Sos winegret w podstawowej wersji jest trudno zepsuć. To kulinarna baza składająca się z kilku składników, ale łatwo potknąć się i popełnić błąd, jeśli któryś z nich będzie kiepskiej jakości. Sos winegret doskonale komponuje się z sałatkami na bazie chrupkiej roszponki, sałaty lodowej czy np. z sałatką grecką. Podkreśla smak przystawek i pozostawia w ustach intrygujący słodko-kwaśny akcent. Warto urozmaicić go dodatkami lub przygotowywać na kilka sposobów. Poniżej nasze sprawdzone przepisy na to, jak zrobić sos winegret.
Spis treści:
- Jak zrobić sos winegret? Przepis podstawowy
- Sos winegret z octem winnym
- Jak zrobić sos winegret z musztardą i miodem
- Winegret: sos czy dressing?
- Idealna konsystencja sosu winegret
Jak zrobić sos winegret: przepis podstawowy
Nie ma łatwiejszego przepisu na klasyczny sos winegret, niż ten. Pasuje do wielu sałatek, ale możesz nim polać także ciepłe grzanki albo wykorzystać do udekorowania talerza.
Składniki:
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 4 łyżki oliwy z oliwek tłoczonej na zimno,
- 1 łyżeczka musztardy (opcjonalnie),
- szczypta soli morskiej,
- szczypta świeżo zmielonego czarnego pieprzu.
Sposób przygotowania:
- Do miseczki wlej sok z cytryny, dodaj sól oraz opcjonalnie musztardę. Wymieszaj.
- Dodaj oliwę, mieszaj składniki do połączenia.
- Dopraw świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
fot. Jak zrobić klasyczny sos winegret/Adobe Stock, fahrwasser
Sos winegret z octem winnym
Winegret z octem winnym ma nieco bardziej intensywny, kwaskowaty posmak, ale dzięki temu podbija smak sałatek i potraw. Sprawdza się idealnie w letnich przekąskach.
Składniki:
- 1 łyżka octu winnego,
- 3 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta soli,
- świeżo zmielony czarny pieprz.
Sposób przygotowania:
- Do miseczki wlej ocet winny i dodaj sól.
- Mieszaj do momentu, aż sól się rozpuści i dodaj oliwę.
- Wymieszaj, aż składniki się połączą i dopraw świeżo zmielonym pieprzem.
fot. Jak zrobić sos winegret z octem winnym/Adobe Stock, elena_hramowa
Jak zrobić sos winegret z musztardą i miodem
Sos winegret z dodatkiem musztardy i miodu jest nieco gęstszy, ale stanowi świetny dodatek do sałatek, grzanek, a także wielu innych potraw. Możesz go użyć także jako marynaty albo sosu do pieczonych ziemniaków.
Składniki:
- 2 łyżka soku z cytryny,
- 1 łyżeczka musztardy,
- 1 łyżka miodu,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- szczypta soli morskiej,
- świeżo zmielony czarny pieprz.
Przygotowanie:
- Do miseczki wlej sok z cytryny i i dodaj sól oraz musztardę. Mieszaj, aż sól się rozpuści. Połącz składniki i oprósz pieprzem.
- Dodaj miód musztardę i mieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji.
- Na końcu dodaj oliwę. Wymieszaj lub wstrząśnij, jeśli przygotowujesz winegret w słoiczku.
fot. Jak zrobić sos winegret z musztardą i miodem/Adobe Stock, cherryandbees
Winegret: sos czy dressing?
Dressing to sos na bazie kremowej śmietany, majonezu, jogurtu greckiego lub zgniecionego awokado. To rodzaj dodatku, który pokrywa mięso lub surowe czy pieczone warzywa. Jest gęsty i gładki. Sos pełni inną funkcję. Winegret przygotowujesz na bazie oleju oraz odczynnika kwaśnego, w tym soku z cytryny lub octu. Dodajesz go tuż przed podaniem sałatki. Przepływa przez warstwy sałaty lodowej lub rzymskiej i nawilża poszczególne składniki.
Idealna konsystencja sosu - porady
- Sól i cukier. Rozpuść te dwa składniki w soku z cytryny lub pomarańczy. Dodaj przed wlaniem oliwy z oliwek lub oleju. W przeciwnym razie nie rozpuszczą się i pozostaną grudki.
- Oliwa z oliwek. Extra virgin to ta, której szukasz. Jeżeli chcesz przygotować tradycyjny winegret, postaraj się użyć dobrej jakości oliwy. Wpływa ona nie tylko na smak, ale także na gładkość sosu.
- Ocet. Wybierz pomiędzy octem jabłkowym, winnym lub balsamicznym. W przypadku ryżowego może okazać się, że jego aromat nie będzie komponował się z resztą dania. Ten ostatni jest jednym z gęstszych i słodszych, dlatego jeżeli zależy ci, aby sos nie skapywał za szybko z liści sałaty, wybierz ten rodzaj.
- Zakwaszenie. Dodatkowej gęstości nada świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub limonki. Nie zastępuj go gotowym substytutem lub kwaskiem cytrynowym. Pektyny zawarte w owocu zwiążą całość
- Blender. Chcąc uzyskać najlepsze wyniki użyj go, aby zmiksować oliwę z octem na najwyższych obrotach. Dodatkowo pamiętaj, aby składniki były w temperaturze pokojowej, co znacznie ułatwi połączenie.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 21.11.2019
Czytaj także:
Sałatka Colesław
Zdrowe sosy do potraw
Jak zrobić lekkie sałatki