jak zamrozić fasolkę szparagową fot. Adobe Stock

Jak zamrozić fasolkę szparagową - krótki poradnik

Aby zamrozić fasolkę szparagową, najpierw zblanszuj ją we wrzącej wodzie przez 3-5 minut. Nie gotuj dłużej, aby fasolka nie stała się zbyt miękka. Podgotowane strączki przelej lodowatą wodą. Cały ten zabieg służy temu, by zamrożona fasolka szparagowa nie straciła koloru i jędrności.
Weronika Kwaśniak / 17.07.2020 14:54
jak zamrozić fasolkę szparagową fot. Adobe Stock

Mrożenie fasolki szparagowej jest proste, chociaż może być nieco czasochłonne, szczególnie gdy chcesz zamrozić większą ilość strączków. Warzywo można zamrażać w całości (oczywiście po uprzednim obcięciu niejadalnych końcówek), albo pokrojone na mniejsze kawałki.

Sezon na fasolkę szparagową trwa dość krótko - jego szczyt przypada na lipiec, chociaż świeżą fasolkę można kupić też w czerwcu i lipcu. Przez cały rok to warzywo jest dostępne w sklepach w formie mrożonek, najlepiej jednak zrobić własne zapasy. Do mrożenia nadaje się zarówno żółta, jak i zielona odmiana fasolki szparagowej.

Jak zamrozić fasolkę szparagową? Opis krok po kroku

  • Fasolkę szparagową dokładnie umyj.
  • Następnie obetnij końcówki każdego strączka. Jeśli strączki wydają ci się długie, możesz też pokroić je na mniejsze kawałki.
  • W garnku zagotuj wodę z niewielką ilością soli (niektórzy dodają też odrobinę cukru). Wrzucaj przygotowaną fasolkę szparagową na wrzątek. Gotuj pod przykryciem przez 3-5 minut - im mniejsze kawałki, tym krócej. Nie wydłużaj niepotrzebnie czasu blanszowania.
  • Strączki wyjmij z wrzątku i przelej lodowatą wodą. Dzięki temu warzywo będzie zahartowane i nie straci ani koloru, ani jędrności.
  • Fasolkę szparagową lekko osusz ręcznikiem papierowym lub ściereczką - lepiej nie zamrażać mokrego warzywa.

  • Suche strączki podziel na porcje i włóż do woreczków strunowych. Warto nakleić nalepki z datą - mrożoną fasolkę szparagową można przechowywać w zamrażarce przez maksymalnie 12 miesięcy.

Zobacz też kilka przepisów z fasolką szparagową:
Naleśniki z fasolką szparagową
Fasolka szparagowa - przepisy na sałatkę, obiad i przetwory
Jak długo gotować fasolkę szparagową
Fasolka szparagowa z bułką tartą
Sałatka z fasolki szparagowej i ziemniaków
Zupa z fasolki szparagowej
Fasolka szparagowa z zasmażką
Fasolka szparagowa na zimę do słoików
Sałatka z fasolki szparagowej i pomidorów

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)