5 najskuteczniejszych metod antykoncepcji

Udany seks jest możliwy tylko wtedy, gdy nie musisz obawiać się niechcianej ciąży. Poznaj najskuteczniejsze metody antykoncepcji

fot. Fotolia
Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów. Ty też nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody, które masz do dyspozycji.

Co określa skuteczność metod antykoncepcji?

Robi się to na podstawie wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Dzięki niemu określa się skuteczność różnych metod antykoncepcji. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda. Należy jednak pamiętać, że na skuteczność antykoncepcji ma wpływ wiele czynników, dlatego wskaźnik Pearla nie powinien być jedynym wyznacznikiem.

Jakie metody antykoncepcji są skuteczne?

1. Pigułka hormonalna

Wskaźnik Pearla: 0,1–3. Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen. Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokują owulację oraz zmieniają błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. To bardzo skuteczna metoda antykoncepcji, bezpieczna, wygodna w użyciu i niedroga (najtańsze pigułki kosztują około 5 zł). Trzeba jednak codziennie pamiętać o wzięciu tabletki.

2. Minipigułka

Wskaźnik Pearla: 0,7–1. Zawiera tylko gestagen. Tabletki łyka się codziennie, bez przerw między opakowaniami. Zagęszcza śluz szyjkowy. Minipigułkę mogą stosować kobiety karmiące i te, którym nie wolno przyjmować estrogenów. Szybciej niż po zwykłej pigułce powraca płodność. Minipigułkę trzeba przyjmować bardzo regularnie, bo nawet trzygodzinny poślizg może sprawić, że będzie nieskuteczna. Niestety może powodować nieregularne cykle, plamienia międzymiesiączkowe.

3. Plaster antykoncepcyjny

Wskaźnik Pearla: 0,2–0,8. Zawiera estrogen i progestagen, które stopniowo przenikają przez skórę do krwi. Plastry przykleja się co siedem dni. Plaster jest bardzo wygodny, trzeba o nim pamiętać tylko raz w tygodniu. Hormony przenikają bezpośrednio do krwi, a więc nie obciążają wątroby. Ich dawki są mniejsze niż w przypadku tabletki. Klej z plastra czasami może wywołać reakcję alergiczną. Tego typu antykoncepcji nie powinny stosować kobiety ważące powyżej 90 kilogramów. Plaster może się też odkleić.

4. Wkładka domaciczna (tzw. spirala)

Wskaźnik Pearla: wkładka niehormonalna: 0,2–1,5; hormonalna: 0–0,6. Zawiera hormony (uwalniające gestagen) albo miedź. Wywołuje w błonie śluzowej macicy tzw. sterylną reakcję zapalną, co sprawia, że komórka jajowa nie może się w niej zagnieździć. Spirala antykoncepcyjna to bardzo skuteczna i wygodna metoda antykoncepcji: trzeba o niej pamiętać raz na kilka lat. Wkładka zawierająca miedź może, niestety, powodować obfite miesiączki oraz plamienia międzymiesiączkowe. Zwiększa ryzyko ciąży pozamacicznej i stanów zapalnych jajników. Może wypaść. Podczas zakładania jej czasem dochodzi do uszkodzenia macicy (na szczęście zdarza się to bardzo rzadko).

5. Zastrzyk antykoncepcyjny

Wskaźnik Pearla: 0–1. Zawiera gestagen. Zastrzyk z tego hormonu wykonuje się raz na trzy miesiące. Hamuje owulację, zagęszcza śluz i zmienia śluzówkę jamy macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się komórki jajowej. Ta metoda antykoncepcji jest bardzo skuteczna i wygodna, bo trzeba o niej pamiętać tylko raz na kwartał. Często zmniejsza krwawienia i endometriozę. Jeśli okaże się, że zastrzyk ci nie służy, będziesz musiała poczekać trzy miesiące, aż minie jego działanie. Może powodować zaburzenia miesiączkowania i tycie, a stosowany długo także osteoporozę. Na powrót płodności trzeba czekać nawet 6–8 miesięcy.

Przeczytaj więcej o metodach antykoncepcji na naszym forum medycznym.

Konsultacja: lek. med. Artur Kucharski, specjalista ginekolog-położnik, Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Beaty Turskiej z Mamo, to ja
SKOMENTUJ (78)
Tarta z kurczakiem i warzywami - Kasia gotuje z Polki.pl
KOMENTARZE (78)
sliweczka/4 dni temu
Jest tyle metod antykoncepcji, że każda kobieta w porozumieniu oczywiście z lekarzem może wybrać coś dla siebie odpowiedniego. Mi najbardziej odpowiadają tabletki antykoncepcyjne. Obecnie przyjmuje Belarę bo muszę wyleczyć swoją skóre, ale myśle że przy nich na stałe zostane bo bardzo dobrze się po nich czuje. Normalnie tak jakbym nic nie przyjmowała.
Mirabella/2 tygodnie temu
Tabletki, plastry, wkładki - wszystko spoko o ile dana metoda zostanie dobra indywidualnie i zgodnie z potrzebami. Wcześniej brałam różne tabletki zazwyczaj bez badań i to był błąd. Po porodzie założyłam wkładkę hormonalna Levosert, ale po wnikliwym przestudiowaniu wyników badań.
inka/miesiąc temu
Jesli tak jak w Twoim przypadku tabletki sa dobrze dobrane to o nic nie musisz sie martwic. Mnie odpowiadało i odpowiada nadal to ze moje piersi po takiej antykoncepcji są jakby bardziej jędrne :)
POKAŻ KOMENTARZE (78)