Pierwsza antykoncepcja hormonalna to ważna decyzja w życiu każdej kobiety. Jeśli i ty chciałabyś zacząć ją stosować, koniecznie poznaj 5 ważnych zasad, o których powinnaś pamiętać przy wyborze odpowiedniej metody!
Co jest ważne przy doborze pierwszej antykoncepcji hormonalnej?
1. Wybierz się do ginekologa
Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z tobą wywiad i zleci stosowne badania, np cytologię czy USG. Odpowie też na wszystkie twoje pytania i zaproponuje metodę antykoncepcji potencjalnie najlepszą dla ciebie, biorąc pod uwagę twoje zdrowie i oczekiwania. Jeśli nie masz jeszcze 18 lat, wizyta ginekologiczna możne odbyć się tylko za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.
2. Pamiętaj, że dobór antykoncepcji jest zawsze indywidualny
Oznacza to, że metoda antykoncepcji, która sprawdza się u twojej koleżanki, niekoniecznie musi być odpowiednia dla ciebie. W wyborze antykoncepcji najważniejsze jest to, aby metoda oprócz skuteczności i bezpieczeństwa, zapewniała kobiecie także wygodę stosowania, dopasowanie do stylu życia oraz poczucie komfortu.
3. Nie zrażaj się od razu
W przypadku metody hormonalnej czasami jej wybór odbywa się na zasadzie prób i błędów. Po rozpoczęciu stosowania nowej metody, należy monitorować tolerancję leku. Obecnie jest wiele preparatów, i każdy z nich może wywoływać inne objawy i samopoczucie. Jeśli po rozpoczęciu stosowania zaleconej metody wystąpią dolegliwości, kobieta powinna rozważyć z lekarzem zmianę.
4. Bądź otwarta na różne metody zabezpieczenia
Dobierając antykoncepcję hormonalną masz do wyboru wiele nowoczesnych metod antykoncepcji hormonalnej. Mogą to być różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, pierścienie antykoncepcyjne lub plaster antykoncepcyjny, oraz wieloletnie metody hormonalne tj. implant antykoncepcyjny lub wkładka wewnątrzmaciczna. Jedyną formą antykoncepcji hormonalnej, której nie zaleca Światowa Organizacja Zdrowia u młodych kobiet są zastrzyki antykoncepcyjne.
5. Pamiętaj o przeciwwskazaniach!
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego przy doborze antykoncepcji hormonalnej dobrze jest przeprowadzić pełny wywiad dotyczący chorób występujących w rodzinie, przede wszystkim w kierunku chorób zakrzepowych, bo jest to pewne ryzyko szczególnie w pierwszym okresie stosowania antykoncepcji. Można zrobić dodatkowo badania pewnych wad układu krzepnięcia tzw. czynnik Leiden, który powinno się oznaczać u kobiet, u których rodzinnie występują zakrzepice. Ponieważ są to drogie badania, dlatego lekarze zalecają je tylko w takich sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie.
Wybierz metodę najlepszą dla siebie!
Jak dobrać metodę antykoncepcji do wieku?
Antykoncepcja dla kobiet 40 +
Na podstawie raportu „Współczesna Seksualność i Nowoczesna Antykoncepcja Polaków 2014