Podpis księdza jest niezbędny w wielu urzędowo-kościelnych sytuacjach. Zobacz, kiedy musisz go uzyskać

podpis księdza fot. Adobe Stock, New Africa
Podpis księdza niezbędny jest w przypadku takich dokumentów, jak akt chrztu, ślubu kościelnego, ale także potwierdzenie odbycia nauk przedmałżeńskich czy kompletu spowiedzi "pierwszopiątkowych" w przypadku kandydatów do bierzmowania. Wśród młodzieży czasem pojawia się pomysł podrobienia podpisu. Czy warto?
/ 07.05.2024 05:12
podpis księdza fot. Adobe Stock, New Africa

Aby uzyskać podpis księdza, potrzebne są odpowiednie dokumenty albo specjalna książeczka. Ksiądz podpisuje się także na obrazku świętym podczas wizyty duszpasterskiej. O podpis należy poprosić bezpośrednio w parafii, w której ma odbyć się wybrana uroczystość.

Spis treści:

  1. Jak podpisują się księżą?
  2. Co grozi za podrobienie podpisu księdza?

Jak podpisują się księża?

Aby podpis księdza był uznany, powinien być czytelny, ale nie musi zawierać pełnego imienia i nazwiska. Jeśli podpis ma być złożony na jednym dokumencie więcej, niż raz, można posługiwać się także tzw. parafkami. Do podpisu osoby duchowne zawsze dodają także swój tytuł (ks., kard., bp., etc.). Bardzo często do podpisu dołączona jest także pieczątka danej parafii lub konkretnego księdza, jeśli taką posiada.

Podpis księdza jest wymagany przy okazji chrztu, bierzmowania, ślubu, a także pogrzebu czy pierwszej komunii świętej. Jeśli część potrzebnych dokumentów znajduje się w innej parafii, należy udać się także tam i pozyskać odpowiednie papiery, a następnie przekazać je do właściwej parafii. Tylko na podstawie kompletu dokumentów można uzyskać podpis księdza.

Aby uzyskać podpis do bierzmowania czy komunii świętej, konieczne jest odbycie kompletu spowiedzi, a czasem także zaliczenie testu sprawdzającego znajomość Pisma Świętego oraz podstawowych modlitw.

podpis księdza spowiedź

fot. Podpis księdza/Adobe Stock, liligluck

Co grozi za podrobienie podpisu księdza?

Młodzież podchodząca do bierzmowania, a czasem także dorośli organizujący ślub kościelny czy chrzest święty, czasem wpadają na pomysł podrobienia podpisu księdza. Najczęściej ma to miejsce w przypadku takich elementów, jak pierwszopiątkowe czy przedmałżeńskie spowiedzi, a także nauki przedmałżeńskie. Jeśli "kandydatom" brakuje kilku podpisów lub z jakiegoś powodu nie mogą uzyskać tego głównego, starają się go podrobić.

Warto jednak pamiętać, że za fałszywy podpis złożony na oficjalnych dokumentach, które mają wysoką ważność, może grozić odpowiedzialność karna. Najczęściej taki czyn kończy się grzywną, ale w skrajnych przypadkach może skutkować nawet pięcioletnim pozbawieniem wolności.

Co więcej, karalne jest także ćwiczenie składania cudzego podpisu (jeśli oczywiście uda się je udowodnić). Jest to uznane wówczas jako przygotowywanie się do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa.

podpis księdza podrobić

fot. Podpis księdza/Adobe Stock, Emanuele Capoferri

Czytaj także:
Co to jest katechumenat?
Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?
Podziękowania dla księdza

Redakcja poleca

REKLAMA