Pierogi przygotowywane na bazie delikatnego, miękkiego lub kruchego ciasta są doskonałym pomysłem na sycący obiad. Farsze do nich przygotowywane różnią się na całym świecie aromatem i stopniem pikantności. Gruzińskie khinkali z aromatycznym bulionem, włoskie ravioli w postaci kwadracików czy indyjskie samosa smażone na głębokim oleju - wybór należy do ciebie! Sprawdź, które zasmakują ci najbardziej!
Gyoza
Oto składniki na gyoza:
- płaty ciasta do gyoza
- średnia cebula czerwona
- cebula dymka
- trawa cytrynowa
- starty kawałek imbiru
- sos sojowy
- 300 g mięsa wieprzowego
- czosnek
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
- papryczka chili
Jak zrobić pierogi gyoza?
Płaty gyoza delikatnie namaczamy wodą na brzegach. Podsmażamy mięso na rozgrzanej patelni i dodajemy posiekaną cebulę i i trawę cytrynową. Ścieramy kawałek imbiru i przeciskamy czosnek przez praskę. Całość doprawiamy chili, solą, pieprzem i sosem sojowym. nakładamy farsz do płatów ciasta i delikatnie zamykamy tworząc wzorek. Podsmażamy na rozgrzanej patelni przypiekając jedną stronę na złoty kolor.
Zobacz inne przepisy na pierogi
Khinkali
Khinkali
Oto składniki na khinkali:
- 2,5 szklanki mąki pszennej
- szklanka wody
- 400 g wołowiny
- 200 g wieprzowiny
- szklanka bulionu warzywnego lub mięsnego
- 2-3 ząbki czosnku
- posiekana kolendra
- szczypta soli
- szczypta pieprzu
Jak zrobić khinkali?
Mięsa dokładnie łączymy i ugniatamy. Dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekaną kolendrę. Wlewamy bulion i mieszamy do połączenia się składników. Następnie zagniatamy ciasto na pierogi i wałkujemy na cienkie placki. Na środek układamy mięso i zawijamy nadzienie tworząc charakterystyczną wypustkę. Gotujemy we wrzącej i osolonej wodzie przez około 5 minut od wypłynięcia. Tak przygotowane khinkali doskonale smakują zaraz po wyjęciu z wody.
Samosa
Samosa
Oto składniki na pierogi samosa:
- 200 g mąki pszennej
- szczypta soli
- olej słonecznikowy
- woda
- posiekany pęczek kolendry
- starty kawałek imbiru
- groszek zielony
- szczypta garam masala
- 300 g mięsa mielonego (najlepiej jagnięcego)
Jak zrobić pierogi samosa?
Ugniatamy ciasto na pierogi na bazie mąki i wody przez około 10 minut. Wykrawamy trójkąciki. Mięso mielone podsmażamy na rozgrzanej patelni i dodajemy posiekaną kolendrę, groszek oraz starty imbir. Wszystko doprawiamy garam masala do smaku. Trójkąciki wypełnione ostudzonym farszem smażymy na głębokim oleju przez około 2 minuty do zarumienienia.
Ravioli
Ravioli
Oto składniki na ravioli:
- 200 g mąki pszennej
- łyżeczka masła
- szczypta soli
- woda
- 200 g leśnych grzybów
- średnia cebula
- posiekana pietruszka
- opakowanie gęstej śmietany
Jak zrobić ravioli?
Ugniatamy ciasto na bazie mąki pszennej, masła oraz wody przez około 10 minut. Następnie wykrawamy małe kwadraty. Grzyby dokładnie oczyszczamy i podsmażamy na poszatkowanej cebuli przez około 5 minut. Zagęszczamy śmietaną i posypujemy posiekaną pietruszką. Tak przygotowanym farszem nadziewamy ravioli. Nacinamy widelcem wokół tak, aby zamknąć szczelnie pierogi. Gotujemy we wrzącej wodzie przez około 7 minut od momentu wypłynięcia.
Zobacz inne przepisy na dania włoskie