Śniadanie do szkoły nie musi być nudne

Słodycze mogą być składnikiem drugiego śniadania ucznia, należy jednak ograniczać ich ilość./ fot. Fotolia
Pierwszego września skończy się okres beztroskich zabaw i wakacyjnych przygód. Dzieci znów zasiądą w ławkach a w szkołach rozlegnie się dzwonek. Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczną się dylematy tysięcy rodziców – co przygotować dziecku na drugie śniadanie? Jak zachęcić pociechę do zjadania posiłków w przerwie między lekcjami? Jak urozmaicić jadłospis ucznia?
/ 31.08.2011 10:14
Słodycze mogą być składnikiem drugiego śniadania ucznia, należy jednak ograniczać ich ilość./ fot. Fotolia

Jadłospis ucznia

Posiłek zjadany w przerwie między lekcjami odgrywa ważną rolę w żywieniu dzieci szkolnych. Niestety w porannym pośpiechu wiele z nich zapomina o pełnowartościowym śniadaniu. Wydatkowanie energii podczas nauki w szkole można porównać do pracy ludzi dorosłych. Dzieci, które nie spożywają pełnowartościowego posiłku szybko się męczą, mają obniżoną sprawność i koordynację ruchową, a także problemy z koncentracją uwagi i zapamiętywaniem. Dowiedziono, że niedożywione dzieci osiągają gorsze wyniki w nauce.

Właściwe żywienie dzieci szkolnych polega na dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych w posiłkach oraz na odpowiedniej częstości i ilość przyjmowanego pożywienia. Nie bez znaczenia jest też jakość spożywanych potraw.

W okresie intensywnego wzrostu młody organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na energię i składniki pokarmowe niezbędne do budowy i prawidłowego rozwoju.

Polecamy też: Dlaczego regularność posiłków jest taka ważna?

Drugie śniadanie z pomysłem

Drugie śniadanie dla dziecka powinno być atrakcyjne nie tylko pod względem smaku, lecz także i pomysłowo przygotowane. Jeśli uczeń codziennie otrzyma zwykłą kanapkę, istnieje ryzyko, że przyniesie nietkniętą z powrotem, odda kolegom lub wyrzuci.

Ponieważ dzieci silnie reagują na bodźce wizualne, zachęcające będą dla nich posiłki o atrakcyjnych, różnorodnych kolorach, kształtach i konsystencji. Nieciekawy wygląd potrawy potrafi skutecznie odebrać apetyt, dlatego warto zapakować posiłek w plastikowe pojemniczki, które doskonale chronią włożone do środka produkty.

Smacznie i kolorowo

Kolorowe warzywa pocięte w słupki rozweselą zawartość pudełka ze śniadaniem, a klasyczną bułkę możemy zastąpić zrolowanym wrapem lub naleśnikiem wypełnionym dżemem czy masłem orzechowym. Jako zielony dodatek do posiłku idealnie nadają się samodzielnie wyhodowane w domu kiełki. Dziecko może wybrać te, które preferuje: brokułów, soi lub rzodkiewki.

Polecamy też: Naucz dziecko, jak zdrowo jeść

Ważne składniki odżywcze

Rozwijający się organizm powinien otrzymać również odpowiednią dawkę wapnia. Jego źródłem są produkty zawierające wysokiej jakości białko, wapń oraz witaminy B i D.

Doskonałą alternatywą dla tradycyjnych produktów nabiałowych są napoje sojowe, które nie zawierają laktozy i białek mleka krowiego - można więc bez obaw włożyć je do tornistra małego alergika.

Pamiętaj o urozmaiceniu!

Urozmaiceniem drugiego śniadania są też słodycze i przekąski, które dzieci wprost uwielbiają, jednak starajmy się je ograniczać. Zdrowszym rozwiązaniem będzie ulubiony owoc, batonik zbożowy albo kremowy deser lub jogurt.

Redakcja poleca

REKLAMA