zwyczaje adwentowe fot. Adobe Stock

Zwyczaje adwentowe - roraty, roratki i inne symbole adwentu

Zwyczaje adwentowe można podzielić na religijne i ludowe. Popularnym zwyczajem adwentowym są roraty - poranne msze. Wiele zwyczajów adwentowych obecnie zanikło, np. chodzenie po gwizdówce.
/ 04.11.2020 11:40
zwyczaje adwentowe fot. Adobe Stock

Jednym z najbardziej znanych symboli adwentu jest wieniec adwentowy posiadający 4 świece, które zapala się w kolejne niedziele adwentu. Zwyczajów adwentowych jest jednak więcej, choć nie wszystkie są kultywowane do dziś.

Zwyczaje adwentowe: roraty

Przez cały okres adwentu w kościołach odprawiane są nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny. Msze roratnie rozpoczynają się przed świtem, ich elementem jest zapalanie świecy roratnej, nazywanej roratką.

Z roratami wiąże się jeszcze inny adwentowy zwyczaj: przyjmowanie figurki Matki Boskiej w domu. Na jeden dzień otrzymuje ją dziecko, które zostanie wylosowane podczas porannej mszy roratniej.

Roratka jako zwyczaj adwentowy

Roratka to nie zdrobnienie nazwy mszy wotywnej, ale nazwa świecy, którą zapala się w czasie mszy roratniej lub w domach, w czasie adwentu, przed modlitwą.

Roratka zwykle ma postać długiej białej świecy przewiązanej niebieską wstążką i pięknie udekorowanej. Symbolizuje Maryję, zwiastującą nadchodzącego Jezusa.

Wieniec adwentowy

To jeden z najbardziej znanych symboli adwentowych. Wieniec adwentowy przygotowuje się z gałązek drzew iglastych, głównie świerku. Cztery świece umieszczone na wieńcu zapala się w kolejne niedziele adwentu.

Wieniec adwentowy symbolizuje jedność rodziny, która przygotowuje się na przyjście Jezusa. 

zwyczaje w adwencie
fot. Adobe Stock

Czytanie księgi proroka Izajasza w adwencie

W wielu domach, w których istnieje zwyczaj czytania Pisma Świętego, w czasie adwentu czyta się księgę proroka Izajasza o przyjściu Mesjasza lub żywoty świętych. Śpiewa się również pieśni adwentowe, np.:

  • Spuśćcie nam na ziemskie niwy,
  • Niebiosa, rosę spuśćcie nam z nieba,
  • Archanioł Boży Gabryjel,
  • Oto Pan Bóg przyjdzie,
  • Przybądź Panie bo czekamy.

Spowiedź w adwencie

Katolicy biorą udział w rekolekcjach adwentowych, które wieńczy spowiedź. W ten sposób duchowo przygotowują się na przyjście Jezusa.

Ludowe zwyczaje adwentowe

Większość z nich została już zapomniana, choć np. chodzenie po gwizdówce w niektórych regionach Polski praktykuje się do dziś, jednak mówiąc raczej o kolędowaniu. Kiedyś chodzenie po gwizdówce odbywało się od 3. niedzieli adwentu, głównie na Pomorzu i na Kaszubach. Kolędnicy poprzebierani za istoty ze świata nadprzyrodzonego, maszkary zwierzęce, dziada i babę, Ułana, kominiarza, chodzili po wsiach pod przewodnictwem gwiazdora lub gwiazdki.

ludowe zwyczaje adwentowe
fot. Adobe Stock

Innym ludowym zwyczajem adwentowym było także gromadzenie się w domach wieczorami, opowiadanie niesamowitych historii o strzygach, topielicach, duchach. Podczas takich spotkań często swatano młode pary, a na wschodzie adwent nazywano nawet czasem swadziebnym.

Po roratach panny wychodzące z kościoła otaczały kawalerów, wołając: „Roracie, roracie, jak na imię macie?". W ten sposób chciały poznać imię swojego przyszłego małżonka.

Nowe zwyczaje adwentowe

Podczas gdy pewne zwyczaje adwentowe odchodzą w zapomnienie, na ich miejscu pojawiają się nowe. Takim symbolem w ostatnich latach staje się kalendarz adwentowy, który może mieć różne wersje, choć tą najbardziej znaną jest kalendarz adwentowy ze słodkościami. Co włożyć do kalendarza adwentowego, by był wyjątkowy? Zamiast okienek z łakociami mogą to być zadania do kalendarza adwentowego.

Czytaj więcej na temat adwentu i Bożego Narodzenia:
Jak zrobić kalendarz adwentowy?
Symbole Bożego Narodzenia - co oznaczają?
Czy w adwencie można tańczyć?