Przyczyna otyłości w cukrzycy

Nowo diagnozowaną cukrzycę typu 2 charakteryzuje wspólny mianownik: otyłość. Naukowcy z Centrum Nanomedycyny opublikowali pracę w Nature Medicine, w której przedstawiają szlak molekularny, który łączy wysokotłuszczowe diety z wystąpieniem przemian molekularnych wpływających na rozwój i stopień nasilenia cukrzycy.
Przyczyna otyłości w cukrzycy

W badaniach obejmujących myszy, zespół doktora Martha odkrył, że rozwój choroby zapoczątkowuje aktywacja komórek beta trzustki, prowadząca do zaburzeń metabolicznych w innych narządach i tkankach, w tym w wątrobie, mięśni ach i tkance tłuszczowej. Ich efektem jest cukrzyca.

W nowo odkrytym szlaku, nadmierna ilość spożywanego tłuszczu zaburzała funkcję dwóch kluczowych czynników transkrypcyjnych (białek, które włączają lub wyłączają geny). Czynniki te, FOXA2 i HNF1A, są konieczne do produkcji enzymu zwanego GnT-4a (glukozylotransferaza-4a), który modyfikuje białka zawierające cząsteczki glikanów (polisacharydy lub cukry). Prawidłowe działanie transporterów glukozy w błonie komórkowej zależy od tej modyfikacji.  Kiedy FOXA2 i HNF1A nie działają poprawnie, aktywność GnT-4a jest znacznie zmniejszona. Komórki trzustkowe wysp beta u zdrowych myszy karmionych wysokotłuszczową dietą, nie wyczuwały i nie reagowały prawidłowo na stężenia glukozy we krwi. Natomiast utrzymanie aktywności GnT-4a było w stanie zablokować wystąpienie cukrzycy, nawet u otyłych zwierząt. Upośledzone reagowanie na stężenie glukozy przez komórki beta okazało się być ważnym wyznacznikiem początku cukrzycy oraz jej nasilenia.

"Teraz, kiedy lepiej rozumiemy związek przejadania się z ewentualnym rozwojem cukrzycy typu drugiego, możemy pracować nad metodami profilaktycznymi, a nawet środkami leczniczymi" – powiedział doktor Marth. Razem ze współpracownikami pracuje teraz nad możliwościami zwiększenia aktywności glukozylotransferazy-4a u ludzi, jako metody zapobiegającej i ewentualnie leczącej cukrzycę typu drugiego.

Zobacz też: Często idą w parze: otyłość i cukrzyca

EurekAlert / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)