Dereń w roli głównej, czyli aromatyczne, jesienne przetwory z derenia

Dereń przetwory fot. Adobe Stock, New Africa
Przetwory z derenia jadalnego to pyszna przekąska oraz dodatek do słodkich deserów i potraw. Możesz z niego przygotować dżemy, nalewki, konfitury, a także soki i kompoty. Ten niewielki owoc, przypominający nieco wiśnie albo pomidorki, jest słodko-kwaśny w smaku i doskonale sprawdza się jesienią oraz zimą.
/ 22.09.2022 05:38
Dereń przetwory fot. Adobe Stock, New Africa

Przetwory z derenia pysznie smakują w połączeniu ze słodkim pieczywem lub deserami. Owoce derenia mają w sobie mnóstwo witamin i minerałów, dzięki czemu wspierają odporność i chronią przed sezonowymi infekcjami. Możesz je wykorzystać do przygotowania słodko-kwaśnej konfitury z derenia, syropów oraz nalewek. Do czego jeszcze wykorzystać dereń jadalny?

Spis treści:

  1. Dżem z derenia
  2. Kompot z derenia
  3. Nalewka z derenia (dereniówka)

Dżem z derenia

Domowe przetwory to przede wszystkim pyszne dżemy. Do ich przygotowania najlepiej wybierać dojrzałe owoce derenia, a przed ich przerobieniem warto dodatkowo je wyparzyć.

Składniki:

  • kilogram owoców derenia jadalnego,
  • 400 g drobnego cukru (lub mniej, jeśli wolisz mniej słodkie przetwory).

Sposób przygotowania:

  1. Owoce derenia umyj, a następnie przetrzyj przez gęste sito, aby pozbyć się pestek. Uzyskaną pulpę przełóż do rondelka.
  2. Zasyp cukrem i zagotuj, a następnie zmniejsz ogień do minimum. Podgrzewaj, aż cukier dobrze się rozpuści, a masa zgęstnieje i stanie się bardziej jednolita.
  3. Jeśli chcesz, aby gotowy dżem był bardziej gęsty i sprężysty, możesz dodać do masy pektyny i zagotować jeszcze raz całość.
  4. Przełóż do wyparzonych, suchych słoików i szczelnie zakręć, a następnie postaw słoiki "na głowach". Dzięki temu nie musisz ich pasteryzować.

Dereń przetwory dżem z derenia
fot. Dereń przetwory: dżem z derenia/Adobe Stock, Maria

Kompot z derenia

Lekko kwaskowaty kompot lub sok z derenia to idealny napój, zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno. Zawiera dużo witaminy C, a dodatkowo pomaga walczyć z takimi chorobami, jak anemia. Warto więc włączyć go do codziennej diety.

Składniki:

  • 1 kg owoców derenia,
  • 200 g cukru,
  • 750 ml wody.

Sposób przygotowania:

  1. Umyte owoce umieść w słoiku.
  2. Wodę z cukrem zagotuj w rondelku. Doprowadź do wrzenia i gotuj, aż powstanie gęsty syrop.
  3. Tak przygotowaną mieszanką zalej owoce i szczelnie zamknij słoik. Zapasteryzuj lub postaw do góry dnem, aby zakrętka mocno się zassała.
  4. Do kompotu możesz dodać też inne owoce, np. gruszki.

Dereń przetwory kompot z derenia
fot. Dereń przetwory: kompot z derenia/Adobe Stock, Anzhela

Nalewka z derenia

Dereniówka, czyli nalewka z derenia, nie jest najłatwiejsza w przygotowaniu, jednak jej smak jest tego wart. Ten jesienny trunek ma intensywnie czerwony kolor i świetnie pasuje do słodkich wypieków.

Składniki:

  • 4 kg owoców dojrzałego derenia,
  • 1,5 kg cukru,
  • 2 l wódki,
  • 2 l spirytusu.

Sposób przygotowania:

  1. Umyte owoce przełóż do miski i lekko zgniataj, aż puszczą jak najwięcej soku.
  2. Następnie przełóż do słoja i zalej mieszanką wódki oraz spirytusu.
  3. Zamknij słój, potrząśnij nim lekko, aby składniki w środku się wymieszały, a następnie odstaw na ok. miesiąc w ciepłe miejsce. W tym czasie owoce puszczą sok, a smaki się połączą.
  4. Następnie odcedź i przelej alkohol do osobnego naczynia. W słoiku zostaw tylko owoce.
  5. Dodaj cukier i mieszaj, aż się całkowicie rozpuści. Przykryj słój ściereczką i odstaw na ok. tydzień.
  6. Naczynie z alkoholem szczelnie zamknij i odstaw.
  7. Po kolejnym tygodniu owoce przecedź i przeciśnij przez sito, a uzyskaną mieszankę połącz z alkoholem. Zamknij słój i odstaw na kolejny tydzień.
  8. Po tym czasie możesz sklarować nalewkę, przelać ją do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne miejsce na minimum 6 miesięcy.

Dereń przetwory nalewka z derenia
fot. Dereń przetwory: nalewka dereniówka/Adobe Stock, Pixel-Shot

Zobacz także inne pomysły na owocowe przetwory:

Przepisy na pyszne przetwory z dyni na słodko: tego jeszcze nie próbowałaś
Przepisy na pyszne przetwory z dyni na słodko: tego jeszcze nie próbowałaś
Przygotuj pyszne przetwory z dyni na słodko i ogrzej jesienne i zimowe wieczory oraz poranki. Dzięki tym aromatycznym dodatkom odmienisz smak naleśników, gofrów i owsianek. Z dyni przygotujesz też pyszny sok, a także zamarynujesz w wersji na słodko. Poznaj te przepisy i znajdź ten idealny.
Nietypowe przetwory z jabłek: najsmaczniejsze pomysły do twojej spiżarni
Nietypowe przetwory z jabłek: najsmaczniejsze pomysły do twojej spiżarni
Nietypowe przetwory z jabłek kuszą swoim niezwykłym smakiem - proponujemy nawet wariant pikantny, który świetnie sprawdzi się jako towarzysz mięs, dań rybnych, a także serów. Przygotuj z nami również słodki dżem z jabłek i jarzębiny, a także chutney z jabłek i buraków.
Jesienne przetwory idealne na chłodne popołudnia: dżemy, sałatki i cytryny w syropie
Jesienne przetwory idealne na chłodne popołudnia: dżemy, sałatki i cytryny w syropie
Aromatyczne jesienne przetwory rozgrzewają w chłodne dni i pozwalają zachować smak lata na dłużej. Do ich przygotowania wykorzystaj dynię, patisony, a także dwie jesienne królowe wśród owoców - jabłka i śliwki. Zobacz przepisy na pyszne dżemy, powidła oraz... cytryny w syropie, idealne do herbaty.
Nie lubisz pilnować przetworów? Mamy dla ciebie przepis na powidła ze śliwek bez mieszania
Nie lubisz pilnować przetworów? Mamy dla ciebie przepis na powidła ze śliwek bez mieszania
Szukasz sposobu na powidła ze śliwek bez mieszania? Nie lubisz pilnować, aby przetwory się nie przypaliły? To propozycja w sam raz dla ciebie. Ten przepis wymaga od ciebie zamieszania powideł tylko raz - na sam koniec. Wcześniej nic nie musisz robić, wystarczy, że pozwolisz swoim powidłom bardzo powoli się smażyć.
3 pomysły na przetwory z mirabelek na zimę. Zamknij ten smak w słoikach
3 pomysły na przetwory z mirabelek na zimę. Zamknij ten smak w słoikach
Przetwory z mirabelek na zimę to idealny sposób na zachowanie słodko-kwaśnego smaku na dłużej. Sezon na mirabelki jest dość krótki, dlatego korzystaj, póki czas! Przygotuj pyszny, gęsty dżem, rozgrzewający kompot, a także smaczną nalewkę. Zobacz, jak przygotować zimowe przetwory z mirabelek.
Kiszony arbuz: wypróbuj nasz nietypowy przepis na pyszne przetwory z arbuza
Kiszony arbuz: wypróbuj nasz nietypowy przepis na pyszne przetwory z arbuza
Kiszony arbuz to przekąska, która może zdawać się dość egzotyczna, ale wbrew pozorom ogórki i arbuzy są ze sobą tak blisko spokrewnione, że przygotowywanie takich przetworów nie powinno nikogo dziwić. W przypadku kiszonego arbuza można pozwolić sobie na większą dowolność w przypadku przypraw - dodaj np. anyż, goździki lub kawałek korzenia imbiru.
Konfitura z czereśni - przepis na apetyczne przetwory
Konfitura z czereśni - przepis na apetyczne przetwory
Konfitura z czereśni to tylko 3 składniki w odpowiednich proporcjach: dodaj czereśnie, cukier i sok z cytryny. Jeśli masz ochotę, użyj również kardamonu i cynamonu.
Dżem z winogron - przepis na pyszne przetwory
Dżem z winogron - przepis na pyszne przetwory
Dżem z winogron będzie najsmaczniejszy, jeśli pozbawisz owoce skórek i pestek - pozostawione w przetworach, dodadzą im nieprzyjemnej goryczki.
Dżem z jeżyn - sprawdzony przepis na przetwory
Dżem z jeżyn - sprawdzony przepis na przetwory
Podstawowy przepis na dżem z jeżyn to same owoce i cukier. Jeśli nie masz dużo czasu, możesz przygotowanie rozłożyć na kilka dni, codziennie smażąc dżem z jeżyn po kilka godzin.
Galaretka agrestowa - przepis na pyszne przetwory z agrestu
Galaretka agrestowa - przepis na pyszne przetwory z agrestu
Galaretka agrestowa jest nieco kwaskowata, według standardowego przepisu należy stosować proporcję 50 dag cukru na 1 kg owoców. Jeśli masz ochotę, możesz jednak zwiększyć ilość cukru. Z naszego przepisu otrzymasz 4 słoiki galaretki agrestowej po 250 ml każdy.

Redakcja poleca

REKLAMA