KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy, to rejestr publiczny, który prowadzony jest przed sądy rejonowe oraz Ministerstwo Sprawiedliwości. KRS składa się z rejestru przedsiębiorców, rejestru dłużników niewypłacalnych, a także rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Z artykułu poznasz następujące zagadnienia:
- Jakie funkcje pełni KRS?
- Jak dzieli się KRS?
- KRS - rejestr dłużników niewypłacalnych
- KRS - rejestr stowarzyszeń i innych organizacji
- Wyszukiwarka KRS - jak z niej korzystać?
Jakie funkcje pełni KRS?
Jak można opisać ogólnie funkcje KRS?
- Funkcja informacyjna Krajowego Rejestru Sądowego polega na tym, że stanowi on powszechnie dostępną bazę danych, o wszystkich podmiotach gospodarczych, funkcjonujących w kraju.
- Funkcja legalizacyjna Krajowego Rejestru Sądowego polega na tym, że wpis do KRS umożliwia podejmowanie jakichkolwiek dalszych czynności prawnych. Bez niego żadna działalność nie może funkcjonować.
Dawniej, aby poznać informację z KRS, trzeba było odwiedzić placówkę sądową i uregulować opłatę za uzyskanie potrzebnych informacji. Teraz nie jest to już konieczne, ponieważ wyszukiwarka KRS jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Można z niej pobrać wszystkie konieczne wydruki.
Jak dzieli się KRS?
Rejestr przedsiębiorców w KRS dzieli się na kilka sektorów. Czym charakteryzują się poszczególne części KRS?
- W I dziale rejestru znajdziemy między innymi numery NIP i REGON spółek, a także informacje o umowie lub statucie, na podstawie których działa dany przedsiębiorca. Są tutaj również szczegółowe dane konkretnego przedsiębiorcy, czyli np. adres firmy, oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności.
- W II dziale rejestru znajdują się np. informacje o sposobie reprezentacji danego podmiotu, a także organie nadzoru.
- Dział III to np. wzmianka o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego, uchwała o jego zatwierdzeniu, sprawozdanie z działalności jednostki.
- Dział IV to między innymi informacje o zaległościach podatkowych, a także o ewentualnym umorzeniu postępowania egzekucyjnego i majątku dłużnika.
- Dział V to wzmianka o powołaniu i odwołaniu kuratora.
- Dział VI dokumentuje otwarcie i zakończenie likwidacji, ogłoszenie upadłości, a także dane syndyka.
KRS - rejestr dłużników niewypłacalnych
Jakie funkcje w KRS pełni rejestr dłużników niewypłacalnych?
- Publiczne ujawnienie niespłacenia długów przez konkretnego przedsiębiorcę.
- Przekazanie informacji o ogłoszeniu upadłości przez daną firmę.
- Opisanie procesu przymusowego egzekwowania długów wobec konkretnej firmy.
KRS - rejestr stowarzyszeń i innych organizacji
To trzecia część KRS, która zawiera typową charakterystykę stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Wyszukiwarka KRS - jak z niej korzystać?
Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości znajduje się wyszukiwarka KRS. Korzystanie z niej jest bezpłatne i bardzo proste. Wyszukiwarka umożliwia znalezienie informacji o podmiocie wpisanym do KRS. Możliwe jest wyszukiwanie wg numeru KRS lub nazwy podmiotu. Wystarczy wybrać właściwy rejestr: przedsiębiorców lub stowarzyszeń. Następnie należy podać dane:
- numer KRS,
- NIP,
- REGON,
- nazwę oraz lokalizację.
Przeczytaj:
Jak sprawdzić, czy jesteś w rejestrze długów?
Czym jest Krajowy Rejestr Długów? Za co można trafić na listę dłużników?