Jak napisać piękną mowę pożegnalną na pogrzebie? Oto uniwersalny wzór oraz gotowe przykłady na mowy pogrzebowe

mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady fot. Adobe Stock, Robert Hoetink
Mowa pożegnalna na pogrzebie staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Zwykle jedna lub dwie osoby delegowane są do tego, aby powiedziały kilka ciepłych słów o zmarłym bliskim. Tym razem to ty masz się tym zająć i nie wiesz, od czego zacząć? Oto gotowy wzór i kilka przykładów na piękną mowę pogrzebową.
/ 11.05.2024 05:57
mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady fot. Adobe Stock, Robert Hoetink

Mowa pożegnalna na pogrzebie potrafi wycisnąć mnóstwo łez nie tylko wśród słuchaczy, ale także samego mówcy. Jeśli chcesz przy pomocy kilku ciepłych słów pożegnać bliskiego zmarłego, oto kilka wskazówek i przykładów.

Spis treści:

 1. Jak napisać mowę pożegnalną?
 2. Mowa pożegnalna na pogrzebie: wzór
 3. Mowa pożegnalna na pogrzebie: przykłady

Jak napisać mowę pożegnalną?

Jeśli chcesz przygotować piękną mowę pożegnalną, nie musisz silić się na długie exposé. Często wystarczy tylko kilka zdań, w których opiszesz zmarłego oraz jego rolę w całej rodzinie czy wśród przyjaciół. Taka mowa to też okazja do złożenia kondolencji najbliższym oraz przytoczenie jakiejś istotnej historii z życia zmarłego.

Czasem możesz pozwolić sobie na mniej patetyczny ton i powiedzieć coś, co rozluźni nieco smutną atmosferę wśród uczestników pogrzebu. Może to być jakaś zabawna historia, którą wszyscy bliscy zmarłego dobrze znają albo przytoczenie jego ulubionego powiedzenia.

Przykładowo, mój dziadek zawsze powtarzał, żeby do trumny włożyć mu zeszyt nut i pęto kiełbasy, aby w niebie mógł grać na akordeonie i podjadać w międzyczasie. To mogłaby być dobra historia na mowę pogrzebową. Oczywiście prośba została spełniona!

Ciekawą formą "mowy" pogrzebowej może być także zaśpiewanie fragmentu ulubionej piosenki zmarłego lub takiej, która zawsze się z nim kojarzy (np. w serialu "Ted Lasso" wykorzystano w tym celu piosenkę Ricka Astleya "Never gonna give you up", co brzmi kuriozalnie, ale dodało tej scenie magii).

Źródło: youtube

Choć pogrzeb oczywiście jest niezwykle smutnym wydarzeniem i wymaga zachowania powagi, w wielu kulturach odprawiany jest w duchu radości - w myśl teorii, że zmarły jest prawdopodobnie już w lepszym miejscu, nie cierpi i może robić to, co tylko chce (np. grać na akordeonie).

Co więcej, na pewno każdy z nas chciałby być zapamiętany z tej pozytywnej strony, więc również mowa pogrzebowa może być bardziej krzepiąca, niż dołująca.

mowa pożegnalna na pogrzebie jak napisać

fot. Mowa pożegnalna na pogrzebie/Adobe Stock, Seventyfour

Mowa pożegnalna na pogrzebie: wzór

Podczas mowy pogrzebowej możesz posiłkować się przygotowanym wcześniej planem. Możesz przygotować mowę słowo w słowo lub jedynie zerkać na ogólny konspekt.

Mowa pożegnalna na pogrzebie powinna składać się z:

 • przywitania i podziękowania za przybycie
 • krótkiej refleksji na temat tego dnia
 • historii zmarłego (konkretne wydarzenia lub ogólne podsumowanie tego, jak żył)
 • kilku słów o relacji mówcy ze zmarłym
 • ponowne podziękowanie i pożegnanie.

W mowie może też znaleźć się fragment kierowany bezpośrednio do zmarłego. Jest to najczęściej najbardziej wzruszająca część, dlatego warto zostawić ją na koniec, aby później móc uspokoić emocje poza mównicą.

Mowa pożegnalna na pogrzebie: przykłady

Jeśli nie masz pomysłu na napisanie mowy pożegnalnej albo w ferworze załatwiania spraw nie masz do tego głowy, a mimo to chcesz powiedzieć kilka słów o zmarłym, możesz zainspirować się tymi gotowymi przykładami lub przytoczyć je w całości. Pamiętaj jedynie o przywitaniu gości i podziękowaniu im za przybycie.

Dla ułatwienia w przykładach posługuję się męską formą, ale oczywiście możesz ją modyfikować w dowolny sposób, aby mowa była spersonalizowana pod zmarłą osobę.

 • [imię zmarłego] był cudowną osobą z niezwykłym poczuciem humoru. Do dziś pamiętam, jak potrafił z najgorszego żartu na świecie stworzyć historię, po której wszyscy płakali ze śmiechu. Jako dziecko lubiłem jeździć z nim na wycieczki, bo zawsze dowiedziałem się czegoś ciekawego. Podziwiam go za pogodę ducha i niezwykłą cierpliwość. Na zawsze będzie w moim sercu.
 • Wisława Szymborska powiedziała "umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci". Dzisiaj żegnamy [imię zmarłego], ale w naszych sercach i pamięci pozostanie na wiele długich lat. Nigdy nie zapomnę jego pogody ducha i życiowej zaradności. Był prawdziwym majsterkowiczem i zawsze miał rozwiązanie na każdy problem. To dzięki niemu dziś wiem, czym jest miłość i rodzina.
 • Kochany [imię zmarłego]. Dziękuję ci za wszystkie chwile spędzone razem. Za wycieczki nad morze i za wspólne grillowanie. Za to, że pokazałeś mi, jak cieszyć się z drobnych rzeczy i jak wymienić koło w samochodzie. Bez ciebie moje życie byłoby niekompletne. Odszedłeś zdecydowanie za wcześnie, ale na pewno kiedyś jeszcze się spotkamy. Do zobaczenia.
 • Dziś straciliśmy naszego przyjaciela i członka rodziny. [imię zmarłego] był niezwykłym człowiekiem, który zawsze miał ciekawe pomysły i nigdy nie brakowało mu kreatywności. Wspaniały ojciec i syn, był prawdziwym wzorem do naśladowania. Do zobaczenia, [imię], kiedyś jeszcze dokończymy te wszystkie nasze rozmowy i zrealizujemy plany.

mowa pożegnalna na pogrzebie wzór

fot. Mowa pożegnalna na pogrzebie przykłady/Adobe Stock, Syda Productions

Czytaj także:
Ile powinna trwać żałoba?
Kotka pożegnała swoją zmarłą opiekunkę
Cytaty o śmierci i przemijaniu

Redakcja poleca

REKLAMA