Polki.pl
kom. (55)

Ile kalorii spalam w ciągu doby?

W żywym organizmie zachodzi szereg procesów, które wymagają nakładu energii, która wytwarzana jest podczas spalania. Ile kalorii spalamy w ciągu doby? Zobaczcie!

Ile kalorii spalam w ciągu doby?

Fot. Fotolia

W żywym organizmie zachodzi szereg procesów energetycznych, polegających na rozkładzie związków dostarczanych z pożywieniem (katabolizm, spalanie) oraz na syntezie związków chemicznych tj. enzymy, białka (anabolizm). Wszystkie procesy syntezy wymagają nakładu energii, która wytwarzana jest podczas spalania. Całość tych przemian biochemicznych nazywamy przemianą materii, lub po prostu metabolizmem.

Jaką mam przemianę materii?

Chcąc dowiedzieć się jaką mamy przemianę materii musimy obliczyć przynajmniej dwie wartości. Podstawową przemianę materii czyli PPM oraz ponadpodstawową przemianę materii, na która składa się swoiste dynamiczne działanie pożywienia oraz ilość energii zużytej podczas codziennych zajęć. W najprostszy sposób PPM obliczamy poprzez pomnożenie masy ciała w kg przez 24 godziny:

PPM/dobę = 1 kcal * 24h * masa ciała

Na przykład PPM u osoby ważącej 60 kg wynosi 1440 kcal. Oznacza to, że tyle kalorii zużywa jej organizm na podstawowe procesy życiowe tj. oddychanie, pracę serca, układu pokarmowego, nerwowego, krążenie krwi, wzrost i utrzymanie stałej temperatury ciała- jeżeli znajduje się w korzystnych tzn. neutralnych warunkach.

PPM wzrasta zimą, latem, w czasie ciąży, choroby lub chociażby w stanach stresowych. PPM spada w stanie niedożywienia i głodu, dlatego tak ważne jest utrzymywanie na stałym poziomie PPM podczas odchudzania. Głodzenie się obniża tempo metabolizmu i wolniej spalamy nagromadzone, zbędne kilogramy.

Takie czynności jak chodzenie, noszenie, sprzątanie a nawet śpiewanie i rysowanie są dla naszego organizmu wydatkiem energetycznym. Im nasza aktywność jest większa, tym większa jest nasza ponadpodstawowa przemiana materii. Dla przykładu podczas jednej godziny snu osoba ważąca 60 kg zużywa 56,4 kcal, natomiast podczas godzinnego spaceru ok. 171-240 kcal.

Aby łatwiej było określić całkowity metabolizm stosuje się współczynniki aktywności fizycznej, które wynoszą:

  • 1,4-1,5 - dla osób o małej aktywności fizycznej
  • 1,7 – dla osób o umiarkowanej aktywności fizycznej
  • 2,0 – dla osób o dużej aktywności fizycznej

Ile kalorii spalam w ciągu dnia?

Wystarczy pomnożyć PPM przez współczynnik aby dowiedzieć się ile kalorii średnio spalamy w ciągu całego dnia.

Dla przykładu: osoba o umiarkowanej aktywności fizycznej, ważąca 60 kg spala w ciągu doby 2448 kcal. Jest to jej CPM, czyli całkowita przemiana materii.

CPM/dobę = 24h * 60kg * 1,7 = 2448 kcal
 
Oceń 3,93 / 15

Poznaj niezwykły zabieg, dzięki któremu schudniesz!

 
 

Zobacz także

 
 

Podobne w temacie Dietetyk radzi

Skomentuj Ile kalorii spalam w ciągu doby?

Gość We-Dwoje.pl
Komentujesz jako dsfdsfds  /  Wyloguj sięZarejestruj się  /  Zaloguj się

Podobne do Ile kalorii spalam w ciągu doby?

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl


Forum Zdrowie