Gotowanie kukurydzy powinno odbywać się w nieosolonej wodzie - pod wpływem soli kukurydza nieco twardnieje, dlatego lepiej lekko osłodzić wodę, a kukurydzę posolić dopiero na talerzu.
Ile czasu i jak gotować kukurydzę?
Aby ugotować kukurydzę, wybierz ładne kolby o dużych, jasnych ziarnach. Obierz je z włókien i wrzuć do gotującej się wody (aby dodatkowo zmiękczyć warzywo w trakcie gotowania do wody można dolać trochę mleka).
Kukurydzę gotuj pod przykryciem, w zależności od wielkości kolby, przez 15-20 minut - najważniejsze, by ziarna były miękkie.
Jak ugotować kukurydzę, by była naprawdę pyszna? Kolbę przed wrzuceniem na wrzątek możesz przełamać na pół (krojenie będzie o wiele trudniejsze).
Jak podawać gotowaną kukurydzę?
Najprostszym sposobem na podanie gotowanej kukurydzy jest oprószenie jej solą i posmarowanie odrobiną masła. Najlepiej smakuje gorąca, prosto z garnka (wówczas masło położone na wierzchu kolby rozpuszcza się i tym samym równomiernie rozprowadza).
Aby urozmaicić jej słodki smak, możesz zrobić masło z dodatkiem pietruszki albo rozmarynu. Kukurydza świetnie komponuje się również z sosami - sosem czosnkowym lub barbecue.
fot. iStock
Jak jeszcze można podawać kukurydzę?
Kukurydza zwyczajna (hiszp. maíz) jest tradycyjnym składnikiem kuchni meksykańskiej. Dotarła do Europy właśnie z tych rejonów. Samą kukurydzę można przyrządzać na wiele sposobów:
- prażąc (tzw. popcorn),
- gotując,
- grillując.
Z kukurydzy produkuje się olej kukurydziany, mąkę, kaszę, (z której możemy zrobić polentę) i wszystkim znane płatki śniadaniowe (najczęściej spożywane z mlekiem). Owoce kukurydzy występują w wielu kolorach: od delikatnie białego, poprzez żółty, pomarańczowy, purpurowy, aż do brunatnego. Najczęściej spotykaną odmianą jest kukurydza żółta.
Co warto wiedzieć o kukurydzy?
Majowie wierzyli, że pierwsi ludzie zostali ulepieni przez bogów z ciasta kukurydzianego. W Polsce nie jest ona może aż tak popularna jak w Meksyku, ale jej spożycie w naszym kraju wzrasta.
Obecnie statystyczny Polak zjada rocznie 0,5 kg tego warzywa. Gatunkiem uprawianym w Polsce jest kukurydza cukrowa. Poza walorami smakowymi posiada ona duże znaczenie dietetyczne - odznacza się dużą wartością odżywczą. Szczególną rolę odgrywa w diecie bezglutenowej.
Ziarna kukurydzy są bogate w skrobię i witaminy z grupy B, a także potas, żelazo, fosfor, magnez. Tłoczony z ziaren kukurydzy olej ma właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi. Kukurydza z puszki zawiera dużo mniej skrobi niż świeża, posiada natomiast dużo cukru i soli.
Więcej kulinarnych porad: