Jak zawiesić wianek na drzwiach? Patenty bez wiercenia

jak zawiesić wianek na drzwiach fot. Adobe Stock
Nie musisz wiercić otworu w drzwiach, by zawiesić na nich wianek. Czym przyczepić wianek do drzwi bez wiercenia i konieczności wbijania gwoździ? Przydadzą się: haczyki samoprzylepne, pinezki i żyłka.
/ 14.12.2020 11:24
jak zawiesić wianek na drzwiach fot. Adobe Stock

Strojenie domu na święta to nie tylko ubieranie choinki. Coraz częściej decydujemy się też na ozdoby świąteczne na zewnątrz, takie jak girlandy świetlne, figurki ogrodowe, lub ich mniejsze wersje - wieńce zdobiące drzwi wejściowe.

Problemem może okazać zawieszenie wianka na drzwiach, gdy nie chcesz wiercić ani wbijać w nie gwoździ. Ciężki wianek świąteczny, zwłaszcza wieniec z bombek, zawieszony na drzwiach, popsuje się gdy spadnie. 

Samoprzylepne haczyki

Jednym z nieinwazyjnych patentów na to, jak powiesić wianek na drzwiach, jest zastosowanie specjalnych haczyków samoprzylepnych. Haczyki są coraz bardziej popularne i dostępne w wielu marketach budowlanych, a także w sklepach internetowych. Najczęściej są transparentne, dzięki czemu praktycznie niewidoczne.

Przed zakupem upewnij się tylko, czy będzie trzymał się tworzywa, z którego wykonane są drzwi (np. drewna). Większość haczyków poradzi sobie z utrzymaniem wagi wianka.

Zanim powiesisz wianek, po przyklejeniu haczyka odczekaj 1 dobę. Będzie się lepiej trzymał. Po sezonie bez szwanku dla drzwi, można go odkleić - nie zostawi śladu.

Samoprzylepny haczyk można przymocować także do szklanej szyby w drzwiach.

Żyłka i pinezka

By uniknąć wstążki czy sznurka przewieszonego przez drzwi, możesz wybrać niewidoczną żyłkę. Do jednego końca przymocuj wianek, na drugim zawiąż pętelkę. 

W górny rant drzwi wbij pinezkę, wcześniej przewlekając pętelkę z żyłki. Ten sposób mocowania wianka na drzwiach, nie sprawdzi się w każdym przypadku. Upewnij się, że w twoje drzwi można wbić pinezkę.

czym przyczepić wianek do drzwi
fot. Adobe Stock

2 wianki po obu stronach drzwi

Jeśli chcesz użyć niewidocznej żyłki, ale nie chcesz lub nie możesz wbić niczego w rant drzwi, dla przeciwwagi możesz po wewnętrznej stronie zawiesić drugi wianek.

W ten sposób ozdobisz zarówno wnętrze domu, jak i zewnętrzną stronę drzwi.

Dwustronna taśma montażowa

By wieniec nie odkleił się od drzwi pod własnym ciężarem, konieczne może okazać się wycięcie kilku pasków taśmy. Taśma montażowa będzie niewidoczna, w całości zostanie ukryta pod wieńcem, a przy demontażu nie uszkodzi drzwi.

By nie uszkodziła również wieńca (jeśli nie jest upleciony ze świeżych gałązek), nie przyklejaj jej do ozdób, ale stelażu wianka. 

Wstążki zawieszone na drzwiach

Wianek na drzwiach możesz zawiesić także za pomocą 2 dłuższych kawałków wstążek. By były mniej widoczne, użyj takich w kolorze drzwi.

Wystarczy złożyć je na pół i przywiązać do wianka, a drugim końcem zahaczyć o róg drzwi. Tak samo zrób z drugą wstążką.

jak powiesić wianek bez wiercenia
fot. Adobe Stock

Zobacz jak przystroić dom na święta:
Modne choinki - 6 najważniejszych trendów
Jak przystroić stół na Wigilię - inspiracje i gotowe produkty
Ozdoby świąteczne z szyszek
Proste ozdoby świąteczne, które zrobisz z dziećmi

Redakcja poleca

REKLAMA