POLECAMY

Dieta bogata w błonnik pokarmowy

Błonnik pokarmowy to kilka substancji pochodzących ze ścian komórkowych roślin, które nie ulegają w naszym organizmie strawieniu. Jego dobroczynne właściwości uwydatniają się przede wszystkim w usprawnieniu perystaltyki przewodu pokarmowego.
Błonnik pokarmowy to kilka substancji pochodzących ze ścian komórkowych roślin, które nie ulegają w naszym organizmie strawieniu. Jego dobroczynne właściwości uwydatniają się przede wszystkim w usprawnieniu perystaltyki przewodu pokarmowego.

Jak błonnik wpływa na nasz organizm?
Substancje błonnikowe wypełniają jelita i przyspieszają jego ruchy, dzięki czemu są one szybciej i efektywniej opróżniane. Odgrywa to dużą rolę w profilaktyce i pozbywaniu się nieprzyjemnych zaparć. Wspomaga też rozwój bakterii jelitowych, współtworzących florę fizjologiczną dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Jednocześnie tez wiąże szkodliwe substancje z organizmu i dzięki temu szybciej są one usuwane z organizmu.
Błonnik tworzy na ścianach jelit powłoczkę śluzową, która utrudnia wchłanianie pewnym substancjom, szkodliwym dla zdrowia. Hamuje m.in. wchłanianie złego cholesterolu, trójglicerydów i glukozy, czyli bierze istotny udział w profilaktyce cukrzycy, hipercholesterolemii, miażdżycy naczyń i chorób serca.
Pektyny i celuloza, należące do włókna pokarmowego, pęcznieją w żołądku, zmniejszając tym samym uczucie głodu. Rzadziej zatem sięgamy wtedy po zdradliwe przekąski, co pomoże nam w zredukowaniu zbędnych kilogramów i utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Błonnik odgrywa też rolę w zapobieganiu przykrych chorób proktologicznych i nowotworów jelita grubego. Nie tylko przez niwelowanie zaparć, ale i przyspieszenie usuwania mas kałowych, poddanych już niekorzystnym gnilnym przemianom. Masy kałowe zostają rozmiękczone, przez co łatwiej są wydalane, nie kalecząc okolic odbytu.

Gdzie poszukiwać błonnika?
Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dziennie spożywać około 20 do 40 g błonnika. Znajduje się on warzywach, owocach, kaszach, nasionach, grochu i fasoli. Oto szczegółowe dane błonnikowe niektórych pokarmów (liczba gramów błonnika w 100 gramach produktu):
 • Otręby pszenne – 42
 • Czerwona fasola – 25 
 • Wiórki kokosowe – 22 
 • Mak – 20
 • Soja, suszone śliwki – 16 
 • Biała fasola, groch, papaja – 15 
 • Suszone brzoskwinie – 14 
 • Migdały – 13 
 • Suszone figi – 12 
 • Suszone jabłka, morele – 10 
 • Orzechy laskowe – 9 
 • Musli – 8-9 
 • Porzeczki, jeżyny, maliny, chrzan, jadalne kasztany – 7 
 • Chleb razowy, rodzynki, pistacje, zielony groszek – 6 
 • Karczochy, kasza gryczana, jabłka, korzeń selera, pietruszka, – 5
Dieta bogata w błonnik pokarmowy

Kto nie powinien spożywać błonnika?
Pewne stany chorobowe nie pozwalają na spożywanie dużej ilości pokarmów zawierających błonnik. Osoby z nieżytem żołądka, jelit, zapaleniem trzustki, dróg żółciowych, z niedoborami witaminowymi i mineralnymi, a także chorobami zakaźnymi, wrzodami żołądka i dwunastnicy, powinny zrezygnować z diety bogatobłonnikowej.

Pamiętajmy, że nadmiar błonnika też nie jest wskazany. Może wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego – wzdęcia, biegunki, a nawet zaparcia (wtedy gdy nie spożywa się równolegle odpowiedniej ilości płynów). Przy zwiększonej podaży włókna, rośnie ryzyko upośledzenia wchłaniania minerałów (żelazo, wapń) i witamin (A, D, E, K).

Katarzyna Ziaja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (34)
/5 lat temu
najbardziej racjonalnie to pojsc do dietetyka, który dopasuje sposob odzywiania do organizmu. Chodze do dobrego w Lublinie, Kowaluk się nazywa, okazało się, ze w moim przypadku wcale nie muszę tyle chudnac ile sadzilam ;p wydawalo mi sie wczesniej, ze jestem strasznie grubaaa :) Mam zdrowa diete z wieksza zawartoscia blonnika , bo mialam problem z przemiana materii i teraz juz jest naprawde ok :)
/5 lat temu
Całkowicie sie zgadzam. Same od razu przekonacie sie o tym jaki pozytywny wpływ na nasz organizm ma własnie takie dawka błonnika.
/5 lat temu
Widze ze nie tylko ja stosuje błonnik. Tylko ze mnie najbardziej podpasywał ze wszystkich Jeliton, i naprawde musze powiedziec ze jest doskonały jesli chodzi o problemy z jelitami.
POKAŻ KOMENTARZE (31)