Jak przechowywać kaszę, ryż, makaron i mąkę, aby się nie zepsuły?

Jak przechowywać kaszę ryż makaron fot. Adobe Stock
Produktów sypkich, takich jak ryż, makaron czy kasza, mamy zazwyczaj w domu spory zapas. Warto wiedzieć, jak je przechowywać, aby nie zawilgotniały i nie zalęgły się w nich mole spożywcze.
Małgorzata Machnicka / 24.03.2020 07:39
Jak przechowywać kaszę ryż makaron fot. Adobe Stock

Najważniejsza zasada, która dotyczy wszystkich produktów sypkich - należy przechowywać je w suchych, chłodnych oraz przewiewnych miejscach. Najlepsza temperatura to około 8-10 stopni Celsjusza. Takie warunki pozwolą nie tylko przedłużyć ich zdatność do spożycia, ale także uchronią je przed zawilgoceniem i pojawieniem się szkodników (np. moli spożywczych).

Wszystkie produkty sypkie warto przesypać do przeźroczystych pojemników (szklanych lub plastikowych). Takie rozwiązanie ma same zalety - pozwoli ochronić je przed szkodnikami oraz ułatwi znalezienie odpowiedniego produktu. Warto nakleić na nie kartkę z zapisaną datą przydatności do spożycia.

Słoików czy pojemników z produktami sypkimi nie powinno się ustawiać na blacie i odkrytych półkach - najlepiej schować je do szafek lub szuflad. Nadmierne promieniowanie słoneczne wpływa nie tylko na utratę koloru czy smaku, ale także na stratę cennych składników odżywczych.

Jak przechowywać mąkę?

Mąka nie lubi wilgoci i wysokich temperatur, która zwiększa ryzyko rozwoju drobnoustrojów. Powinno się ją przechowywać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu. Najlepiej przesypać ją do szklanego lub plastikowego pojemnika. Tak zapakowaną mąkę można przechowywać do 6 miesięcy.

Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie mąki w jej papierowym opakowaniu, pamiętaj, aby nie pozostawało otwarte, ponieważ mąka bardzo szybko chłonie wilgoć i zapachy. Warto zamknąć je plastikowym klipsem.

jak przechowywać kaszę
fot. Adobe Stock

Jak przechowywać kaszę, ryż i makaron?

Kasza, ryż i makaron również powinny być przechowane w suchym i chłodnym miejscu. Jeśli kupujesz kaszę lub ryż w woreczkach, możesz je w nich zostawić, ale i tak należy przełożyć je do szczelnie zamykanych pojemników.

Jak przechowywać suche warzywa strączkowe?

Ciecierzyca, soczewica, fasola czy groch, podobnie jak wszystkie produkty sypkie, lubią zacienione, chłodne miejsca. Można je przesypać do dobrze już wam znanych, szklanych lub plastikowych pojemników albo do lnianych woreczków.

Więcej kulinarnych porad:

Żywność funkcjonalna - definicja, przykłady, zastosowanie
Żywność funkcjonalna - definicja, przykłady, zastosowanie
Żywność funkcjonalna zawiera substancje aktywne, które mają udowodnione, prozdrowotne działanie. Dzięki niej możesz wspierać swój organizm w szczególnych sytuacjach.
Żywność ekologiczna - czy jest zdrowa i co powinnaś o niej wiedzieć
Żywność ekologiczna - czy jest zdrowa i co powinnaś o niej wiedzieć
Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej popularna. Warto wiedzieć, co dokładnie określenie to oznacza i czym produkty z gospodarstw ekologicznych różnią się od żywności pozyskiwanej konwencjonalnie.
Zdrowa żywność w kuchni w lodówce i szafkach kuchennych. Gotowa lista!
Zdrowa żywność w kuchni w lodówce i szafkach kuchennych. Gotowa lista!
Lato jest najlepszym czasem na zmianę dietę. Świeże, kolorowe, pachnące, super smaczne, sezonowe warzywa i owoce ułatwiają realizację zdrowych nawyków żywieniowych. Zanim jednak zaplanujesz nowy jadłospis zrób solidne porządki w kuchni.
Jak rozpoznać żywność ekologiczną?
Jak rozpoznać żywność ekologiczną?
Żywność ekologiczna jest w Polsce coraz popularniejsza ze względu na smak i walory zdrowotne. Polakom wciąż brakuje jednak wiedzy pozwalającej rozpoznać żywność ekologiczną. Jeśli chcesz czerpać korzyści z produktów eko i nie wyrzucać pieniędzy w błoto przeczytaj nasz tekst.
Czytanie etykiet – wybieramy żywność dla dziecka!
Czytanie etykiet – wybieramy żywność dla dziecka!
Które produkty żywieniowe są dobre dla dziecka? Jak szukać ich na sklepowych półkach i na co zwracać uwagę?

Redakcja poleca

REKLAMA