Kiedy Mikołaj przynosi prezenty fot. Adobe Stock

Kiedy Mikołaj przynosi prezenty? 6 grudnia czy w Wigilię?

To, kiedy daje się prezenty na Mikołaja, może zależeć od regionu. W niektórych częściach Polski św. Mikołaj przychodzi do dzieci nie tylko w mikołajki, lecz także w Boże Narodzenie.
/ 03.12.2020 11:21
Kiedy Mikołaj przynosi prezenty fot. Adobe Stock

W różnych częściach Polski prezenty daje się w mikołajki czyli 6 grudnia, w nocy z 5 na 6 grudnia lub dopiero w Wigilię, albo w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia. Zobacz, kiedy daje się prezenty na Mikołaja.

Kiedy daje się prezenty na Mikołaja?

6 grudnia obchodzi się mikołajki. Jest to dzień, w którym czci się pamięć św. Mikołaja, biskupa Miry. Biskup żył na przełomie III i IV wieku, a wsławił się pomocą potrzebującym. Świętego czci się w Kościołach katolickim i prawosławnym. Jeszcze w XIX wieku, na ziemiach polskich, mikołajki były dniem wolnym od pracy, oficjalnie w Kościele katolickim, święto zniesiono dopiero w 1969 roku.

Pozostał za to zwyczaj wręczania prezentów. Można założyć, że św. Mikołaj prezenty przynosi właśnie 6 grudnia w Mikołajki (zostawiając upominek w bucie, w skarpecie lub pod poduszką), a w nielicznych miejscach Polski, także w Wigilię.

Prezenty pod poduszką zazwyczaj pojawiają się w nocy, to dlatego rankiem dzieci znajdują w domach okruchy niedojedzonych ciastek czy ślady odbite na mące...

Święty Mikołaj, którego postać kojarzymy bardziej z rumianym, tęgim jegomościem w czerwonym kubraczku, niż z biskupem z Miry, to efekt kampanii reklamowej Coca-Coli. To właśnie na jej potrzeby w 1931 roku powstał ten Święty Mikołaj, którego dziś wszyscy znamy. Nic dziwnego, że ciemny napój o charakterystycznym smaku, tak mocno kojarzy się z Bożym Narodzeniem.

Tradycja wręczania sobie prezentów na mikołajki jest jednak dłuższa. 

Kto przynosi prezenty pod choinkę?

Zaraz zaraz, skoro św. Mikołaj prezenty przynosi 6 grudnia, to skąd biorą się one pod choinką w Wigilię? W dodatku zwykle wtedy, gdy wszyscy zajęci są wypatrywaniem pierwszej gwiazdki na niebie... 

Odpowiedź na pytanie o to, czy święty Mikołaj przynosi prezenty pod choinkę, jest jednoznaczna: w Wigilię i Boże Narodzenie, św. Mikołaj odpoczywa. Czy to znaczy, że prezenty świąteczne przynoszą jego liczni pomocnicy, a może te prestiżową funkcję przejmuje ktoś inny?

Wg polskich regionalnych tradycji, św. Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia, za to te pod choinką zostawia:

  • Gwiazdor: Wielkopolska, Kaszuby, Kujawy, Pomorze Zachodnie,
  • Gwiazdka: Dolny Śląsk, południowo-wschodni kraniec Polski,
  • Dzieciątko: Górny Śląsk,
  • Aniołek: Małopolska, Śląsk Cieszyński, Podkarpacie,
  • Krasnoludki: Roztocze.

W niektórych częściach Podlasia, zwłaszcza tam, gdzie mieszkają wyznawcy prawosławia, prezenty przynosi Dziadek Mróz, ale dopiero 6 stycznia. 

Trzeba mieć jednak na uwadze też to, że w całej Polsce prezenty świąteczne, które pojawiają się pod choinką, mogą być określane jako te od św. Mikołaja. Ważniejsze jest jednak, że są, i że nie jest nimi rózga, niż to, kto je tam zostawił.

Czytaj więcej na temat Bożego Narodzenia:
Kiedy ubiera się choinkę i kiedy ją rozebrać?
Modlitwa przed Wigilią - jakie modlitwy odmawiać przed kolacją wigilijną?
Tanie prezenty świąteczne - gotowe pomysły na upominki