Jakie mięso zjeść w Indonezji?

Sataye to kawałki lub plasterki mięsa nadziewane na bambusowe patyczki i grillowane w formie szaszłyczków.
W kuchni tego kraju nie brakuje dań mięsnych, a ich oryginalność może być miłą niespodzianką dla osób znudzonych kotletami schabowymi.
/ 08.11.2010 18:18
Sataye to kawałki lub plasterki mięsa nadziewane na bambusowe patyczki i grillowane w formie szaszłyczków.

Komplikacje religijne

Indonezja jest bardzo zróżnicowana pod względem religijnym. Na terenie tego kraju zamieszkują głównie muzułmanie, którzy nie sięgają po wieprzowinę. Wyznawcy hinduizmu nie jadają wołowiny. Buddyści często decydują się na menu wegetariańskie. Wobec tak wielu wyznawców, nie jest łatwo ustalić wspólne menu dla wszystkich. Dlatego w różnych regionach Indonezji, w zależności od zamieszkujących je wspólnot religijnych, dominują nieco inne potrawy. Kilka dań znaleźć jednak można w całym kraju.

Zobacz także: Jaka jest pozycja mięsa w japońskiej kuchni?

Sataye

Należą do najpopularniejszych dań w tej części świata. Serwowane są i w eleganckich restauracjach, i u ulicznych sprzedawców. Kawałki lub plasterki mięsa nadziewa się na bambusowe patyczki i w formie szaszłyczków grilluje. Mięso bywa różne, najczęściej jest to jagnięcina, wołowina i drób, ale zdarzają się też sataye rybne. Podaje się je zawsze z ostrymi sosami, a ulubionym sosem do satayów jest sos z orzeszków arachidowych z mleczkiem kokosowym. Wśród rozmaitych satayów znaleźć można z kurczaka (ayam satay), z polędwiczek wieprzowych (babi satay) czy polędwicy wolowej (daging satay), a także z krewetkami (udang satay).

Rendang

To danie, które przygotowywane jest często na specjalne okazje, między innymi dlatego, że jego powstanie wymaga sporo czasu, co najmniej trzech godzin. W roli głównej występuje najlepsza gatunkowo wołowina, którą kroi się na kawałki i miesza z pastą, w skład której wchodzi między innymi gałka muszkatołowa, papryczki chili, kurkuma, imbir i goździki. Mleko kokosowe, trawa cytrynowa, cynamon, liście kaffir i sól tworzą zalewę, w której wołowina dusi się przez dłuższy czas. Sos stopniowo gęstnieje i ciemnieje, Az niemal w całości odparowuje. Przed końcem, gdy mięso jest już dobre, można zwiększyć gaz i przez chwilę podsmażać mięso, dodatkowo wydobywając wszelkie smaki i aromaty. Danie podaje się z ryżem i smażoną zieleniną lub fasolką szparagową.

Zobacz także: Spróbuj wołowiny na brytyjski sposób

Kalejdoskop mięsny

Wśród innych dań z mięsem warto zwrócić uwagę na kurczaka duszonego w mleczku kokosowym z migdałami (opor ayam) czy też kurczaka smażonego z orzeszkami, migdałami, gałką muszkatołową, cynamonem, imbirem i słodkim sosem sojowym (ayam moluku). Bali babi to królewskie danie z wyspy Bali, w którym polędwica wieprzowa smażona jest z krewetkami, ryżem, chili i orzechami nerkowca. Wśród dań z wołowiny intrygująco dla Europejczyka zapowiada się na przykład polędwica wołowa z grzybami shitake, imbirem i ostrym sosem sojowym.

Redakcja poleca

REKLAMA