Masz niedoczynność tarczycy? Dowiedz się, jak zajść w ciążę i mieć zdrowe dziecko

Niedoczynność tarczycy ma wpływ zarówno na zajście w ciążę, jak i na sam jej przebieg i rozwój płodu. Podpowiadamy, co robić, by urodzić zdrowe dziecko. Podajemy też normy TSH specjalnie dla kobiet w ciąży!
Marzena Bartoszuk / 4 miesiące temu
Masz niedoczynność tarczycy? Dowiedz się, jak zajść w ciążę i mieć zdrowe dziecko fot. Adobe Stock

Badania poziomu hormonów tarczycy to podstawa, zwłaszcza jeśli planujemy ciążę po trzydziestce, a coraz częściej nawet czterdziestce. Niedoczynnośc tarczycy to bowiem jeden z ważnych czynników utrudniających zajście w ciążę a także wpływających na jej przebieg. Dlatego, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych objawów, które mogą to sugerować (spowolniony metabolizm, częste uczucie zimna, nadmierne zmęczenie, apatia i senność, suchość skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów), na ok. pół roku przed planowanym poczęciem zrób podstawowe badania profilaktyczne, w tym także poziom hormonu TSH.

TSH a zajście w ciążę

Hormon tyreotropowy (TSH) wytwarzany jest przez przysadkę mózgową. Reguluje on stężenie hormonów tarczycy. Podwyższone stężenie TSH  może być wynikiem:

  • pierwotnej niedoczynności tarczycy (wówczas stężenia T4 i T3 są obniżone)
  • wtórnej nadczynności tarczycy (bardzo rzadko)
  • obecności guza wytwarzającego TSH (rzadko)
  • stosowania jodu i związków jodowych cieniujących używanych w badaniach RTG
  • niektórych chorób, takich jak: marskość wątroby i nowotwory
  • stosowania niektórych leków.

Normy dla kobiet podawane są zwykle na wynikach z laboratorium. Jednak nie uwzględniają one specyficznej sytuacji, jaką jest planowanie ciąży bądź bycie w ciąży. Dodatkowo zakres wartości referencyjnych dla TSH ulegał zmianom na przestrzeni ostatnich lat – obniżył się i to znacznie!

Obecnie postuluje się , by kobieta, które pragnie zajść w ciążę miała wynik THS poniżej 2,5 mlU/l – optymalnie ok. 1,0 mIU/l.

Jeśli są problemy z poczęciem, a wynik TSH wynosi powyżej 2,5 mlU/l, warto skonsultować się z endokrynologiem, by rozważył podawanie hormonów tarczycy, co ułatwi zajście w ciążę. Jeśli wynik TSH przekracza normę (powyżej 4 mlU/l) kontakt z endokrynologiem i wykonanie dodatkowych badań jest konieczne.

TSH podczas ciąży

W trakcie dziewięciu miesięcy ilość produkowanych hormonów tarczycy się zmienia. Według najnowszych rekomendacji ekspertów najkorzystniejsze stężenie TSH w pierwszym trymestrze ciąży wynosi 0,1-2,5 mIU/l, w drugim trymestrze do 3,0 mlU/l, a w trzecim do 3,5 mlU/l. Badania nie potwierdziły jednak zwiększonego ryzyka wad płodu, jeśli stężenie TSH u matek w pierwszym trymestrze wynosiło do 5,22 mlU/l i nie stwierdzano u nich przeciwciał aTPO. Przy prawidłowych wynikach aTPO i fT4 leczenie hormonami tarczycy powinno być wdrożone, gdy stężenie TSH wynosi powyżej 5-6 mlU/l (niektóre źródła podają nawet wartość 9-10 mlU/L), wcześniej zaś wtedy, gdy choć jeden z parametrów (aTPO lub fT4) jest nieprawidłowy.

Jeśli masz wcześniej stwierdzoną niedoczynnośc tarczycy i przyjmujesz leki skontaktuj się z endokrynologiem od razu, gdy tylko dowiesz się, że będziesz mamą. Konieczna jest zmiana dawki hormonów!

Niedoczynność tarczycy - powikłania i zagrożenia w czasie ciąży

Warto pamiętać, że problemy z tarczycą w czasie ciąży mogą zaburzać rozwój płodu. Nieleczona niedoczynność tarczycy u ciężarnej może spowodować wrodzoną problemy z tarczycą u dziecka, może także mieć wpływ na rozwój intelektualny maleństwa. Dla matki również nie jest to bezpieczne – grozi poronieniem, ciążą obumarłą lub przedwczesnym porodem albo stanem przedrzucawkowym. Często jest także przyczyną nadmiernego tycia podczas ciąży.

Leczenie niedoczynności tarczycy 

Terapia polega na systematycznym przyjmowaniu leków z hormonem tarczycy, w dawce zleconej przed lekarza endokrynolog – najlepiej o tej samej porze, zwykle rano,  na czczo, około 30–60 minut przed posiłkiem. Koniecznie trzeba robić także zlecone badania kontrolne. W czasie ciąży oraz po porodzie (co najmniej do 6. miesiąca) konieczne są częste oznaczenia stężenia TSH (i ewentualnie FT4), najlepiej co 4–6 tygodni.Oprócz przyjmowania preparatów z hormonami tarczycy, ważnym elementem terapii jest również zmiana sposobu odżywiania. Przy niedoczynności tarczycy twój organizm potrzebuje bowiem więcej jodu. To właśnie niedobór tego składnika jest główną przyczyną kłopotów (ten składnik mineralny potrzebny jest do wytwarzania tyroksyny i trójjodotyroniny). Co powinna jeść osoba z niedoczynnością tarczycy? Na pewno więcej ryb! 
 

Przeczytaj także:
Niedoczynność tarczycy a ciąża - 7 faktów
Niedoczynnośc tarczycy - tego lepiej nie jedz!
Niedoczynność tarczycy a płodność

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
z mężem staraliśmy się o dziecko przez rok i bez skutku. nie wiedzieliśmy, że przyczyną była w moim przypadku nieprawidłowa praca tarczycy. udałam się na usg do krakowskiej kliniki vesuna ponieważ wszędzie musiałam czekać i okazało się, że faktycznie cierpię na niedoczynność tarczycy potwierdziło to usg oraz wyniki badań. kiedy endokrynolog dobrał mi już odpowiednią dawkę leku nie minął miesiąc jak zaszłam w ciąże. teraz na to uczulam wszystkich znajomych, którzy myślą o dziecko. po roku to już z mężem trochę zaczęliśmy się przejmować, że może nie możemy mieć dzieci.