Sosy marokańskie

Mąka ziemniaczana charakteryzuje się czysto białą barwą i połyskiem, rozpuszcza się dobrze już w niewielkich ilościach wody, należy ją jednak intensywnie rozmieszać.
Istnieje kilka klasycznych sosów związanych z kuchnią Maroka – być może staną się one dla Ciebie inspiracją.
/ 08.01.2011 18:10
Mąka ziemniaczana charakteryzuje się czysto białą barwą i połyskiem, rozpuszcza się dobrze już w niewielkich ilościach wody, należy ją jednak intensywnie rozmieszać.

To sosy, które oparte są na określonym zestawie przypraw, stanowiącym bazę pod dalsze, ewentualne wariacje. Sosy te przygotowuje się na mięsnym lub drobiowym bulionie. W sumie podzielimy je na trzy kategorie: m’quali – to żółty sos z oliwy, imbiru i szafranu; m’hammer - czerwony sos z masła, słodkiej papryki i kminu oraz kadra: żółty sos, który jest lżejszy niż m’quali, przyrządzony z cebuli, masła, pieprzu i szafranu (kadra to właściwie sposób gotowania – w maśle z dużą ilością cebuli, z szafranem, pieprzem, solą, często też z imbirem oraz z niedużą ilością wody lub bulionu).

Zobacz także: Co trzeba wiedzieć o sosach?

Do każdego z tych sosów można dodawać również dodatkowe składniki, w zależności od konkretnych przepisów – pietruszkę, kolendrę, czosnek, cebulę, oliwki, kiszone cytryny, sok z cytryny, jaja, cukier ostrą paprykę, miód czy cynamon. 


Trzy sosy – przykładowe proporcje

M’guali
75 ml oliwy, 1 lyżeczka mielonego imbiru, szczypta szafranu.
M’hammer
Łyżeczka sproszkowanej, słodkiej papryki, łyżeczka mielonego kminu, w zmiażdżone ząbki czosnku, sól, pół kostki masła, sproszkowane chili do smaku, (ewentualnie łyżeczka mąki)
Kadra
5 cebul
Pół kostki masła
Pół łyżeczki szafranu
Pół łyżeczki pieprzu
Sól do smaku
2 szklanki wody lub bulionu

Zobacz także: Domowy sos tysiąca wysp

Redakcja poleca

REKLAMA