Kiedy możesz dostać pieniądze z funduszu alimentacyjnego?

Ojciec dziecka nie płaci ci należnych alimentów? Możesz je otrzymać od państwa! Zobacz, jakie trzeba spełnić warunki, aby dostać pieniądze.

alimenty z funduszu alimentacyjnego
fot. Fotolia

Należności dłużników alimentacyjnych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów przekroczyły w 2009 r. 464 mln zł. Średni dług wynosi około 27 tys. zł. Rekordziści zalegają nawet po 200 tys. zł. Zdecydowana większość (96 proc.) dłużników to mężczyźni. Najmniej chętnie wywiązują się ze swojego obowiązku panowie w wieku 35–45 lat oraz starsi – do 55. roku życia.
W sytuacji gdy rodzic nie płaci na dziecko, tę rolę przejmuje na siebie państwo. Podpowiadamy, co zrobić, aby uzyskać alimenty z funduszu alimentacyjnego.

Kiedy masz szansę na fundusz alimentacyjny?

Alimenty z funduszu przysługują na dziecko do lat 18, a jeśli uczy się lub studiuje – do lat 25. Bezterminowo otrzyma je dziecko niepełnosprawne. Nie ma znaczenia, czy wychowujesz je samotnie, czy też wyszłaś ponownie za mąż lub masz nowego partnera. Możesz ubiegać się o pieniądze z funduszu, gdy spełniasz przewidziane przepisami warunki:
  • masz przyznane wyrokiem sądu (lub ugodą sądową) alimenty na dziecko, których egzekucję powierzyłaś komornikowi. Jeśli nie jest on w stanie co najmniej przez dwa miesiące ściągnąć pieniędzy od dłużnika, powinien wydać ci zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji. O takie pismo możesz również wystąpić sama. Ewentualnie poproś urząd gminy (ośrodek pomocy społecznej), w którym ubiegasz się o świadczenie z funduszu, by zrobił to w twoim imieniu (komornik ma wówczas 14 dni na przesłanie takiego zaświadczenia);
  • spełniasz warunek kryterium dochodowego – o świadczenie z funduszu masz prawo się ubiegać, gdy przeciętny miesięczny dochód w roku poprzedzającym złożenie wniosku nie przekraczał 725 zł netto. Jeśli masz gospodarstwo rolne, dochód z tzw. 1 hektara przeliczeniowego nie może być wyższy niż 171,33 zł miesięcznie.

Gdzie należy złożyć wniosek o alimenty?

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, masz prawo wystąpić o alimenty z funduszu (bezpłatnie). Odpowiedni formularz uzyskasz w ośrodku pomocy społecznej lub urzędzie gminy właściwym ze względu na twoje miejsce zamieszkania.
Do wniosku trzeba będzie dołączyć szereg dokumentów:
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach uzyskanych w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku (w 2010 r. – za 2009 r.);
  • oświadczenie o dochodach, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą;
  • zaświadczenie od komornika o bezskuteczności egzekucji;
  • kserokopię dokumentu tożsamości (oryginał do wglądu);
  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka bądź inny dokument potwierdzający wiek dziecka;
  • zaświadczenie, że dziecko uczy się lub studiuje (gdy skończyło 18 lat) lub orzeczenie o stopniu jego niepełnosprawności;
  • oświadczenie, że dziecko nie przebywa w placówce opiekuńczej zapewniającej mu całodobową opiekę;
  • odpis prawomocnego orzeczenia sądowego o alimentach.
Jeśli dłużnik mieszka za granicą, trzeba będzie uzyskać zaświadczenie o bezskuteczności (lub niemożności) egzekucji z sądu okręgowego zajmującego się alimentami z zagranicy lub z zagranicznej instytucji, która ściąga długi.

Publikacja:
Weronika Zabielska Redaktor: Kuchnia, Dom
Oceń artykuł 12 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Opinie
jaaa9999952015.03.30 14:35
Witam . Prosze mi powiedziec co robic gdy zostaly mi przyznane pieniadze z funduszu alimentacyjnego, jeszcze ich nie odebralam, a w tym czasie przypomnialo sie tatusiowi i wplacil czesc alimentow przez komornika? Czy beda one liczone jako zalegle alimenty i bierzace z funduszu dostane czy nie>?
kris2015.03.09 07:16
A moja była od roku nie płaci na dzieci i nie interesuje się nimi. Tylko piszecie o pokrzywdzonych kobietach, a ja sam muszę utrzymać dorastające córki
zaklopotana2014.11.11 21:12
Jeśli osoba dorosła ma zasądzone alimenty na siebie i urodzi jej się dziecko, to fundusz alimentacyjny nie przysługuje? Możecie podpowiedzieć na podstawie jakiego przepisu?
załamana2014.08.28 10:58
Witam, mam taką dość trudną sytuację, ojciec dziecka od marca nie płaci alimentów , mało tego uciekł za granicę, mam już zaświadczenie od komornika o bezskutecznej egzekucji, ale moje dochody w rodzinie przekraczają 725zł netto/m-c za 2013 r (wliczam w dochody alimenty-200 zł miesięcznie bo wtedy jeszcze płacił) Proszę powiedzcie co mam teraz zrobić?jak uzyskać i skąd alimenty?
mały2014.08.14 18:03
kobiety w obecnych czasach od mężczyzn chcą zaspokojenia seksualnego i finansowego a organa państwowe je w tym popierają bo swój swego popiera komornik i fundusz alimentacyjny to ALFONS naszego państwa to nic innego jak BURDEL PAŃSTWOWY.
maniaa2014.05.03 12:45
Mam przyznane alimenty moja sprawa juz trafila do komornika i co z tego skoro komornik nic nie zrobil fundusz alimentacyjny sie wypina poniewaz moj dochod przekracza 725 zl na osobe i gdzie i co powinnam robic dalej jak tu kazdy sie wypina takie rzeczy to tylko w polsce
wioleta2014.01.24 08:47
mam orzeczenie sadu ze mam przyznane alimenty a teraz tak nie mam jeszcze rozwodu a ojciec moich dzieci nie płaci alimentow i jeszcze w dodatku mieszka czy dostane z funduszu alimenty prosze o pomoc
aneta2014.01.10 21:11
wyszlam drugi raz za maz dochud mojego meza przekracza jak noge odzyskac alimenty na synuw
gosc2013.12.18 13:37
ja mam syna ma 12 lat place co mkesiac jednak przez dwa miesiace z powodu brau pracy nie zaplacilem odrazu eks podala do komornika o sciagniecie mi pieniedzy policja przychodzi do rodziny szuka skandal poprostu ona ma meza i maja wspolne dziecko jej wciaz malo i malo nawet nie daje mi corki jak dasz kase dam ci dziecko skandal dziecko karta przetargowa robia sobie biznes z bylych mezow ja tez mam zone syna i nowa rodzine a wciaz mnie przeklina i wciaz jej malo moze ktos tym by sie zajol a nie przesladowaniem za alimeny/eks ma meza corke dom i dobrze jej sie powodzi a wciaz mnie przesladuje nie daje zyc.
marysia2013.12.02 16:57
Jak sie maja alimenty z funduszu w takiej sytuacji- jestem matką syna 10 letniego, ojciec dziecka nie loży na syna od samego początku prawdopodobnie nigdzie nie pracuje. Ułożyłam sobie życie od poczatku ale niestety związek z mężem okazał się niewypałem. Jestem w trakcie rozwodu czy należą mi się alimenty na syna z funduszu alimentacyjnego.Aha mąż nie adoptował mojego syna a wszystko co ma zawdzięcza moim rodzicom.Czy starając się o alimenty potrzebuję dochody jeszcze obecnego męża i co zrobić jak mi tych dochodów nie chce dać.
trema2013.10.22 19:01
witam, czy po tym jak ojciec nie placi juz alimentow na jedno dziecko, drugiemu i trzeciemu zostają podwyzszone alimenty?
Gosc2013.06.22 06:42
Moja eks zaskarzyla mnie o alimenty. Ponieważ sytuacja jest dość dramatyczna, rozstaliśmy się , zostawiłem jej wszystko dom, który Ona obecnie wynajmuje i ma z tego dochody prawie 3000, poszla do pracy, niezle zarabia a ja natomiast w wyniku tej sytuacji wszystko zaczyna od zera. Pomimo prośby o alimenty 2000 zl sad przyznal mi na dwoje dzieci 700 zl ale w chwili obecnej nawet na to mnie nie stać, wiec place tyle ile mam i ile mi w tym momencie mogę. Niemniej jednak nie uchylam się od placenia na dzieci (zaznaczam na dzieci a nie na nia, która puscila mnie z pusta torba, w tym co stalem-wykiwala mnie)...Czy w takim razie może Ona starac się o alimenty od państwa? Pryzwyczajona do luksusow, jej pensja, dochod z wynajmu domu i moje skromne na dzień dzisiejszy alimenty chyba starcza jej na zycie zwłaszcza ze mieszka u swoich rodzicow, ma umeblowane mieszkanie, dziadkowie bardzo dużo pomagają...z jej strony jak i z mojej strony rodzina jej pomaga materialnie nie finansowe z uwagi na ograniczone zaufanie do gospodarowanie pieniędzmi.....Czy ma szanse a widze ze ma ochote wsadzić mnie do kicia za nie placenie. Ja w sadzie oswiadczylem iż na razie będę placil w miare swoich możliwości finansowych, bo po prostu jak stane na nogi dostanie tyle ile powinna , bo na dzieci nie zaluje. Jak mam się do tegoustosunkowac, jak kupiłem dzieciom, meble, trampolinę i inne rzeczy im bardzo potrzebne a Ona przy wyprowadzce rozdala w prezencie wszystkim swoim koleżankom-rzeczy dzieci kupione przezemnie.Stad takie podejście: potrzebne dzieciom a nie na jej zachcianki...
Gość2013.03.11 23:44
fundusz alimentacyjny to jakaś kpina są osoby które płacą alimenta w kwocie na które je stać a i tak rośnie im dług którego nigdy nie spłacą to obciąża innych ludzi i tak powstaje dziura budżetowa bo wiele zachłannych kobiet chce tylko zarabiać na dziecku zlikwidować go ponownie i skończyć z przyzwalaniem na mnożenie dzieci w celu zarobku
Gość2013.02.01 19:02
Mam pytanie jeżeli jeżel nie ma się dochodów a obecna żona pracuje i ma emeryture i mamy syna który ma 21 lat nigdzie się nie uczy bo ma rente chorobową bo mu załatwiła żona,ale dopiero od ponad roku ,czy może żona podać mnie o alimenta.Bardzo prosze o odpowiedż. Zgruzgotany.
Dzitka2010.03.22 08:30
Mam 47 lat i niepełnosprawność lewej ręki.Syna 14 letniego.Mąż niedaje mi wcale pieniędzy .Niemoge sie leczyc/pracy nie moge dostać .Poprostu czarny dramat.Ja wegetuje,gmina odpada byłam tam nie raz .