każdej strony na małej ilości oleju, aż się zrumienią.
  6. Odsącz z tłuszczu, przełóż na blachę wyłożona papierem do pieczenia i zapiecz w temp. 180 stopni, aż staną się chrupiące. Podawaj.

Na podstawie artykułu opublikowanego 20.09.2018 przez Barbarę Dąbrowską.

Czytaj także:
Dieta bez chleba i bez pszenicy
Pieczywo – czy warto jeść chleb na diecie?
Czy na diecie warto jeść chrupkie pieczywo?

Redakcja poleca

REKLAMA