Jak usunąć tatuaż? fot. Adobe Stock

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Zabieg nie jest bardzo bolesny, ale bywa kosztowny. Zobacz, jak się usuwa tatuaż i czy jest to bezpieczne.
/ 12.09.2014 11:10 / aktualizacja: 05.07.2019 14:36
Jak usunąć tatuaż? fot. Adobe Stock

Laserowe usuwanie tatuażu – obok metody chirurgicznej – jest uważane za najskuteczniejszy zabieg, który umożliwia usunięcie z ciała rysunku. Czy dzięki tej metodzie usuniesz każdy rodzaj tatuażu? Czy zabieg jest bolesny i pozostają po nim blizny? Zobacz odpowiedzi na najczęściej powtarzające się pytania.

W skrócie:

Jakim laserem usuwa się tatuaż?

Do usuwania tatuażu najczęściej wykorzystywany jest laser Q-Switch, który powoli zastępuje inne zabiegi. Czy jego skuteczność jest dużo większa niż wcześniejszych metod?

Nowoczesne lasery Q-Switch posiadają zwykle kilka długości fal, które wnikają w skórę na różne głębokości, ale są również wychwytywane przez różne barwniki. Wiązka lasera o długości 1064 nm pozwala na usuwanie pigmentu czarnego, brązowego i ciemnoniebieskiego. Natomiast krótsza fala o długości 532 nm absorbowana jest przez pigmenty czerwone, fioletowe i pomarańczowe. – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica

Nowością są specjalne przystawki do lasera Q-Switch, dzięki którym można osiągnąć jeszcze dwie inne długości fal, które usuwają pigmenty wcześniej uważane za niemożliwe do usunięcia, a są to pigmenty zielone czy błękitne. Można więc powiedzieć, że nowoczesny laser Q-Switch posiada aż cztery długości fal i dzięki temu jego skuteczność jest większa niż skuteczność starszych laserów. Dzięki Q-Switch laserowe usuwanie tatuażu stało się również bardziej bezpieczne. Ten model ma bardzo krótki czas trwania impulsu i nie powoduje uszkodzenia tkanek otaczających tatuaż.

Plamka wiązki lasera jest całkowicie płaska i może mieć średnicę wynoszącą aż 10 mm. Dzięki temu zabieg jest krótszy, a rozpiętość cenowa pomiędzy usunięciem małego i większego tatuażu nie jest aż tak drastyczna.

Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wykonasz tatuaż

Czy to boli i ile trwa?

Zabieg usuwania tatuażu przy pomocy lasera Q-Switch nie wymaga znieczulenia. Najczęściej wystarczy, że obszar poddany zabiegowi jest chłodzony za pomocą zimnego okładu. W przypadku osób, które posiadają niski próg bólu, można zastosować krem znieczulający Emla.

Główna część zabiegu trwa od 5 do 30 minut w zależności od tego, jak duży jest tatuaż. W tym czasie lekarz lub kosmetolog przykłada końcówkę lasera do zabarwionej skóry i uderza w nią wiązką lasera. Gdy cały tatuaż zostanie poddany działaniu lasera, zakładany jest opatrunek i pacjent może opuścić klinikę. Rekonwalescencja nie jest wymagana, właściwie od razu można powrócić do codziennej aktywności.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest bolesny, ale najczęściej odczuwany jest przez pacjenta dyskomfort. W miejscu poddanym zabiegowi może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie oraz mogą pojawić się strupki. Usuwanie tatuażu jest więc zabiegiem mniej bolesnym i przynosi mniejsze powikłania niż jego tworzenie.

Poznaj znaczenie 5 najpopularniejszych tatuaży!

Jak usuwany jest tatuaż?

Co sprawia, że tatuaż znika po zastosowaniu lasera, czyli jak wygląda mechanizm jego usuwania?
By wyjaśnić, jak usuwany jest tatuaż, warto powiedzieć najpierw o tym, czym właściwie jest ta ozdoba na ciele.

Kiedy w skórę wstrzykiwany jest pigment, tworzy się w niej stan zapalny i w mechanizmie obronnym wytwarzane są tkanki, które otaczają cząsteczki pigmentu. Dzięki temu makrofagi, czyli wyspecjalizowane komórki żerne, nie mają do nich dostępu i nie mogą usunąć tych cząsteczek. Ponadto cząsteczki pigmentu są za duże dla makrofagów. Gdy laser dociera w skórę, rozbija cząsteczki pigmentu na mniejsze części i uszkadza tkankę je okalającą. Dzięki temu makrofagi mogą usunąć pigment i tym samym tatuaż znika
– wyjaśnia dr Wojciech Rybak.

Wiązka lasera oczywiście musi być tak dobrana, by absorbował ją dany pigment, czyli np. w przypadku czarnego tatuażu używa wiązki o odpowiedniej długości fali.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Chociaż laserowe usuwanie tatuaży uważane jest za najbardziej efektywną metodę, to jednak Q-Switch nie zawsze jest w stanie zagwarantować 100% skuteczność. Efekty zabiegu zależą przede wszystkim od rodzaju pigmentu użytego przy tworzeniu tatuaży.

Laser wykazuje najwyższą skuteczność w przypadku czarnych tatuaży. Im jaśniejszy kolor, tym trudniej go usunąć, więc dla posiadaczy białych tatuaży mamy złą wiadomość – niestety nie uda się ich pozbyć poprzez zastosowanie lasera. Za trudny do usunięcia uważa się też kolor zielony. W niektórych przypadkach zdarza się, że pozostaje obrys tatuażu. Jednak w wielu przypadkach tatuaż jest całkowicie usuwany i nie pozostaje po nim choćby najmniejszy ślad.

Efekty zanikania tatuażu zobaczymy już po pierwszym zabiegu, ale by całkowicie go usunąć, niezbędnych będzie kilka sesji. Odstęp pomiędzy sesjami powinien wynosić minimum 4 tygodnie. O tym, ile zabiegów będzie konieczne, poinformuje nas lekarz lub kosmetolog.

Cena zabiegu uzależniona od wielkości i koloru tatuażu. W przypadku tatuaży czarnych cena waha się od 150 do 1000 zł, natomiast w przypadku kolorowych – od 200 do 1200 zł.

Więcej na temat tatuaży:Wytatuowany wilk symbolizuje wolność i dzikość. Co jeszcze?Tatuaże w formie zapisów - inspiracje z InstagramaJest bardzo charakterystyczny. Tatuaż rękaw - czy to opcja dla ciebie?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/24.10.2018 12:46
Usuwanie nie boli tak jak sam tatuaz. Zawsze balam sie bolu i odciagalam w czasie mysl o laserze. Szkoda.. bo naprawde spoko.. Moze na twarzy boli..noe woem.. na ramoeniu nie!!!! Jestem po 4 sesjach
/19.10.2018 23:12
Informacje w tym artykule nie są do końca zgodne z prawdą. Otóż moje drogie usuwanie tatuażu bardzo boli. Bardziej niż jego wykonanie. Wiem bo mam 2 tatuaże i miałam 4 razy tatuowane brwi oraz dwa razy tatuowane kreski na powiekach. Usuwanie brwi bolało jakby ktoś palił mnie ogniem po twarzy nad oczami. Skuteczność bardzo duża. Jestem po zabiegu już 5 dzień, wszystko się pięknie goi i bardzo szybko. Mam usunięte na "oko" około 85% makijażu. Została tylko mikro kreseczka na górze prawej brwi o zabarwieniu szarawym w tym momencie oraz cześć kreski z boku nad lewym okiem, bo tam niestety lingeristka chyba z a mocno się wczuła i głęboko wprowadziła tusz. Chcę też podkreślić że brwi miałam robione 7 lat temu oraz ponownie 4 lata temu. Jednak za drugim razem były zrobione naprawdę mocno. Całe szczęście tusz się wybarwił ale nie całkowicie, mogę to określić tak że wyblakł o jakieś 30% Zabieg usuwania tego dzieła miałam w Poznaniu. Jestem bardzo zadowolona po mimo szczypania skóry i swędzenia przez pierwsze kilka godzin, oraz białych jak śnieg brwi :) w sensie włosów. Strupki same bardzo szybko odeszły podczas mycia szarym mydłem i smarowania żelem. Skóra jest nadal czerwona ale juz nie sina tak jak przez pierwsze 2 dni. Warto wykonać taki zabieg i nie bać się okresu przejściowego i bólu bo to wszystko wynagrodzi wam efekt końcowy po wygojeniu. Mój makijaż był wykonany tak że powodował że wyglądałam jakbym była ciągle zła albo miała groźne spojrzenie, postarzał mi twarz a kreski były za cienkie. Teraz odzyskałam znowu łagodny wygląd, swoje łagodne rysy twarzy, wygladam kilka lat młodziej. Co do ceny to za brwi w Poznaniu płaci się 150zł za sesję. Nie będę tylko podawać nazwy studia bo nie chce robić żadnych reklam. Za 3 tygodnie udaje się ponownie na już ostania na to wychodzi sesję :) pozdrawiam wszystkie panie które nadal zastanawiają się czy poddać się temu zabiegowi. Naprawdę warto dziewczyny, bądźcie twarde :)
/01.06.2018 01:08
Ja jestem po 3 zabiegu dopiero, ale tatuaż już jest dużo mniej widoczny. Jak dotąd rezultat mi się bardzo podoba. Zabiegi robię w Klinice Zakrzewscy u dr Magdaleny Zakrzewskiej. Tam też robiła moja znajoma i to ona właśnie poleciła mi to miejsce.
POKAŻ KOMENTARZE (15)