Praca zdalna - wady i zalety

praca zdalna wady i zalety, wady i zalety pracy w domu, praca zdalna plusy i minusy, plusy i minusy pracy w domu fot. Fotolia
Jakie są wady i zalety pracy zdalnej?
Weronika Kwaśniak / 19.01.2015 10:30
praca zdalna wady i zalety, wady i zalety pracy w domu, praca zdalna plusy i minusy, plusy i minusy pracy w domu fot. Fotolia

Coraz więcej osób decyduje się (z wyboru lub z konieczności) na tzw. pracę zdalną, czyli po prostu pracę w domu. Wykonuje się ją na ogół dzięki połączeniom internetowym lub przez telefon.

Praca zdalna wydaje się być kuszącą perspektywą - kto nie chciałby zaczynać obowiązków służbowych leżąc w łóżku z laptopem i delektując się pyszną kawą? Czy jednak praca w domu zawsze jest dobrym rozwiązaniem? Praca zdalna ma swoje wady i zalety. Sprawdź, jakie!

Praca zdalna - wady i zalety:

1. Zalety pracy zdalnej:

  • Brak konieczności dojazdu
Dla pracowników największą zaletą pracy zdalnej jest oszczędność czasu i pieniędzy, związana z brakiem dojazdów. Zwiększające się koszty biletów komunikacji miejskiej i coraz wyższe ceny paliwa sprawiają, że dla wielu osób ta kwestia ma niebagatelne znaczenie - dzięki pracy w domu mogą zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie.

Praca zdalna to świetne rozwiązanie także dla osób mieszkających w dużej odległości od miejsca pracy. Spędzanie kilku godzin dziennie w podróży mogłoby uniemożliwić zatrudnienie w danej firmie - praca zdalna te ograniczenia eliminuje.
Dzięki temu osoby niepełnosprawne mogą być aktywne zawodowo bez wychodzenia z domu!
  • Swobodne zarządzanie czasem
Nie wszystkim odpowiada ośmiogodzinne siedzenie za biurkiem - wiele osób wykonuje wtedy swoje obowiązki mniej efektywnie. Praca zdalna umożliwia swobodne planowanie zlecenia. Swoje zadania możesz wykonywać nawet w nocy, a jeśli masz ochotę na siedzenie w parku z laptopem, nikt nie może ci przecież tego zabronić - pod tym względem sama jesteś swoim szefem!
To duży plus zwłaszcza wtedy, gdy masz rodzinę. Pracując, możesz jednocześnie gotować obiad lub pilnować bawiącego się kilkulatka.
  • Brak towarzystwa
Niektórzy nie lubią pracy zespołowej, nie mogą również się skupić, gdy przy sąsiednim biurku koleżanka rozmawia przez telefon, a w pomieszczeniu kilka osób stuka głośno w klawiaturę.

Praca zdalna oznacza również brak bezpośredniego nadzoru - kontakt z szefem to głównie rozmowy telefoniczne, maile, a także sporadyczne wizyty w biurze. Dla wielu osób jest to ogromny plus pracy zdalnej!

Dowiedz się, jak szybko znaleźć pracę:


2. Wady pracy zdalnej

  • Konieczność dużej samokontroli
Swobodne zarządzanie własnym czasem może niekiedy przemienić się w wadę pracy zdalnej. Jeśli jesteś osobą dobrze zorganizowaną, raczej nie będziesz mieć z tym problemu.

Jednak kiedy nie masz silnej woli, ryzyko jest duże - w domu rozpraszać cię będzie wiele czynników. Pokus do porzucenia obowiązków jest sporo i może się zdarzyć, że będziesz mieć duże trudności z wykonaniem swoich zadań w terminie.
  • Brak kontaktu z ludźmi
Praca to nie tylko ścisłe wykonywanie swoich obowiązków. To również rozmowa ze współpracownikami, wspólna przerwa obiadowa, pomoc przy trudniejszych projektach, itp. Pracując w domu, jesteś pozostawiona sama sobie. Jeśli nie jesteś typem samotnika, brak kontaktu z innymi może stać się dla ciebie dużym problemem. Wiele osób nie lubi zamykać się w czterech ścianach, więc staje się to dla nich wadą pracy zdalnej.
  • Brak umowy o pracę
Przy tego rodzaju pracy w większości przypadków pracownik podpisuje umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Otrzymanie umowy o pracę graniczy wtedy z cudem!

Oczywiście pociąga to za sobą wiele negatywnych konsekwencji - pojawia się wtedy problem np. ze składkami ZUS.

Dowiedz się, jak szybko znaleźć pracę:

Redakcja poleca

REKLAMA