POLECAMY

Tatuaże więzienne "grypserskie" – galeria

Tatuaże podkulturowe, inaczej "grypserskie" dzielą się na dwie podgrupy: przynależnościowe i prestiżowe. Zobacz, jak wyglądają, co oznaczają i dlaczego więźniowie tatuują je na swoich ciałach.

Tatuaże więzienne "grypserskie" – galeria
Fotografie 7–15 przedstawiaj¹ tatuaże dystynkcji wojskowych. Mogą one wskazywać na nieformalną hierarchię władzy w więzieniu. Najczęściej spotykane stopnie to major, podpułkownik i pułkownik, które w grupie starszych osadzonych nadawało się za staż więzienny (belka oznaczała rok odbywania kary, a gwiazdka trzy lata). Obecnie tatuaż ten coraz rzadziej odzwierciedla wspomnianą hierarchię, ponieważ młodzi wiekiem skazani już w zakładach poprawczych bez żadnych „uprawnień” tatuują sobie znaczące, prestiżowe stopnie. Na zdjęciu powyżej: „młodszy chorąży” (symbol ukryty pod tatuażem przedstawiającym kwiaty z liśćmi) – skazany piął się w hierarchii nieformalnej więziennej władzy i tym samym zdobywał stopnie. Stare oznaczenia należało usunąć lub zakryć. Zdjęcie pochodzi z książki „Dziara”, „cynkówka”, „kolka” – zjawisko tatuażu więziennego" (wyd. Impuls).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Nieprawda, dalej spotyka się takie tatuaże! Fakt ich rozmazania na "modelu" jest spowodowany upływem czasu i wiotczeniem skóry. Nie we wszystkich kryminałach jest sprzedana, są jeszcze puchy gdzie nie dźwiga się majciarzy i peugeotów.
/2 lata temu
To byl dawno temu kiedy bajera nie zostala sprzedana za raczke szlugow jak sie nie myle to rok 75 lub 78
/5 lat temu
Chyba ktos typowi oczy podbil bo na dziary to nie wyglada