Delikatny ketjap
Ketjap manis to indonezyjski sos sojowy. W przeciwieństwie do swoich kuzynów z Chin czy Japonii jest naprawdę esencjonalny, bardzo ciemny, gęściejszy i ma specyficzny, słodkawy smak. Powstaje z fermentowanej soi, ziaren pszenicy oraz przypraw. Dodaje się do niego również cukier palmowy, któremu sos zawdzięcza swoją łagodność i słodycz. Używa się go jak innych sosów sojowych do doprawiania różnych dań, przy czym trzeba pamiętać, że ten nie tylko wzmocni smak potrawy, ale też zapewni jej nieco słodkawy charakter.
Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o sosach?
Intensywny bumbu
Robienie past jest pasją każdej indonezyjskiej gospodyni. Mają swoje tajemnice i własne receptury. Te najbardziej tradycyjnie wciąż jeszcze ucierają wszystkie składniki w moździerzach, nowoczesnym pomaga blender. W bumbu zazwyczaj znajduje się papryczka chili, może się także znaleźć popularna wśród Indonezyjczyków przyprawa zwana galangal, trawa cytrynowa, kolendra, liście kaffiru czy migdały. Pasta ta służy do marynowania mięsa, dodają smaku także podczas smażenia, duszenia czy gotowania. Dodaje się je także do ryb, zarówno we wstępnej fazie marynowania, jak i potem do smażenia.
Orzeszki w sosie
Ponieważ orzeszki są jednym z filarów indonezyjskiej kuchni, nie może ich zabraknąć także w sosach. Orzechowy posmak pojawia się w wielu daniach i dodatkach. Sataye, czyli rozmaite indonezyjskie szaszłyczki, bardzo często podawane są właśnie z gęstym sosem orzechowym. Również oryginalna sałatka gado-gado, będąca ciekawą mieszanką warzyw surowych i gotowanych, nie może się obejść bez sosu na bazie orzeszków.
Zobacz także: Jak dobrać odpowiednie tajskie sosy i pasty?