Jak jedzą Chilijczycy?

Jak jedzą Chilijczycy?
Chilijczycy jedzą konkretnie i pozywnie, ale nie brakuje im ani oryginalności, ani pomysłowości. Towarzyszy im oczywiście nutka pikanterii, która odgrywa przodującą rolę w tej kuchni.
/ 16.11.2010 12:01
Jak jedzą Chilijczycy?

Wspólne początki

Historia poszczególnych krajów Ameryki Południowej ma wiele punktów wspólnych i dziś trudno jest precyzyjnie pooddzielać wszystkie lokalne zjawiska czy obyczaje. Również w kuchnia trwa wielka dyskusja nad korzeniami wielu składników i potraw. Sąsiedzi kłócą się o początki i o prawa do nazewnictwa, próbują przekonać, że to właśnie na ich terenie powstało to czy inne danie. Pierwotnie obszar obecnego Chile zamieszkiwały ludy indiańskie, między innymi Araukanie i Atacamo, potem przybyli Inkowie, a w wieku szesnastym nadeszli Hiszpanie. I wszyscy oni zostawili trwałe ślady, również w kuchni tego regionu świata. Dlatego w wielu sytuacjach niełatwo oddzielić kuchnię chilijską od peruwiańskiej, ekwadorskiej czy argentyńskiej. Zbyt wiele je łączy, by ustalać nienaruszalne granice.

Sycące konkrety

Na terenie Chile uprawia się między innymi kukurydzę, ziemniaki, ryż, fasolę i zboża. Ich obecność w kuchni sprawia, że dania zyskują na pożywności, a jeśli do tego dodamy powszechnie używane mięsa i ryby, to chilijskie menu jawi się nam jako skutecznie zapobiegające wszelkim oznakom głodu. Wiele jest dań, które łączą w sobie mięso, ryby i warzywa. Należą do nich liczne gulasze i zapiekanki, gęste zupy czy pełne ukrytych skarbów paszteciki empanadas.

Zobacz także: Co się kryje w empanadas?

Proste smaki

Chilijczycy nie są przesadnie wyrafinowani w przyprawianiu potraw. Lubią ostrość, dlatego w ich menu niezwykle ważne są papryczki chili oraz rozmaite sosy, które zwiększają pikantność dań. Chętnie sięgają po gotowe mieszanki, a z pojedynczych przypraw także po szafran i kminek. Używają dużo oliwy, piją sporo wina, do nader często używanych składników należą kukurydza, ziemniaki i awokado. Nie celebrują nadmiernie jedzenia, jak to ma miejsce w wielu krajach na południe od Polski. Często korzystają z ulicznych stoisk sprzedających rozmaite paszteciki i zapiekanki. Dużo grillują i smażą. Niestety coraz częściej wzorem wielu zachodnich społeczeństw w dużym stopniu korzystają z półproduktów, co odsuwa ich nieco od kuchni tradycyjnej.

Zobacz także: Jakie są chilijskie wina?

Redakcja poleca

REKLAMA