lawenda w doniczce fot. Fotolia

LAWENDA: lawenda uprawa, lawenda w domu, lawenda na balkonie

Ta roślina nie ma zbyt dużych wymagań. Należy jednak pamiętać o przycinaniu lawendy! Czytaj więcej na temat pielęgnacji tego gatunku!
Weronika Kwaśniak / 28.04.2017 11:42
lawenda w doniczce fot. Fotolia

Lawenda kojarzy się z hektarami spokojnych pól w Prowansji i subtelną wonią drobnych kwiatków. Francuską nutę możesz mieć również w swoim ogrodzie, na balkonie lub mieszkaniu. Lawenda jest łatwa w uprawie, mało wymagająca, a cieszy oko od czerwca aż do października. Jej dodatkowym atutem jest fakt, że specyficzny zapach skutecznie odstrasza komary, a wabi motyle i pszczoły. Jak uprawiać lawendę?

Lawenda: uprawa w ogrodzie

Lawenda nie lubi zbyt wilgotnej gleby i przeciągów. Dlatego trzeba sadzić ją w miejscu zacisznym oraz dobrze nasłonecznionym. Przy zakupie lawendy do ogrodu, należy upewnić się, że odmiana jest mrozoodporna (czyli wybrać np. lawendę wąskolistną).

Lawendę sadzimy co około 40 cm, na glebie z dużą zawartością wapnia. Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, podsypujemy kredą. Jeśli nie chcesz korzystać z sadzonek, a z nasion, wysiej je na jesieni. To miejsce należy zabezpieczyć jednak przed mrozem, okrywając słomą lub włókniną.

Lawendy nie wolno podlewać zbyt często. Woli ona lekką suszę, niż nadmierną wilgoć. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny jest jej przycinanie. W pierwszym roku lawendę przycina się aż o połowę. Co sezon, pod koniec marca, należy obcinać chore, uszkodzone, zdrewniałe lub zbyt wybujałe pędy. Tylko to zapewni jej prawidłowy wzrost i pomoże zgęstnieć, prowokując krzewinkę do wypuszczania nowych gałązek.

Dzięki regularnemu przycinaniu, lawenda łatwiej przetrwa zimę. Zbyt długie pędy sprawiają, że krzew przyjmuje na siebie cały napór śniegu, przez co może się połamać.

Wiosną należy zasilić lawendę kompostem. Jesienią można zabezpieczyć ją przed mrozem, podstawę okrywając sianem, a koronę włókniną lub innym tworzywem.

Lawenda na balkonie

Uprawa lawendy na balkonie praktycznie nie różni się od ogrodowej. Zaleca się również wybrać lawendę wąskolistną, a na zimę dobrze ją okryć lub wnieść do pomieszczenia (np. piwnicy). Roślinę również należy przycinać. Zaletą posiadania lawendy na balkonie jest fakt, że jej zapach skutecznie odstrasza komary, więc wieczorny relaks stanie się o wiele przyjemniejszy.

Lawenda w domu

Lawenda w doniczce pięknie ozdobi parapet. Szczególnie, jeśli lubisz styl prowansalski w aranżacji wnętrz. Wybierz nasłonecznione okno i szeroką donicę, aby korzenie rośliny miały zapewnioną przestrzeń. Nie wolno przesadzać z podlewaniem - ziemia powinna wysychać, a nie być stale wilgotna. Wiosną lawendę trzeba przyciąć.

Zastosowania lawendy

Lawenda jest ceniona nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Z jej właściwości korzysta też branża kosmetyczna i farmaceutyczna. Kilka zastosowań lawendy możesz wykorzystać samodzielnie w domu:

  • Lawenda uspokaja. Ususzone kwiaty możesz np. włożyć do poszewki na poduszkę, dzięki czemu zapewnisz sobie spokojny sen.
  • Lawenda odstrasza mole. Suche kwiaty wsyp do płóciennego woreczka i umieść w szafie. Skutecznie odstraszy mole odzieżowe!
  • Suszone listki lawendy mogą być przyprawą - uważaj jednak, aby nie przesadzić z ilością.
  • Lawenda łagodzi wzdęcia. 2 łyżki suszonych kwiatów zalej 3 szklankami wrzątku. Przykryj i odstaw na 30 minut. Picie tego naparu pomoże pozbyć się wzdęć i niestrawności!

Czytaj więcej na temat kwiatów do ogrodu

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)