Kępki rzęs fot. Adobe Stock

Kępki rzęsy - jak dokleić i ile się trzymają?

Są niezawodne jeśli w kilka minut chcemy uzyskać zniewalający makijaż oczu. Jak prawidłowo się obchodzić się z kępkami rzęs?
Małgorzata Machnicka / 21.10.2019 09:08
Kępki rzęs fot. Adobe Stock

Kępki rzęs to świetny sposób na ekspresowe podkreślenie spojrzenia. Dzięki nim uzyskujemy efekt zagęszczenia i wydłużenia naszych naturalnych rzęs. Wyglądają o wiele bardziej subtelnie niż sztuczne rzęsy mocowane na pasku - dużym plusem jest również to, że nie obciążą zbyt mocno oka. 

Rodzaje kępek rzęs

Kępki rzęs występują w różnych długościach i grubościach - co prawda wybór jest kwestią indywidualną, ale powinien być przede wszystkim dopasowany do kształtu i wielkości oka.

Mogą też różnić się rodzajem zakończenia - mogą posiadać tzw. supełek (wyraźnie zaznaczony punkt, który przyklejamy do powieki) dzięki czemu są łatwiejsze w aplikacji, ale nieco bardziej widoczne, lub być zakończone idealnie gładko - są trudniejsze w zakładaniu, ale wygodniejsze w noszeniu i wyglądają bardziej naturalnie. 

Jak przekleić kępki rzęs?

Pamiętaj, że kępki przykleja się do naszych naturalnych rzęs, a nie do skóry. Musimy przykleić je bardzo dokładnie i precyzyjnie, tak aby nie przekrzywiły się, nie odkleiły i wyglądały jak nasze własne.

Odpowiednio doklejone kępki mogą skorygować niedoskonałości oka, jak np. opadającą powiekę, czy sprawić, że oko się „otworzy".

Jak przykleić kępki rzęs krok po kroku?

 • Zacznij od ostrożnego wyjęcia ich z opakowania, najlepiej jest robić to przy pomocy pęsety. Pamiętaj, że jeśli na tym etapie uszkodzisz rzęsy, będą już bezużyteczne.
 • Jeśli nasze rzęsy są proste, a kępki podkręcone, użyj zalotki. 
 • Wykonaj delikatny makijaż oka, przede wszystkim kreskę, która pozwoli ukryć miejsce doczepiania sztucznych rzęs. Możesz też od razu wytuszować rzęsy. 
 • Przyklejanie zacznij od zewnętrznego kącika oka - zanurz kępkę w kleju, odczekaj chwilę i przyklej jak najbliżej linii naturalnych rzęs. 

Aby zdjąć kępki rzęs przyłóż do oka wacik nasączony płynem do demakijażu i przytrzymaj, aż klej się rozpuści. Kępki powinny odkleić się bez problemu. Pamiętaj, że nigdy nie należy oka trzeć!

  Jak długo kępki się trzymają? 

  Na wstępie należy zaznaczać, że kępki nie służą kilkudniowemu przedłużaniu rzęs. To gadżet, który został stworzony, aby jednorazowo urozmaicić lub dodatkowo wzmocnić makijaż oczu. Warto zaznaczyć, że dłuższe noszenie rzęs niż jest to wskazane na opakowaniu może spowodować szereg uczuleń i zapaleń - w przestrzeniach pomiędzy rzęsami naturalnymi, klejem, a kępkami mogą pojawić się różne mikroorganizmy, brud i wilgoć.

  Nie oznacza to jednak, że kępki są wyłącznie jednorazowego użytku. Jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać (czyścić po każdym zdjęciu) mogą posłużyć nam do wykonania kilku makijaży.

  Jak długo wytrzymają kępki na naszych rzęsach? Wszystko zależy od jakości użytego kleju i od naszych umiejętności. Jeśli są dobrze przyklejone, powinny bez problemu przetrwać cały dzień i całą noc

  Więcej o sztucznych rzęsach:
  Jak przykleić sztuczne rzęsy, aby dodawały nam uroku?
  Czy rzęsy 1:1 to najlepsza metoda ich przedłużania?