Mrożenie fasolki szparagowej jest proste, chociaż może być nieco czasochłonne, szczególnie gdy chcesz zamrozić większą ilość strączków. Warzywo można zamrażać w całości (oczywiście po uprzednim obcięciu niejadalnych końcówek), albo pokrojone na mniejsze kawałki.
Sezon na fasolkę szparagową trwa dość krótko - jego szczyt przypada na lipiec, chociaż świeżą fasolkę można kupić też w czerwcu i lipcu. Przez cały rok to warzywo jest dostępne w sklepach w formie mrożonek, najlepiej jednak zrobić własne zapasy. Do mrożenia nadaje się zarówno żółta, jak i zielona odmiana fasolki szparagowej.
Jak zamrozić fasolkę szparagową? Opis krok po kroku
- Fasolkę szparagową dokładnie umyj.
- Następnie obetnij końcówki każdego strączka. Jeśli strączki wydają ci się długie, możesz też pokroić je na mniejsze kawałki.
- W garnku zagotuj wodę z niewielką ilością soli (niektórzy dodają też odrobinę cukru). Wrzucaj przygotowaną fasolkę szparagową na wrzątek. Gotuj pod przykryciem przez 3-5 minut - im mniejsze kawałki, tym krócej. Nie wydłużaj niepotrzebnie czasu blanszowania.
- Strączki wyjmij z wrzątku i przelej lodowatą wodą. Dzięki temu warzywo będzie zahartowane i nie straci ani koloru, ani jędrności.
- Fasolkę szparagową lekko osusz ręcznikiem papierowym lub ściereczką - lepiej nie zamrażać mokrego warzywa.
- Suche strączki podziel na porcje i włóż do woreczków strunowych. Warto nakleić nalepki z datą - mrożoną fasolkę szparagową można przechowywać w zamrażarce przez maksymalnie 12 miesięcy.
Zobacz też kilka przepisów z fasolką szparagową:
Naleśniki z fasolką szparagową
Fasolka szparagowa - przepisy na sałatkę, obiad i przetwory
Jak długo gotować fasolkę szparagową
Fasolka szparagowa z bułką tartą
Sałatka z fasolki szparagowej i ziemniaków
Zupa z fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa z zasmażką
Fasolka szparagowa na zimę do słoików
Sałatka z fasolki szparagowej i pomidorów