Proponuję dwa znane na świecie
Tort hiszpański (na podstawie przepisu Marii Ochorowicz-Monatowej)
Jest to propozycja świąteczna, iście królewska, a przy tym prosta i szybka w wykonaniu oraz niezwykle efektowna. Tort hiszpański to przekładany tort z trzech placków bezowych o coraz mniejszej wielkości, przełożonych bardzo waniliową bitą śmietaną. Do dekoracji można użyć małe bezy, tzw merengi i wiórki lub pastylki czekoladowe.
Przepis podstawowy na placki bezowe
2 szklanki cukru pudru
6 białek
6 łyżeczek mąki ziemniaczanej
5 kropel esencji waniliowej
1 łyżeczka octu
W piekarniku środkowa blaszkę należy wyłożyć papierem do pieczenia i podgrzać piekarnik do temperatury 130 – 140 stopni. Białka ubijamy mikserem na bardzo sztywną pianę dodając jednocześnie małymi stróżkami mąkę ziemniaczaną, aromat waniliowy, ocet i cukier puder.
Kiedy piana już będzie ubita na gładko układamy z niej trzy coraz mniejsze placki i kilka małych bezików – w tym celu wyciskamy masę przez papier zwinięty w stożek małe, kręcone piramidki, lub inne dowolne figurki do dekoracji tortu. Po zamknięciu pieca możemy trochę obniżyć temperaturę. Bezy pieczemy przez 35 minut w piekarniku o temperaturze 120 stopni.
Zobacz także: Jak dekorować czekoladą?
Pavlova
Palowa to także rodzaj tortu bezowego, bardzo popularnego w krajach anglosaskich, z bitą śmietaną i świeżymi owocami: malinami lub truskawkami, jeżynami, jagodami. Można ułożyć na torciku inne owoce – kawałki brzoskwiń lub kiwi. Pochodzi on z Australii lub Nowej Zelandii. Według legendy został wynaleziony w latach dwudziestych zeszłego stulecia na cześć turnee słynnej rosyjskiej tancerki Anny Pawłowej.
Podaję tutaj przepis na Pavlowę dla 6-8 osób.
3/4 szklanki cukru
1 łyżeczka białego octu
1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Przybranie:
1 szklanka 30% śmietany do ubicia
1 1/2 łyżeczki cukru pudru
½ łyżeczki esencji waniliowej
300 g świeżych owoców: kiwi, truskawek, malin, jeżyn, gruszek, ananasa – do wyboru.
Należy rozgrzać piekarnik do temperatury 130 stopni wyłożyć papierem, na którym uprzednio wykreślimy kółko o średnicy 18 cm.
Białka ubijamy w elektrycznym mikserze na wolnym biegu aż do pojawienia się pierwszych bąbelków piany, potem dodajemy powoli cukier i ubijamy pianę aż cukier rozpuści się całkowicie. Na koniec polewamy pianę łyżeczką octu i mąką ziemniaczaną i delikatnie mieszamy.
Następnie nakładamy delikatnie masę na kółko w papierze, wygładzając brzegi uważając, by brzegi bezy były odrobinę wyższe niż środek – tak, aby włożone potem do środka owoce z bitą śmietaną nie wypadły. Piecz godzinę i 15 minut, dopóki nie wyschnie na zewnątrz i nabierze blado kremowego koloru. Wyłącz piekarnik i pozostaw lekko otwarte drzwiczki, aż do wystygnięcia pieca. Z wierzchu beza ma być sztywna, a po przyciśnięciu palcem ma lekko pękać i pod spodem ma być widoczny miękki i ciągnący środek. Bezę można przechowywać w suchym, chłodnym miejscu, w szczelnym pojemniku przez kilka dni.
Zobacz także: Udany tort - krok po kroku
Przed podaniem na półmisku należy ubić śmietanę posłodzoną cukrem i doprawioną esencją waniliową. Ubitą śmietaną należy załadować środek bezy, a wierzch przybrać dekoracyjnie owocami. Podawać natychmiast. Torcik ten jest niestety nietrwały, wytrzyma do kilku godzin.