Przetwory z dzikiej róży to nie tylko dżem i sok. To także aromatyczna, rozgrzewająca nalewka, a także olej, który dba o kondycję skóry oraz włosów. Wszystkie przepisy są łatwe i szybkie w przygotowaniu, a ty będziesz mogła zachować różany smak na całą jesień i zimę.
Spis treści:
Przetwory z dzikiej róży: nalewka
Nalewka z dzikiej róży ma charakterystyczny smak i może być wykorzystywana jako trunek lub dodatek do herbaty (tzw. herbata z prądem).
Składniki:
- 500 g owoców dzikiej róży,
- 500 ml wódki,
- 150 g cukru,
- 250 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Owoce umyj i sparz wrzątkiem, a następnie nakłuj każdy z nich, aby możliwe było puszczenie soku. Dobrym pomysłem jest też zamrożenie owoców przed przygotowaniem nalewki.
- Dziką różę przełóż do wyparzonych, czystych i suchych słoików. Zalej wódką, zakręć i odstaw na ok. 2 tygodnie. Co kilka dni energicznie potrząsaj słojem.
- Po tym czasie przygotuj syrop cukrowy. Wlej wodę do rondelka, dodaj cukier i podgrzewaj, aż cały się rozpuści. Gotowy, ciepły syrop przelej do słoika, zakręć i odstaw na kolejne 2 tygodnie w ciepłe, suche miejsce.
- Następnie płyn przecedź do dużej miski, a owoce umieść na sicie i dokładnie wyciśnij, aby puściły cały sok. Wlej z powrotem do słoika.
- Odstaw na 2 miesiące, a po tym czasie przefiltruj i rozlej do butelek.
fot. Przetwory z dzikiej róży: nalewka/Adobe Stock, Михаил
Domowy olej z dzikie róży
Olej z dzikiej róży można dostać w drogeriach i sklepach ze zdrową żywnością, ale można go także przygotować samodzielnie w domu. Wykazuje właściwości nawilżające, regenerujące oraz przeciwzmarszczkowe. Przywraca skórze blask i zdrowy koloryt.
Składniki:
- 300 g owoców dzikiej róży,
- ok. 400 ml nierafinowanego oleju.
Sposób przygotowania:
- Owoce dokładnie opłucz pod bieżącą wodą. Następnie przełóż do moździerza i dokładnie zgnieć na papkę.
- Tak przygotowane owoce przełóż do słoika i zalej dobrej jakości nierafinowanym olejem. Może to być olej lniany, słonecznikowy czy kokosowy - taki, który odpowiada potrzebom twojej skóry.
- Olej powinien w całości przykrywać owoce dzikiej róży.
- Słoik zakręć i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 2 tygodnie. Codziennie potrząsaj słojem, aby składniki się przemieszały.
- Po 2 tygodniach przefiltruj olej przez gazę, rozlej do buteleczek i szczelnie zamknij. Przechowuj maksymalnie 4 miesiące.
fot. Przetwory z dzikiej róży: olejek różany DIY/Adobe Stock, Luca9257
Przetwory z dzikiej róży: sok z dzikiej róży
Sok z dzikiej róży idealnie sprawdza się jako dodatek do herbaty czy porannej szklanki wody. Dzięki dużej zawartości witaminy C wzmacnia odporność i chroni przed sezonowymi infekcjami. Takie smakowe herbaty umilają chłodne wieczory pod kocem.
Składniki:
- 2 kg owoców dzikiej róży,
- 1,5 l wody,
- 100 g cukru.
Sposób przygotowania:
- Owoce opłucz pod bieżącą wodą i wrzuć do rondelka.
- Litr wody zagotuj i zalej owoce wrzątkiem. Całość podgrzewaj przez ok. 15 minut na średnim ogniu, a następnie przecedź całość, lekko wyciskając sok z owoców.
- Tak przygotowany płyn razem z owocami zalej pozostałą ilością wody (wcześniej doprowadź ją do wrzenia) i gotuj kolejne 15 minut.
- Ponownie odcedź, dodaj cukier i dokładnie wymieszaj.
- Gorący sok rozlej do butelek, szczelnie zakręć i zapasteryzuj.
fot. Przetwory z dzikiej róży: sok/Adobe Stock, sapunovaphoto
Dżem z dzikiej róży
Jeśli chodzi o przetwory z dzikiej róży, nie znam osoby, która nigdy nie jadłaby pączka z różanym dżemem. Ten pyszny dodatek idealnie pasuje także do ciepłych tostów czy gofrów, a także naleśników i lodowych deserów. Jego smak kojarzy się z dzieciństwem i babcinym ogrodem.
Składniki:
- 800 g wydrążonych owoców dzikiej róży,
- 300 g cukru,
- 200 ml wody,
- sok ze średniej cytryny.
Sposób przygotowania:
- Owoce umyj, przekrój na pół i usuń pestki i gniazda nasienne. Dzięki temu dżem będzie bardziej jednolity i kremowy. Obetnij także zielone końcówki.
- Przełóż do rondelka z grubym dnem, zasyp cukrem i zalej 100 ml wody. Następnie zacznij podgrzewać na niewielkim ogniu. Gotuj ok. 25 minut, aż owoce się rozpadną.
- Przemieszaj całość i zgnieć widelcem. Jeśli konsystencja jest za gęsta, dodaj jeszcze wody i ponownie zagotuj.
- Gorący, gotowy dżem przełóż do słoików, zakręć i studź do góry dnem, aby się samoczynnie zapasteryzowały.
fot. Przetwory z dzikiej róży: dżem/Adobe Stock, bilderhexchen
Czytaj także:
Czy pestki dzikiej róży są trujące?
Konfitura z dzikiej róży
Jakie owoce mają najwięcej witaminy C?