POLECAMY

Tatuaż – przeszkadza czy pomaga w życiu?

Tatuaż może przeszkadzać w życiu, szczególnie w karierze zawodowej. Istnieją profesje, w których tatuaż jest kategorycznie zabroniony, a w pracodawcy, zatrudniając osoby na stanowiska, w których konieczny jest bezpośredni kontakt z klientem, często są negatywnie nastawieni do tatuaży w widocznych miejscach.
Tatuaż – przeszkadza czy pomaga w życiu?

Stereotypy związane z osobami posiadającymi tatuaże

Pierwszym stereotypem utrwalonym w polskim społeczeństwie jest postrzeganie posiadacza tatuażu jako kryminalisty lub osoby związanej ze światem przestępczym. W Polsce stereotyp ten silnie się utrzymuje, chociaż po 1989 roku wraz ze zmianą systemu politycznego i możliwością swobodnej wymiany kulturowej z zachodnimi państwami nieco zmieniło się ich postrzeganie.

Stereotyp wytatuowanego kryminalisty zakorzeniony jest szczególnie w świadomości osób, które pamiętają jeszcze czasy komunizmu, kiedy tatuaże posiadały zazwyczaj osoby, które odsiadywały  jakąś karę w więzieniu – i wg nich tam właśnie powstawały pierwsze tatuaże.

Nic bardziej mylnego – ciało zdobiono tatuażami już starożytności, gdzie absolutnie nie były one nacechowane negatywnie.

Powoli jednak Polacy również zaczynają dojrzewać do zmiany myślenia, a tatuaże stają się bardzo modne.

Często osoby posiadające tatuaże oskarżane są o dokonywanie samookaleczenia. Uprzedzone osoby wiążą wykonanie tatuażu z brakiem szacunku do własnego ciała.

Nie należy jednak zapominać, że posiadanie tatuaży to indywidualna sprawa i nie należy uprzedzać się do osób je posiadających.

Zobacz też: Zanim zrobisz tatuaż (galeria)

Zawody, w których posiadanie tatuaży jest zabronione

Zakaz posiadania tatuaży maja policjanci i stewardessy. Jeżeli chcielibyśmy trudnić się jednym z tych zawodów, a wcześniej zrobiliśmy sobie tatuaż, niestety jesteśmy zmuszeni, by go usunąć.

W pozostałych zawodach nie ma takiego zakazu, jednak pracodawcy – jeżeli tatuaż znajduje się w bardzo widocznym na co dzień miejscu – zwracają na niego uwagę i może to źle wpłynąć na  naszą pozycję przy staraniu się o pracę.

Tatuaże są niemile widziane przede wszystkim w zawodach, w których pracownik ma kontakt z klientami czyli: kawiarnie, restauracje, wszelkie prace biurowe, szkoły.

Zalety posiadania tatuażu

Tatuaże są na pewno niebanalnymi ozdobami ciała, które mogą być jednym ze sposobów na podniesienie własnej samooceny. Ozdoby takie wyróżniają posiadaczy i często wyrażają ich zainteresowania i cele życiowe.

Zobacz też: Tatuaż - jak wybrać ten odpowiedni?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)