Jak urządzić ślub humanistyczny? Wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

Para młoda, obrączki fot. Adobe Stock
Ślubne ceremonie humanistyczne to w Polsce nowość. Pierwsza odbyła się w 2007 roku. Czym jest ślub humanistyczny i jak go zorganizować? Podpowiadamy!
/ 24.03.2019 18:35
Para młoda, obrączki fot. Adobe Stock

Śluby humanistyczne to w Polsce względna nowość - pierwsza tego typu ceremonia miała miejsce w 2007 roku. Z każdym rokiem zwolenników tego rodzaju zaślubin przybywa. Czym w ogóle jest ślub humanistyczny i czym różni się od kościelnego czy cywilnego?

Ślub humanistyczny - co to jest?

Ślub humanistyczny to alternatywa dla osób, które nie są zbyt religijne, uwielbiają oryginalne rozwiązania i chcą nadać swojej uroczystości ślubnej wymiar wyjątkowy i indywidualny. Może sprawdzić się także wtedy, gdy para nie będziecie w stanie złamać oporu urzędnika stanu cywilnego przed uatrakcyjnianiem czy zindywidualizowaniem uroczystości ślubnej w USC. Nie ma także przeszkód by ślub humanistyczny wzięły osoby tej samej płci (w krajach uznających związki jednopłciowe) czy np. rozwodnicy.

Śluby humanistyczne w Polsce organizuje między innymi  Polskie Stowarzyszenie Racjonalistyczne, ale nie trzeba być jego członkiem.

Aby wziąć ślub humanistyczny należy jednak odznaczać się poważnym podejściem do samej idei uroczystości oraz wyrażać chęć prawdziwego założenia trwałej i szczęśliwej rodziny (cel prokreacyjny nie jest niezbędny).

Ceremonia idealna dla humanistów i niewierzących

Ślub humanistyczny jest świetnym rozwiązaniem dla osób utożsamiających się z humanistycznym systemem wartości, a z drugiej strony – poszukujących nieszablonowości, piękna i głębi w ceremonii.

Ślub jest traktowany jako tzw. ceremonia przejścia, rozumiana jako wydarzenie społeczne i wspólnotowe. Wszystkie elementy humanistycznej ceremonii ślubnej są maksymalnie spersonalizowane. Oznacza to, że zarówno forma, jak i tekst przysięgi zależy wyłącznie od pary biorącej ślub.

Oznacza to mniej więcej tyle, że w centrum znajduje się człowiek i jego pragnienia, potrzeby, potencjał i piękno. Nie ma nastawienia na wypełnianie tradycji czy zaspokojenie oczekiwań rodziny - to wyjątkowy dzień, dwójki wyjątkowych ludzi, przebiegający na ich zasadach i zgodnie z ich pragnieniami. 

Innymi słowy mówiąc - ślub humanistyczny to zupełnie inna ceremonia, niż cywilna czy kościelna. Nie jest dla nich konkurencją, to zupełnie inny twór, indywidualny, pozwalający na ogromną swobodę i wdrażanie własnych pomysłów. Przez wielu uważana jest nawet za bardziej wzruszającą, dzięki maksymalnemu spersonalizowaniu, nawet przysięgi! 

Nowoczesność nie tylko w ceremonii - oto nowy trend dekoracji sali weselnej!

Ślub humanistyczny - żadnych ram! 

Trudno jednoznacznie określić, na czym konkretnie polega ślub humanistyczny, bowiem każda z tych ceremonii jest zupełnie inna - i taki ma właśnie być jej wymiar!

Liczy się element kreatywności i chęć zakomunikowania światu, że oto chcemy być razem i będziemy tworzyć rodzinę. Przebieg ceremonii od początku do końca zależy od pragnienia młodej pary. 

Stałe są właściwie tylko dwie rzeczy:

  • celebrans, a więc osoba koordynująca ceremonię, służąca radą i udzielająca ślubu
  • niczym nieskrępowana swoboda w kreowaniu tego wyjątkowego wydarzenia. 

Jak twierdzą sami Racjonaliści, z roku na rok daje się zauważyć wzrastające zainteresowanie ślubami humanistycznymi. Być może za jakiś czas będzie to zupełnie zwyczajna i pełnoprawna procedura zawierania małżeństw, tak jak to obecnie ma miejsce w krajach zachodnich. Czy będzie popularna? Czas pokaże - a szanse są całkiem spore! 

Suknie ślubne w stylu boho - idealne dla każdej swobodnej panny młodej! 

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Koszt ślubu humanistycznego to 300-400 zł. Jest to opłata za przygotowanie scenariusza i prowadzenie ceremonii. Mistrzom ceremonii, tzw. celebransom i organizatorom można również zlecić zajęcie się wszystkimi innymi sprawami związanymi z samą uroczystością (np. rezerwowanie, dekoracja sal itp.). Wówczas koszt ustalany jest indywidualnie.

Czytaj więcej o ślubie i weselu:
Ślub cywilny - kto się na niego najczęściej decyduje?
Obrączka noszona przed ślubem to zwiastun pecha? Zobacz!

Redakcja poleca

REKLAMA