POLECAMY

Tatuaż Sak Yant – azjatycki amulet

Sak Yant to szczególny rodzaj tatuaży pochodzących z południowej Azji. Posiadacze takich tatuaży traktują je jako amulety, które chronią ich przed niebezpieczeństwami współczesnego świata. Stanowią one także tarczę obronną przed ciemnymi mocami, przynoszą posiadaczowi zdrowie, bogactwo, sławę i dobrobyt.
Tatuaż Sak Yant – azjatycki amulet

Sak Yant – co to jest?

Sak Yant to tzw. święte tatuaże wykonywane przez buddyjskich mnichów. Są to wzory geometryczne zazwyczaj z wizerunkiem Buddy. Pochodzą one z południa Azji. Inna ich nazwa to yantra, co w języku tajskim oznacza nic innego jak modlitwę. Nazwa ta bardzo dobrze odzwierciedla powód, dla którego tatuaże te są wykonywane.

Mianowicie Sak Yant jest traktowany jako pewnego rodzaju amulet, tarcza ochronna. Posiadacze takiego typu tatuaży wierzą, że przynoszą im one: zdrowie, bogactwo, dobrobyt, wytrzymałość i wytrwałość w zmaganiach codziennego życia. Odpędzają od nich złe duchy i przyciągają szczęście oraz błogosławieństwo.

Zobacz też: Tatuaż - jak to się robi?

Tradycyjna yantra

Warto również zwrócić uwagę na to, że tradycyjne yantry nie są wykonywane zwykłą elektryczną maszynką, jak większość normalnych tatuaży, a specjalnie przygotowaną bambusową igłą.

Obecnie, najczęściej wśród kobiet oraz niektórych zawodów męskich, nie wykonuje się jednak świętych tatuaży tuszem, a olejem sezamowym. Taki tatuaż po kilku dniach robi się niewidoczny, ale nadal ma taka samą moc.

Miejsce na ciele, na którym powinien być umieszczony Sak Yant, również jest bardzo ważne. Musi on znajdować się w pobliżu głowy (w miejscu, gdzie przebywa dusza).

Istnieją setki tradycyjnych wzorów i napisów. Jednak do najczęściej występujących należą: smoki, tygrysy i węże, które są świętymi symbolami szczęścia.

Legendarne wierzenia związane z Sak Yant

Pierwsze Sak Yant wykonywane były w świątyniach buddyjskich. Mnisi tatuowali na ciałach wojowników religijne sentencje wielkich mistrzów. Z czasem stawały się one coraz bardziej popularne wśród żołnierzy.

Legenda mówi, że Tajlandia nigdy nie została zajęta, ponieważ wszyscy tajscy żołnierze, walczący w obronie ojczyzny, zawsze mieli wytatuowane ochronne wzory. Dodatkowo, aby zwiększyć ich moc, często odmawiali odpowiednie modlitwy, dzięki którym udało im się osiągnąć nieśmiertelność.

Zobacz też: Tatuaże trójwymiarowe (3D) - galeria

Najczęściej pojawiające się motywy świętych tatuaży

Tatuaże te są bardzo różnorodne, często łączą je jedynie motywy przewodnie, a reszta zależna jest od tego, co najważniejsze jest w życiu osoby, która taki tatuaż posiada.

Do najczęściej pojawiających się motywów przewodnich należą:

  1. Yant Ha Taew – to 5 poziomych wierszy tekstu, zawierającego życiowe sentencje i najważniejsze cele posiadacza.
  2. Yant Paed Tidt – to pewnego rodzaju kompas dla posiadacza tatuażu, który symbolizuje osiem kierunków wszechświata. Ma on szczególną moc ochronną w trakcie podróży. Powoduje on, że posiadacz tatuażu ma atrakcyjny wygląd dla płci przeciwnej, jest chroniony przed nieszczęśliwymi wypadkami w podróży, staje się silniejszym od innych, co wiąże się również z tym, że jest on dla nich autorytetem, posiada on również ogromną moc pokonywania wszelkich przeszkód, które spotyka na swojej drodze człowiek.
  3. Yant Gao Yord – mają kształt piramid złożonych z różnych wzorów i ich kombinacji. Piramidy takie chronią posiadacza przed atakami wrogów i odpędzają od niego ciemne moce.
  4. Yant Human – ten rodzaj Sak Yant przedstawiający wojownika – Hanumana, który wg tradycyjnych wierzeń doprowadził tajskie wojsko do zwycięstwa. Temu typowi przypisuje się wiele znaczeń: pomaga w znalezieniu pracy, przywraca siłę, pomaga ponosić zwycięstwa, dodatkowo dodaje posiadaczowi piękna i uroku osobistego.
  5. Yant Suea –  przedstawiają tygrysy, ich pazury, często imitują rany, które mogły powstać w walce z tygrysem. Ich podstawową funkcją jest odpędzanie konkurencji w biznesie.
  6. Yant Nâ - Bouddha – to twarz Buddy przyozdobiona różnymi motywami. Posiada wiele znaczeń, generalnie  odpowiada za ochronę i nieśmiertelność.

Zagrożenia związane z tradycyjnie wykonywanym Sak Yant

Wykonywanie tatuaży Sak Yant w sposób tradycyjny jest bardzo ryzykowne. Szczególnym zagrożeniem jest możliwość zarażenia się różnymi chorobami, przede wszystkim wirusem HIV. Jest to związane z tym, że mnisi bardzo często nie przestrzegają podstawowych zasad higieny przy wykonywaniu tatuaży.

Największe zagrożenie niesie za sobą tatuowanie kilku osób tą samą igłą, co jest bardzo często praktykowane. Dodatkowo taka igła nie posiada zbiorniczka na atrament, jest ona kilkakrotnie namaczana w pojemniczku z tuszem wykorzystywanym wielokrotnie. Zdarza się również, że mnisi nie używają rękawiczek ochronnych.

Gdzie można wykonać tradycyjne San Yant?

Tradycyjne yantry można wykonać przede wszystkim w Tajlandii, gdzie znajduje się najwięcej ekspertów w tej dziedzinie. Ich koszt zazwyczaj waha się w granicach od 400 do 800 dolarów, ale u największych mistrzów można zapłacić nawet od 1.000 do 1.500 dolarów.

Pożądane wzory można jednak wykonać obecnie w każdym salonie tatuażu. Wydaje się to być o wiele bezpieczniejsze niż tradycyjne Sak Yant.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)