Wskaźnik Pearla - indeks skuteczności antykoncepcji

Wskaźnik Pearla fot. Fotolia
Jak oblicza się wskaźnik Pearla i jaką ma wartość dla różnych metod antykoncepcji? Przeczytaj!
Marta Wilczkowska / 31.03.2015 12:37
Wskaźnik Pearla fot. Fotolia

Wskaźnik Pearla został opracowany w 1932 roku przez amerykańskiego biologa Raymonda Pearla. Określa on skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych. Sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć!

Jak oblicza się wskaźnik Pearla?

Wskaźnik Pearla oblicza się poprzez podzielenie liczby nieplanowanych ciąż (poczęć) przez liczbę badanych cykli, a następnie pomnożenie otrzymanej wartości przez 1200. Oczywiście obliczenia te muszą dotyczyć grupy kobiet, które stosowały tę samą metodę antykoncepcji. Im niższa wartość wskaźnika, tym dana metoda antykoncepcji skuteczniej zapobiega niechcianej ciąży

Czy wskaźnik Pearla jest wiarygodny?

Już w 1966 pojawiły się pierwsze głosy, że należy odejść od stosowania wskaźnika Pearla jako wyznacznika skuteczności antykoncepcji. Wielu badaczy wskazało, że bada jedynie skuteczność antykoncepcji wśród niewielkiego wycinka światowej populacji ludzi, podczas gdy wiemy, że znaczący wpływ na skuteczność antykoncepcji mają czynniki kulturowe i demograficzne. Oznacza to, że ta sama metoda antykoncepcji może mieć różny wskaźnik Pearla w zależności od populacji czy regionu świata, w którym zostanie on zbadany. Dzieje się tak dlatego, że na skuteczność antykoncepcji nie składa jedynie mechanizm działania danej metody, ale też czynniki takie jak jakość środków antykoncepcyjnych czy dyscyplina partnerów, sposób nauczania stosowania danej techniki antykoncepcyjnej itp.

Obecnie takie organizacje jak Światowa Organizacja Zdrowia czy Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii odeszły do stosowania wskaźnika Pearla, zastępując go procentową wartością skuteczności różnych metod antykoncepcji.

Wartość wskaźnika Pearla dla różnych metod antykoncepcyjnych

Pamiętaj, że wskaźnik Pearla nie jest idealnym wskaźnikiem skuteczności antykoncepcji. Pokazuje jednak ogólną tendencję w skuteczności tych środków. W warunkach "idealnego stosowania" wynosi:
  • implanty - 0.09
  • tabletki antykoncepcyjne - 0.1
  • minipigułki - 0.3
  • zastrzyki antykoncepcyjne - 0.3
  • wkładki wewnątrzmaciczne Copper T - 0.6
  • prezerwatywa męska - 3
  • stosunek przerywany - 4
  • prezerwatywa kobieca - 5
  • metody chemiczne (żele, globulki) - 6
  • kalendarzyk, metoda termiczna - 1-9
Im niższy wynik obliczeń, tym badana metoda antykoncepcji jest skuteczniejsza. W przypadku niestosowania żadnej antykoncepcji wskaźnik Pearla wynosi 85.

Więcej o antykoncepcji:

Redakcja poleca

REKLAMA