Nie musisz wiercić otworu w drzwiach, by zawiesić na nich wianek. Czym przyczepić wianek do drzwi bez wiercenia i konieczności wbijania gwoździ? Przydadzą się: haczyki samoprzylepne, pinezki i żyłka.
Czytaj więcej
Przepis na opłatek jest prosty: wystarczy mąka, woda i olej. By domowy opłatek był biały, trzeba odłożyć go na 3 tygodnie, by dobrze wysechł.
Czytaj więcej
Dlaczego przy wigilijnym stole zostawiamy puste nakrycie? Puste miejsce podczas Wigilii, pokazuje otwartość na drugiego człowieka i gotowość do przyjęcia go pod swój dach.
Czytaj więcej
Kiszona kapusta na wigilijnym stole to produkt obowiązkowy. Z dodatkiem kiszonej kapusty przygotujesz zarówno pierogi, jak i postny bigos czy paszteciki.
Czytaj więcej
Tradycja choinki jako bożonarodzeniowego drzewka sięga XVI wieku, ale już tradycja ubierania choinki jest młodsza - w Polsce choinki zaczęto stroić dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.
Czytaj więcej
Święta w Rosji obchodzone są w styczniu, a na wigilijnym stole tradycyjnie pojawia się 12 potraw. Boże Narodzenie w Rosji świętuje się nie tak hucznie jak Nowy Rok, za to poprzedza je 40-dniowy post.
Czytaj więcej
Zupa migdałowa to kresowe danie wigilijne, które obok barszczu i zupy grzybowej pojawiało się dawniej na wielu stołach. Bazą zupy migdałowej jest mleko.
Czytaj więcej
To, kiedy daje się prezenty na Mikołaja, może zależeć od regionu. W niektórych częściach Polski św. Mikołaj przychodzi do dzieci nie tylko w mikołajki, lecz także w Boże Narodzenie.
Czytaj więcej
Sianko pod obrusem to symbol żłobka, choć dawniej ta tradycja wyglądała nieco inaczej. Siano pod obrusem to pamiątka narodzin Jezusa w stajence, ale zwyczaj ma korzenie pogańskie.
Czytaj więcej