jak odmówić pożyczenia pieniędzy, jak odmówić komuś pożyczki fot. Fotolia

Jak odmówić pożyczenia pieniędzy - porady

Co robić, gdy znajomy prosi o pożyczenie pieniędzy, a ty nie masz ochoty tego robić?
Weronika Kwaśniak / 11.07.2014 07:00
jak odmówić pożyczenia pieniędzy, jak odmówić komuś pożyczki fot. Fotolia

Nawet jeśli posiadasz w danej chwili oszczędności, nie zawsze musisz mieć ochotę na pożyczenie komuś pieniędzy. Zwłaszcza, gdy masz spore podejrzenia co do słowności i solidności danej osoby. Taka kwestia często może stać się jednak przyczyną konfliktu. Jak zatem odmówić pożyczenia pieniędzy?

Oczywiście, gdy o pożyczkę prosi ktoś, kto jest naprawdę w kiepskiej sytuacji, a my możemy sobie na to pozwolić, warto wesprzeć znajomego. Kiedy jednak z góry wiadomo, że nie jest to suma przeznaczona na niezbędne wydatki, nie miej oporów, aby odmówić.

Poproś o chwilę do namysłu

Często w momencie, gdy ktoś prosi nas o pożyczkę, ciężko nam odmówić, bo czujemy się "postawieni pod ścianą" i zaskoczeni prośbą. Łatwiej też wzbudzić w nas współczucie i ogólny dyskomfort - w tej sytuacji, aby pozbyć się kłopotu, godzimy się na pożyczkę.
Warto więc poprosić np. o dzień na zastanowienie się. Dzięki temu można spojrzeć na sprawę chłodno, przeanalizować całą sytuację i dokładnie sformułować odpowiedź.

Powiedz prawdę i bądź asertywna

Jeśli o pożyczkę prosi cię kolega, który już kiedyś nie oddał pieniędzy (nawet jeśli była to drobna suma), masz niemal jak w banku, że tym razem również nie zwróci pożyczonej kwoty. Może i zapewnia o tym, że teraz będzie inaczej, ale nie warto wierzyć w takie deklaracje. Jeśli chodzi o pożyczenie sumy, na której brak mogłabyś sobie pozwolić, a twój domowy budżet na tym nie ucierpi - zgódź się.
Jeżeli natomiast nie chcesz lub nie możesz pożyczyć pieniędzy, powiedz to wprost. Możesz wyrazić to na przykład tymi słowami:
  • "Przykro mi, ale mam zasadę że nigdy nie pożyczam pieniędzy".
  • "Nie gniewaj się, ale wiem że masz problemy z dotrzymywaniem obietnic, dlatego niestety nie mogę sobie pozwolić na tę pożyczkę".
  • "Nie oddałeś mi jeszcze poprzednio pożyczonej kwoty, więc sam rozumiesz, że nie mogę dać ci kolejnej".
  • "Kiedyś z powodu pożyczki zakończyła się jedna moja znajomość, dlatego niestety nie chcę już ryzykować utraty kolejnej".
Jeżeli czujesz, że przy spotkaniu w cztery oczy możesz się ugiąć i pożyczyć pieniądze wbrew swojej woli, spróbuj napisać smsa lub odmówić telefonicznie.

Użyj kurtuazyjnego kłamstwa

W tej sytuacji najlepsza jest szczerość, jeśli jednak nie możesz się na nią zdobyć, posłuż się gotową wymówką.
  • "Niestety, mam ostatnio tyle wydatków, że ta pożyczka nie wchodzi w grę".
  • "Wszystkie oszczędności ulokowałam na lokacie, więc nie mam do nich dostępu, bo stracę odsetki".
  • "Pożyczyłam pieniądze znajomej, więc już nie dysponuję sumą, o którą prosisz".
  • "Planujemy duże wydatki i te pieniądze będą mi potrzebne".

Sprawdź inne porady finansowe: