Mrożenie botwiny to doskonały sposób na jej przechowywanie. Sezon na tę nowalijkę trwa od połowy kwietnia do końca czerwca - w tym czasie warto zrobić zapasy, przełożyć do foliowych torebek albo pudełek i schować do zamrażarki. Dzięki temu smakiem botwinki będziesz się mogła cieszyć przez cały rok.
Jak mrozić botwinkę?
Po zamrożeniu botwinę możesz przechowywać przez około 8-10 miesięcy. Jeśli masz spory zapas tego warzywa, możesz również przygotować botwinę na zimę w słoikach. Jak mrozić botwinkę?
Botwinę oczyść z poszarpanych, brzydkich liści.
Całość dokładnie umyj i osusz na ręczniku kuchennym (botwina przed zamrożeniem musi być sucha).
Liście pokrój na kawałki, a buraczki w kostkę.
Pokrojoną botwinę wrzuć do foliowej torebki (świetnie sprawdzą się woreczki strunowe) albo pudełka (plastikowego lub szklanego), które nadaje się do zamrażarki.
Botwinę ułóż luźno, w opakowaniu powinno zostać trochę wolnego miejsca.
Opakowania z botwiną wstaw do zamrażarki. Na każdym z nich warto przykleić karteczkę z datą, kiedy została zamrożona.
fot. Chłodnik z botwiny/Adobe Stock
Co przygotować z mrożonej botwiny?
Z mrożonej botwiny możesz przygotować dokładnie to samo, co z tej świeżej (może za wyjątkiem sałatek z surowej botwiny).
Przyrządź z niej chłodnik na bazie maślanki lub kefiru z dodatkiem rzodkiewki, ogórka i koperku albo zupę na ciepło - z dodatkiem fasoli i ziemniaków.
Możesz ją również dodać do placków warzywnych lub kotletów a także do najróżniejszych tart i zapiekanek. Sprawdź więcej przepisów na botwinę!
Jak mrozić grzyby? Nie jest to trudne, ale warto znać kilka przydatnych wskazówek. Jeśli np. przed mrożeniem grzybów pokroisz je i zblanszujesz, nie będą gorzkie. Praktycznie wszystkie grzyby można mrozić, ale maślaki trzeba wcześniej obrać, z kolei rydze lepiej mrozić w całości. Dowiedz się wszystkiego o mrożeniu grzybów.
Jak przechowywać szparagi? Możesz je trzymać w lodówce, ale także na kuchennym blacie czy w szafce, ale musisz znać kilka ważnych zasad. Najlepiej obciąć lub odłamać zdrewniałe końce szparagów i wstawić do zimnej wody. Przechowywane w lodówce szparagi dłużej pozostaną świeże. Zielone szparagi możesz też zamrozić.
Jak mrozić pierogi? Można mrozić pierogi surowe i ugotowane, ale koniecznie trzeba je dokładnie osuszyć przed zamrożeniem. Warto też wiedzieć, jak mrozić pierogi surowe, a jak gotowane. Sprawdź, o czym warto pamiętać, a potem przygotuj pierogi na zapas, aby wystarczyły na długi czas.
Czosnek najlepiej przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu. Jeśli chcesz go trzymać w lodówce, obierz go z łupin i przełóż do szklanego pojemnika.
By pieczarki nie ciemniały przechowuj je w lodówce, staraj się ich niepotrzebnie nie dotykać. Pieczarki są nietrwałe i szybko się psują, dlatego unikaj foliowych opakowań.
Produktów sypkich, takich jak ryż, makaron czy kasza, mamy zazwyczaj w domu spory zapas. Warto wiedzieć, jak je przechowywać, aby nie zawilgotniały i nie zalęgły się w nich mole spożywcze.