POLECAMY

Kartki i gry – skąd pochodzą urodzinowe zwyczaje?

Urodziny zazwyczaj wiążą się z prezentami i życzeniami składanymi solenizantowi. Istnieje wiele tradycji związanych z tym świętem, a jedną z nich z pewnością jest wysyłanie lub wręczanie kartek urodzinowych. Gdzie powstała ta tradycja i jakie miała początkowo przesłanie? Poznajmy także inne, równie popularne tradycje związane z urodzinami.
Kartki i gry – skąd pochodzą urodzinowe zwyczaje?

Zwyczaj własnoręcznego tworzenia i wysyłania kartek z życzeniami urodzinowymi powstał ponad 100 lat temu w Anglii. Do dnia dzisiejszego, tradycja ta rozpowszechniła się praktycznie na całym świecie, choć z początku wysyłanie kartek było wyrazem przeprosin, a nie tak jak dziś, formą składanie życzeń. Przed laty kartki urodzinowe były wysyłane wtedy, gdy nadawca nie mógł zjawić się osobiście na urodzinach.

Sprawdź: Międzynarodowy Dzień Kobiet

Wraz z tradycją wysyłania kartek, coraz popularniejsze stawały się różnego rodzaju urodzinowe gry. Tu główną atrakcją jest przede wszystkim meksykańska „pinata” i „przypinanie” ogona osiołkowi. Z pewnością każdy z nas widział podobną zabawę na filmie lub zna ją z opowieści innych. Tradycja gier zrodziła się z przekonania, iż taka gra oznaczała koniec starego i początek nowego życia. „Osiołek” zyskał popularność z powodu przesądów.

Próba przypięcia ogona we właściwe miejsce w momencie, gdy grający ma na oczach przepaskę, jest metaforą życia. Tak naprawdę człowiek nigdy nie jest do końca pewien, co przyniesie mu następny rok życia. Pinata jest jeszcze starszą grą od swojej poprzedniczki – ma przeszło 300 lat. Zniszczenie „pinaty” miało przynieść szczęście osobie, która podołała temu zadaniu.

Polecamy: Toasty uniwersalne - na każdą imprezę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)