Wybierając jadalne kwiaty, zwróć uwagę na to, czy rzeczywiście są bezpieczne do spożycia. Kwiaty mogą mieć większą lub mniejszą toksyczność albo nie posiadać jej w ogóle. Stają się więc bezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także zwierząt domowych. Te rośliny możesz śmiało posadzić w ogrodzie i wykorzystywać do potraw.
Spis treści:
- Jadalne kwiaty cukinii i dyni
- Jadalne nasturcje
- Jadalne płatki róż
- Jadalne bratki
- Jadalne kwiaty lawendy
- Jadalne kwiaty piwonii
- Jadalne kwiaty wiśni
- Inne kwiaty jadalne
- Przepisy z kwiatami jadalnymi
Jadalne kwiaty cukinii i dyni
Kwiaty warzywne często są zdatne do spożycia, dotyczy to w szczególności dyni i cukinii. Te ciekawe w smaku kwiaty najprościej jest... opanierować i usmażyć, dokładnie tak jak kotlety schanowe. Kwiaty dyni świetnie sprawdzą się zaś do faszerowania. Przygotuj masę z białego sera (dobrym wyborem będzie gorgonzola, ricotta lub ser kozi).
Pamiętaj, aby kwiaty cukinii i dyni (a także wszystkie inne jadalne kwiaty) dokładnie umyć i osuszyć przed użyciem. Rób to jednak delikatnie, aby nie uszkodzić płatków - jest to szczególnie ważne, jeśli planujesz ich faszerowanie. Te kwiaty lubią też towarzystwo soku z cytryny oraz jogurtowo-ziołowych sosów.
fot. Kwiaty jadalne: cukinia smażona/Adobe Stock, myviewpoint
Kwiaty jadalne: nasturcje
Zarówno kwiaty, jak i liście oraz owoce nasturcji są w pełni bezpieczne i jadalne. Możesz wykorzystać je do dań na słodko i słono. Świetnie sprawdzą się jako dekoracja sałatek oraz ciast i deserów lodowych. Nasturcje świetnie sprawdzą się także do przygotowania domowych lodów. Do gotowej masy dodaj posiekane płatki nasturcji, wymieszaj i w takiej formie wstaw do zamrażarki.
Warto wiedzieć, że nasturcja jest bardzo cennym źródłem witaminy C, a dodatkowo wspiera pracę układu moczowego i poprawia ogólną odporność organizmu. Sprawdzi się także jako lek na sezonowe przeziębienie.
fot. Kwiaty jadalne: nasturcja/Adobe Stock, Caterina Trimarchi
Kwiaty jadalne: płatki róż
Płatki róż są bardzo znane w świecie urody, ale także w kuchni. Zrobisz z nich pielęgnacyjny tonik do twarzy, odżywkę do włosów i maseczkę do twarzy, ale także znaną i cenioną marmoladę do pączków. Płatki róż świetnie sprawdzą się także jako dekoracja ciast i deserów, a także składnik lodów i drinków. Ze względu na swój mocny aromat i charakterystyczny smak raczej nie używa się ich do dań wytrawnych.
Płatki można śmiało podawać w wersji świeżej oraz suszonej. Pamiętaj, aby opłukać je dobrze pod chłodną wodą i wysuszyć. Jeśli masz większą ilość płatków, możesz połączyć je z mlekiem i miodem, a następnie zblendować i stworzyć pyszne smoothie dla urody albo przygotować pyszną nalewkę różaną.
fot. Jadalne kwiaty: płatki róż/Adobe Stock, Lumistudio
Jadalne kwiaty do dekoracji: bratki
Bratki pięknie prezentują się w ogrodzie, są roślinami bezpiecznymi dla kotów i innych zwierząt domowych, a do tego znajdują zastosowanie w kuchni. Czego chcieć więcej? Bratki najlepiej sprawdzą się jako prosta dekoracja. Kwiaty w całości dodaj do sałatek, ciast lub lodów. Możesz także ułożyć je na wierzchu dań mięsnych, a także podawać z daniami makaronowymi.
Bratki, ze względu na swój słodki, a jednocześnie lekko cierpki smak, świetnie odnajdują się także w zupach-krem, a także są świetnym dodatkiem do deski serów i wędlin.
fot. Jadalne kwiaty: bratki/Adobe Stock, Iryna Melnyk
Kwiaty jadalne do dekoracji: lawenda
Lawenda to piękna, pachnąca roślina, która idealnie sprawdzi się do dekoracji ciast oraz słodkich przekąsek. Rzadziej używa się jej do potraw wytrawnych, ale można ją wykorzystać jako dekorację talerza.
Dodatkowo możesz przygotować także pyszne przetwory z lawendy, np. nalewkę lub dżem. Suszona lawenda idealnie sprawdzi się jako dodatek do słodkich przekąsek i deserów lodowych, a także jako składniki domowej czekolady.
fot. Kwiaty jadalne: lawenda/Adobe Stock, SPICA-VEGA PHOTO ART
Jadalne kwiaty: piwonia
Mało osób wie, że piwonię można wykorzystać do potraw. Duże, ozdobne kwiaty idealnie sprawdzą się do tortów (w szczególności tych wystawnych, np. komunijnych czy ślubnych), a także deserów jogurtowo-lodowych.
Sprawdzą się do tego zarówno świeże, jak i suszone kwiaty, w całości i w formie płatków. Możesz wrzucić je także do herbaty, letnich drinków i napojów.
fot. Jadalne kwiaty: piwonia/Adobe Stock, Olga
Kwiaty jadalne: wiśnia
Płatki wiśni to doskonała dekoracja tortów, ciast i prostych deserów. Najczęściej występują w postaci suszonej lub liofilizowanej. Są świetnym dodatkiem do lodów i kremów czekoladowych, a także do herbat. Świetnie sprawdzą się także w chłodnych napojach i imprezowych drinkach.
Płatki wiśni można wykorzystać również do dekoracji sałatek oraz dań mięsnych.
fot. Jadalne kwiaty do dekoracji: wiśnie/Adobe Stock, Nicole Kandi
Inne kwiaty jadalne
Lista jadalnych kwiatów jest całkiem spora. Możesz ich użyć do potraw na słodko i słono. Pozostałe kwiaty jadalne to np.
- akacja,
- bergamotka,
- jaśmin,
- stokrotki,
- słonecznik,
- kwiaty ziół (np. oregano, tymianku, mięty, rumianku),
- lipa,
- czarny bez.
Kwiaty jadalne: 4 przepisy
Jadalne kwiaty możesz wykorzystać na wiele ciekawych sposobów. Najlepiej wykorzystać je do dekoracji gotowego dania lub jako bazę słodkich i słonych potraw - np. sosów czy dżemów.
Sałatka z nasturcją
Ten przepis możesz dowolnie modyfikować, dobierając ulubione składniki. Wybierz dwa-trzy rodzaje sałat (np. rukolę, rzymską i masłową) lub skorzystaj z gotowego miksu sałat. Listki opłucz, osusz, a następnie podrzyj i wrzuć do miski.
Dodaj mieszankę kiełków, garść posiekanych orzechów włoskich oraz ulubione warzywa lub owoce. Świetnie sprawdzą się np. pestki granatu, rzodkiewka oraz pomidorki koktajlowe. Całość zalej sosem winegret i posyp kwiatkami nasturcji.
Akacje na chrupko
Kwiaty akacji świetnie sprawdzą się jako pyszna, chrupiąca przekąska. Najłatwiej usmażyć je w cieście. Płatki dokładnie umyj i osusz. W tym czasie przygotuj ciasto naleśnikowe. Rozgrzej sporą ilość oleju na głębokiej patelni.
Zanurz kwiatki w cieście i wkładaj na kilkanaście sekund do oleju, aż ciasto będzie złote. Posyp grubym cukrem lub cukrem pudrem. W ten sposób można też przyrządzić kwiaty cukinii czy dzikiej róży.
Szarlotka z fiołkami
Szarlotka z fiołkami idealnie smakuje z dodatkiem lodów śmietankowych lub waniliowych. Najpierw przygotuj kruche ciasto, a następnie wyłóż je na posmarowaną masłem i posypaną tartą bułką blachę.
Kilogram jabłek obierz, usuń gniazda nasienne i pokrój w grubą kostkę. Obtocz w niewielkiej ilości mąki albo bułki tartej i wyłóż na ciasto.
Białka, które zostały z ciasta, ubij na sztywno (z niewielką ilością cukru), a następnie delikatnie połóż na jabłkach. Na białkach ułóż płatki fiołków. Przygotuj po 100 g mąki, cukru i masła, a następnie połącz te składniki, aby powstała kruszonka - najlepiej wyrabiaj je w palcach.
Wysyp na białka z fiołkami i wstaw do piekarnika (190 stopni) na ok. 45-50 minut. Całość udekoruj cukrem pudrem lub kremem czekoladowym.
Konfitura z płatków dzikiej róży
Konfitura z płatków dzikiej róży idealnie pasuje do pączków, ale także gorących tostów czy croissantów maślanych. Świetnie sprawdzi się także jako dodatek do owsianki czy słodkich placuszków. Płatki dzikiej róży zbieraj zawsze w słoneczny dzień. Dokładnie je też przebierz i usuń białe końcówki (so gorzkie).
Płatków powinno być ok. 500 g. Opłucz je i odstaw na chwilę. W rondelku zagotuj 500 ml wody, a kiedy zacznie wrzeć, dodaj płatki. Gotuj ok. 5 minut na średnim ogniu. Następnie dodaj 250 g cukru oraz 3 łyżki soku z cytryny.
Gotuj na bardzo małym ogniu ok. godzinę, często mieszając. Konfitura będzie gotowa, kiedy po nabraniu na łyżeczkę zacznie po chwili zastygać.
Czytaj także:
Goździki wieloletnie do domu i ogrodu
Uprawa lawendy w ogrodzie i na balkonie
Pomysły na przetwory z dzikiej róży