POLECAMY

Antykoncepcja po 40-stce

Jesteś po 40 - stce, ale nadal chcesz cieszyć się pełnią życia erotycznego? Podpowiadamy jaka metoda antykoncepcji będzie dla Ciebie najlepsza
Antykoncepcja po 40-stce fot. Fotolia
Kobiety po 40. roku życia, które nie planują już dzieci, mogą zastanawiać się, czy antykoncepcja w tym wieku jest im w ogóle potrzebna. Często nieregularne cykle miesiączkowe budzą przeświadczenie, że to już początek menopauzy, a co za tym idzie – koniec płodności. Zmniejszenie liczby owulacji nie oznacza jednak, że nie ma ich wcale, a ciąża nadal jest prawdopodobna. Czy zatem antykoncepcja po 40-tce jest potrzebna? Jeżeli tak, to jaka?

Czy antykoncepcja po 40 - stce jest potrzebna?


Kobieta w okresie przedmenopauzalnym musi mieć świadomość, że zajście w ciążę jest trudne, ale nie niemożliwe. Niestety to właśnie kobiety po 40. roku życia najczęściej decydują się na przerwanie ciąży. Bardzo ważne jest poinformowanie pacjentki o tym, że jeżeli współżyje, powinna stosować antykoncepcję, a ok. 45. roku życia zgłosić się na badania, które pozwolą określić, czy płodność zanikła i czy na przykład jest to odpowiedni moment na włączenie hormonalnej terapii zastępczej – mówi prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski, ginekolog, ekspert programu „Zdrowa ONA”.

Antykoncepcja u kobiet w późnym okresie prokreacyjnym może być tematem tabu. Wynika to z faktu, że rzadziej rozmawia się o potrzebach seksualnych kobiet w tym wieku lub uważa się, że to już za późno na ciążę i nie jest ona możliwa. Wiek wcale nie decyduje o zaniku współżycia, a lekarze podkreślają, że dopóki kobieta ma cykle miesiączkowe, nawet nieregularne, ciągle istnieje możliwość zajścia w ciążę. To, jak przebiega życie intymne, jak wygląda troska o siebie w tym zakresie, zależy przede wszystkim od konkretnych działań, możliwości, sytuacji i refleksji człowieka. Dlatego niezależnie od wieku, od tego, co mówią stereotypy i przekazy medialne trzeba szukać dla siebie dobrych rozwiązań, które pomagają osiągać satysfakcję, bezpieczeństwo w najważniejszych sferach naszego życia – dodaje mgr Dorota Gromnicka, psycholog.

Jak dowiedzieć się, czy moje cykle są płodne?


W celu sprawdzenia czy kobieta weszła w pierwszy lub drugi okres przekwitania przeprowadzane są badania poziomu hormonów podwzgórzowych FSH i estradiolu. Na tej podstawie lekarz ocenia, czy potrzebna jest nadal antykoncepcja, czy istnieje brak ryzyka zajścia w ciążę. Część kobiet wchodzących w okres menopauzy może zastanawiać się, po co odstawiać antykoncepcję hormonalną, skoro czują się dobrze, wydaje im się, że przedłużają dzięki niej swoją młodość. Tutaj warto podkreślić, że syntetyczne estrogeny dostarczane z zewnątrz może negatywnie wpływać na zdrowie w przypadku kobiet po menopauzie, np. podnosić stężenie cholesterolu. W takich sytuacjach lekarz może przepisać wspomniane już niskie dawki estradiolu, które nie są szkodliwe dla zdrowia.

Jaka antykoncepcja hormonalna jest dla mnie najlepsza?


Kobiety po 40. roku życia, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych, mogą stosować większość tabletek antykoncepcyjnych, jednak najczęściej w celu antykoncepcji polecane są tabletki o niskich dawkach estradiolu. Czasami pojawiają się pytania od pacjentek, czy niska znaczy mniej skuteczna. Czy tak jest w rzeczywistości? Lekarze donoszą, że nie ma powodów do obaw, niższa dawka hormonów nadal zabezpiecza przed zajściem w ciążę. Tutaj trzeba wyjaśnić, że dawka zależy od tego, czy dana kobieta ją toleruje i czy przyjmując dane tabletki, czuje się komfortowo. Dodatkowo antykoncepcja reguluje cykle i łagodzi pierwsze objawy przekwitania, dzięki czemu pozwala na łagodne przejście do okresu menopauzalnego.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/11 miesięcy temu
Co za bzdury. Po pierwsze kobieta po 40 bez problemu może zajść w ciążę, więcej, może zajść w ciążę dopóki miesiączkuje, na przykłąd mama mojej koleżanki urodziła jej braciszka mając 53 lata... Pigułka antykoncepcyjna jest wyłącznie szkodliwa, rozregulowuje układ hormonalny, powoduje zanik libido, raka, bezpłodność co u młodszych kobiet ma znaczenie, złe samopoczucie, tycie, zakrzepicę, problemy ze skórą. Pigułka antykoncepcyjna jest wynalazkiem mężczyzn dla ich wygody i nie liczenia się z partnerką. Podobną skuteczność ma metoda termiczno - objawowa (są doskonałe kalkulatory - termometry wyznaczające cykl płodny), blisko 100 % bez żadnych szkodliwych następstw lecz trzeba by się liczyć wtedy z cyklem kobiety i nie możnaby wtedy kiedy się akurat zachciało. Jeśli chodzi o te farmazony z HTZ, dużo lepsze efekty da dobra dieta i higieniczny tryb życia, bez szkodliwych następstw. Tylko że to jest za darmo i dostępne dla każdego, na czym przecież koncernom farmaceutycznym ani wszechwiedzącym lekarzom, ich dillerom nie zależy.
/2 lata temu
Ja jestem po 40-tce i biore tabletki antykoncepcyjne Belara. Mi najbardziej odpowiadaja, nawet ze względu na powstajace pajaczki na nogach i bardzo bolesne miesiaczki. W dobie XXI wieku kazda z nas może wybrać coś dla siebie.
/2 lata temu
Jestem mężatką, mamy dwójkę dzieci. Nie planujemy obecnie więcej potomstwa i zdecydowaliśmy się na wkładkę z hormonami. Wkładkę Levosert założyłam na kilka lat i to duża wygoda. Uważam, że to super opcja dla kobiet po 40, ginekolog wspominał mi też, że dzięki tej wkładce łagodniej przechodzi się okres przekwitania.
POKAŻ KOMENTARZE (10)