POLECAMY

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Jaki rodzaj tatuażu najtrudniej jest usunąć i dlaczego? Na czym polega i ile kosztuje zabieg laserowego usuwania tatuażu? Czy zabieg jest bolesny?

tatuaż

fot. Fotolia

Laserowe usuwanie tatuażu – obok metody chirurgicznej – jest obecnie uważane za najskuteczniejszy zabieg, jeśli chcemy pozbyć się rysunku na ciele. Czy dzięki tej metodzie usuniemy każdy rodzaj tatuażu? Czy zabieg jest bolesny i pozostają po nim blizny? Kiedy warto zdecydować się na tę metodę?

Usuwanie tatuażu laserem Q-switch

Do usuwania tatuażu najczęściej wykorzystywany jest laser Q-switch, który powoli zastępuje inne zabiegi stosowane do usuwania tatuaży. Czy jego skuteczność jest dużo wyższa niż skuteczność wcześniejszych metod?

Nowoczesne lasery Q-Switch posiadają zwykle kilka długości fal, które wnikają w skórę na różne głębokości, ale są również wychwytywane przez różne barwniki. Wiązka lasera o długości 1064 nm pozwala na usuwanie pigmentu czarnego, brązowego i ciemnoniebieskiego. Natomiast krótsza fala o długości 532 nm absorbowana jest przez pigmenty czerwone, fioletowe i pomarańczowe. Nowością są specjalne przystawki do lasera Q-Switch, dzięki którym można osiągnąć jeszcze dwie inne długości fal, które usuwają pigmenty wcześniej uważane za właściwie niemożliwe do usunięcia, a są to pigmenty zielone czy błękitne. Można więc powiedzieć, że nowoczesny laser Q-Switch posiada aż cztery długości fal i dzięki temu jego skuteczność jest wyższa niż skuteczność starszych laserów Nd:Yag – mówi dr Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Dzięki Q-Switch laserowe usuwanie tatuażu stało się również bardziej bezpieczne, ponieważ model ten posiada tak krótki czas trwania impulsu, że nie powoduje uszkodzenia tkanek otaczających tatuaż.

Z kolei to, że plamka wiązki lasera jest całkowicie płaska i może mieć średnicę wynoszącą aż 10 mm powoduje, że zabieg jest krótszy, a rozpiętość cenowa pomiędzy usunięciem małego i większego tatuażu nie jest aż tak drastyczna.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Zabieg usuwania tatuażu przy pomocy lasera Q-Switch nie wymaga znieczulenia. Najczęściej obszar poddany zabiegowi jest chłodzony za pomocą zimnego okładu. W przypadku osób, które posiadają niski próg bólu, można zastosować krem znieczulający Emla.

Główna część zabiegu trwa od 5 do 30 minut w zależności od tego, jak duży jest tatuaż. W tym czasie lekarz lub kosmetolog przykłada końcówkę lasera do zabarwionej skóry i uderza w nią wiązką lasera. Gdy cały tatuaż zostanie poddany działaniu lasera, zakładany jest opatrunek i pacjent może opuścić klinikę. Rekonwalescencja nie jest wymagana, właściwie od razu można powrócić do codziennej aktywności.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu nie jest bolesny, ale najczęściej odczuwany jest przez pacjenta dyskomfort. W miejscu poddanym zabiegowi może wystąpić zaczerwienienie, swędzenie oraz mogą pojawić się strupki. Usuwanie tatuażu jest więc zabiegiem mniej bolesnym i przynosi mniejsze powikłania niż jego tworzenie.

Zobacz też: Jak usunąć niechciany tatuaż?

Jak usuwany jest tatuaż?

Co sprawia, że tatuaż znika po zastosowaniu lasera? Jak wygląda mechanizm jego usuwania?

– By wyjaśnić, jak usuwany jest tatuaż, warto powiedzieć najpierw o tym, czym właściwie jest ten rysunek. Kiedy w skórę wstrzykiwany jest pigment, tworzy się w niej stan zapalny i w mechanizmie obronnym wytwarzane są tkanki, które otaczają cząsteczki pigmentu. Dzięki temu makrofagi, czyli wyspecjalizowane komórki żerne, nie mają do nich dostępu i nie mogą usunąć tych cząsteczek. Ponadto cząsteczki pigmentu są za duże dla makrofagów. Gdy laser dociera w skórę, rozbija cząsteczki pigmentu na mniejsze części i uszkadza tkankę je okalającą. Dzięki temu makrofagi mogą usunąć pigment i tym samym tatuaż znika. Wiązka lasera oczywiście musi być tak dobrana, by absorbował ją dany pigment, czyli np. w przypadku czarnego tatuażu używa wiązki o odpowiedniej długości fali – wyjaśnia dr Wojciech Rybak.

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Chociaż laserowe usuwanie tatuaży uważane jest za najbardziej efektywną metodę, to jednak Q-Switch nie zawsze jest w stanie zagwarantować 100% skuteczność. Efekty zabiegu zależą przede wszystkim od rodzaju pigmentu użytego przy tworzeniu tatuaży.

Laser wykazuje najwyższą skuteczność w przypadku czarnych tatuaży. Im jaśniejszy kolor, tym trudniej go usunąć, więc dla posiadaczy białych tatuaży mamy złą wiadomość – niestety nie uda się ich pozbyć poprzez zastosowanie lasera. Za trudny do usunięcia uważa się też kolor zielony. W niektórych przypadkach zdarza się, że pozostaje obrys tatuażu. Jednak w wielu przypadkach tatuaż jest całkowicie usuwany i nie pozostaje po nim choćby najmniejszy ślad.

Efekty zanikania tatuażu zobaczymy już po pierwszym zabiegu, ale by całkowicie go usunąć, niezbędnych będzie kilka sesji. Odstęp pomiędzy sesjami powinien wynosić minimum 4 tygodnie. O tym, ile zabiegów będzie konieczne, poinformuje nas lekarz lub kosmetolog.

Cena zabiegu uzależniona jest zarówno od wielkości, jak i koloru tatuażu. W przypadku tatuaży czarnych cena waha się pomiędzy 150 a 1000 zł, natomiast w przypadku kolorowych – od 200 do 1200 zł.

Zobacz też: Tatuaż fluorescencyjny, czyli jak świecić w ciemności?

Autor: Fresh PR/mn

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/miesiąc temu
@hania usuwałaś kolorowy tatuaż w klinice Krajewski? Naprawdę nie pozostał ślad? Ile czasu Ci to zajęło? Ja właśnie jestem umówiona na pierwszą wizytę. Tatuaż niebiesko - czarno - czerwony i obawiam się, że nic na to nie poradzą.....
/miesiąc temu
@magda: W Klinice krajewski tatuaż usuwałam ja. Był bardzo kolorowy, a śladu po nim prawie już nie mam :)
/2 miesiące temu
Również nie byłam co do tego przekonana, myślałam że może zostanie blizna, albo tatuaż będzie tylko bledszy. Ostatecznie zdecydowałam się na salon Artimex w Raciborzu i po zabiegu po tatuażu nie ma śladu. Polecam - zdecydowanie warto. Zabieg jest skuteczny.
POKAŻ KOMENTARZE (12)