Do przygotowania masy makowej będziesz potrzebować sparzonego, zmielonego maku. Możesz go przyrządzić w szybki sposób lub tradycyjny.
Jak sparzyć mak z wodą
- Mak sparz w 500 ml wrzątku.
- Odstaw go potem do wystygnięcia, pozostawiając w wodzie na około 25 minut.
- Następnie dwukrotnie zmiel w maszynce do mięsa z sitkiem o gęstych oczkach.
- Dodaj składniki do masy makowej i mieszaj, póki nie będą one w miarę równomiernie rozłożone - objaśniamy ten proces w przepisie na idealną masę makową.
Jeśli robisz makowca, tak przygotowaną masę wystarczy wyłożyć na rozwałkowane ciasto, zawinąć i włożyć do piekarnika. Masę makową możesz jednak wykorzystać również do wielu innych wypieków, np. sernika z makiem.
fot. Adobe Stock
Jak sparzyć mak z mlekiem - tradycyjny sposób
Ten sposób jest bardziej pracochłonny, ale tak przygotowany mak jest smaczniejszy i lepiej się rozprowadza, dodatkowo podwoi swoją objętość.
- W garnku zagotuj 1 l mleka (na 500 g maku) i wsyp mak.
- Mak gotuj około 5 minut, następnie garnek zdejmij z palnika, nakryj pokrywką i odstaw na około 4 godziny do napęcznienia maku.
- Po 4 godzinach, mak przełóż na sito wyłożone gazą i pozostaw do osączenia. Przed mieleniem, mak jeszcze odciśnij, np. przez gazę.
- Mak zmiel dwukrotnie w maszynce do mielenia, z użyciem sitka o najgęstszym rozmieszczeniu oczek.
Zobacz też: Jak zmielić mak do makowcaMakowiec japoński z makiem - wyjątkowy i niespotykanyMakowiec zawijany - przepis oryginalny