Jakie ryby nie mają ości? W sklepach znajdziesz części dokładnie oczyszczone lub całkowicie pozbawione ości. Takie ryby możesz bezpiecznie podawać maluchom, rozszerzając ich dietę o nowe ciekawe smaki, a także przygotować je dla dorosłych - w końcu nie każdy lubi wygrzebywać ości ze swojego jedzenia. Oto najpopularniejsze ryby bez ości.
Spis treści:
Ryba bez ości: łosoś
Łosoś, który dostępny jest w sprzedaży, jest całkowicie pozbawiony ości. Zarówno filet, jak i polędwica świetnie sprawdzi się jako baza rybnego obiadu dla dziecka. To ryba bogata w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Przede wszystkim zawiera spore ilości witaminy A, D oraz witamin z grupy B.
Dodatkowo wzbogaca dietę o niezbędny cynk, selen oraz żelazo. W diecie malucha są to składniki kluczowe dla prawidłowego rozwoju. Łososia możesz przygotować na wiele sposobów - ugotuj go na parze, uduś w garnku z odrobiną bulionu albo upiecz z warzywami i ziemniakami. Łosoś z piekarnika to doskonały zdrowy pomysł na obiad dla całej rodziny.
fot. Ryba bez ości: łosoś/Adobe Stock, Sea Wave
Ryba bez ości dla dziecka: sola
Sola jest doskonałym pomysłem na rybę dla niemowlaka czy małego dziecka - nie zawiera drobnych, niebezpiecznych dla maluchów ości. Dodatkowo jest bardzo łagodna i miękka, dzięki czemu świetnie nadaje się do rozszerzania diety. Sola jest też bardzo uniwersalna, jeśli chodzi o smak. Możesz dowolnie łączyć ją z warzywami, sosami oraz przyprawami.
Jest przede wszystkim cennym źródłem białka oraz kwasów tłuszczowych Omega-3, a jednocześnie zaliczana jest do grupy chudych ryb. Dodatkowo zawiera spore ilości witamin A, D oraz E. W smaku jest łagodna i lekko słodka. Doskonale komponuje się z ziemniakami i ryżem. Możesz ją smażyć, piec i dusić, a także wykorzystać do zrobienia zupy rybnej.
fot. Ryba bez ości: sola/Adobe Stock, M.studio
Ryba bez ości: halibut
Halibut jest jedną z najzdrowszych ryb dostępnych na rynku. Jest cennym źródłem witamin z grupy B, które znacznie poprawiają pracę całego układu nerwowego, a także witaminy D. Dodatkowo zawiera bardzo mało ości i jest niezwykle łagodna w smaku. Łatwo rozpada się na talerzu i wręcz rozpływa w ustach, dlatego jest bardzo częstym wyborem w restauracjach, ale i w domowym zaciszu. Halibut jest popularną alternatywą dla wigilijnego karpia.
Rybę te najlepiej przygotować w piekarniku albo na parze - będzie wówczas nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Halibut lubi towarzystwo takich ziół, jak rozmaryn, tymianek oraz mięta.
fot. Ryba bez ości: halibut/Adobe Stock, Belokoni Dmitri
Ryba bez ości: dorsz
Dorsz to szlachetna ryba, która jest bardzo bogatym źródłem pełnowartościowego białka oraz witamin i minerałów. Jak wszystkie ryby atlantyckie, znajdziesz w nim spore ilości witaminy D oraz niezbędnych kwasów tłuszczowych. Zaliczany jest jednocześnie do raczej chudych ryb i świetnie smakuje po przygotowaniu na parze.
Ma łagodny smak, dzięki temu możesz przyrządzić dorsza na wiele sposobów - z kremowymi sosami, pieczonymi warzywami czy lekką i orzeźwiającą sałatką z dressingiem na bazie soku z cytryny.
fot. Ryba bez ości: dorsz/Adobe Stock, HLPhoto
Ryba bez ości: flądra
Flądra nie jest tak popularną rybą, jak inne gatunki, tymczasem jest to smaczna i zdrowa propozycja na obiad dla całej rodziny. Dzięki małej ilości ości świetnie sprawdzi się dla maluchów, a ponieważ nie gromadzi związków rtęci mogą ją bezpiecznie jeść także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
To nie tylko bogate źródło witamin z grupy B oraz kwasów tłuszczowych, ale także fosforu, który determinuje m.in. prawidłową pracę mięśni. Flądra świetnie smakuje przygotowana w piekarniku, ale możesz ją wykorzystać także do panierowania.
fot. Ryba bez ości: flądra/Adobe Stock, FomaA
Ryba bez ości dla dziecka: tuńczyk
Tuńczyk to z kolei bardzo popularna ryba, którą najczęściej kupuje się w formie konserwowej. Tuńczyk z puszki jest świetnym dodatkiem do sałatek czy dań z makaronem. Świetnie sprawdzi się też w diecie małego człowieka. Jeśli kupisz rybę w całości, możesz przygotować pyszny i zdrowy stek z tuńczyka.
Jest to ryba dość tłusta, ale przy okazji bogata w wiele cennych wartości odżywczych, dlatego warto po niego sięgać. Tuńczyk najlepiej smakuje w wersji duszonej i gotowanej, choć możesz także go podsmażyć z dodatkami, takimi jak cebula czy warzywa korzeniowe. Tuńczyk lubi także towarzystwo grzybów, szparagów oraz lekkich sosów.
fot. Ryba bez ości: tuńczyk/Adobe Stock, HandmadePictures
Czytaj także:
Ryba z piekarnika na kilka sposobów
Moczenie karpia przed smażeniem
Czy sushi jest zdrowe?