POLECAMY

Tatuaż – jak wybrać ten odpowiedni?

Orientalistyczne motywy, delikatne wzroki, napisy czy duży i rzucający się w oczy malunek? A może obrazek w trójwymiarowy – bardzo trendy w dobie 3D? Wszystko zależy od Ciebie i zasobności Twego portfela. Oto nasz krótki przewodnik, który pomoże wybrać odpowiednią technikę i motyw tatuażu.
Tatuaż – jak wybrać ten odpowiedni?

Od jakiegoś czasu zastanawiasz się nad tym, jaki wybrać tatuaż? Przeszukujesz internetowe galerie z nadzieją na znalezienie tego idealnego wzoru, motywu i z niecierpliwością wyczekujesz na wizytę w salonie tatuażu? Może nasz poradnik pomoże Ci dokonać wyboru.  

Top 5

Istnieje wiele motywów tatuażów. Oto klasyczna piątka:

 • realistyczny – wykonany z niezwykłą precyzyjnością tatuaż, który, zdaniem niektórych, niemalże przypomina fotografię. Najczęściej tą techniką wykonuje się portrety.
 • Subtelny – delikatne kontury bardzo dokładnie wykonywanego malunku pełnego przeróżnych utrudnień w postaci dużej ilości szczegółów.
 • Tradycyjny – wykonany przy użyciu czarnego barwnika. Bardzo wyraziste, ciemne kontury w połączeniu z cieniami.
 • Tribal – inaczej tatuaż kultowy. Charakterystyczne cechy to mocny kontur i czarny barwnik.
 • Czerń i szarość – klasyczny i bardzo popularny tatuaż, który wykonuje się jedynie dwoma kolorami – czarnym i szarym. Bardzo popularne są wszelkie cienie.

Zobacz też: Zanim zrobisz tatuaż (galeria)

Kopalnia inspiracji

W każdym salonie tatuażu znajdziesz katalogi z różnymi malunkami i motywami. My przedstawiamy  wybrane:

 • orient express – orientalne motywy bardzo często są wybierane przez osoby decydujące się na tatuaż. Bardzo charakterystyczne dla tatuaży orientalnych są scenki, postacie mitologiczne;
 • alfabet – np. chiński. Poszczególne litery w tym języku często są tatuowane;
 • napisy – wykonywane najczęściej czarnym barwnikiem. Zazwyczaj niewielkie tatuaże, które mają nam przypominać o czymś ważnym lub być pewnego rodzaju mottem życiowym. Bardzo często tatuowane są sentencje, imiona, symbole, które nawiązują do najważniejszych rzeczy czy wydarzeń w życiu;
 • opaska – to bardzo stary styl tatuaży, który był bardzo popularny w latach 90. w Polsce. Najczęściej wykonywany na przedramieniu. Wyglądem przypomina opaskę, która ozdobiona jest wybranym wzorem. Powszechne są tribale, indiańskie, celtyckie itp.;
 • biomechanika – za prekursora tej techniki tatuażu uważa się szwajcarskiego malarza Hansa Gigera. Tatuaże w tym stylu można określić jako połączenie elementów ludzkiego ciała i jego organów wraz z elementami wykorzystywanymi w mechanice. Przykładem może być tatuaż ludzkich kości połączonych ze sobą śrubkami, metalowymi elementami. Do wykonania tego typu malowideł używa się kolorowych barwników;
 • tantryczny, czyli Sak Yant – wykonanie takiego tatuażu traktowane jest niemalże jak święto, wielkie wydarzenie. Niekiedy podczas zabiegu obecny jest buddysta. Ze zrobieniem Sak Yant wiąże się jakieś ważne wydarzenie w życiu. Tatuaże w tym stylu to nie malunki dla zaspokojenia własnej zachcianki. Ich wykonanie wiąże się bowiem z mantrami, medytacją, uduchowieniem;
 • 3D – to bodajże jeden z najtrudniejszych tatuaży do wykonania. Bardzo pracochłonny. Wymaga niezwykłej precyzji i cierpliwości. Jest bardzo efektywny;
 • medyczny – to specjalna odmiana tatuażu, która służy do zakrycia blizn.

Kolor czy czerń?

Motyw tatuażu już wybrany. Teraz pora na podjęcie decyzji – kolorowy malunek czy klasyczna i minimalistyczna czerń?

Wykonanie tatuażu kolorowego jest bardziej pracochłonne, ale i bolesne. Dzieje się tak dlatego, że tatuator nawet kilkakrotnie wbija igłę z barwnikiem w to samo miejsce. Kolory niekiedy nakładane są na siebie.

Czarny barwnik najczęściej wykorzystywany jest do robienia takich malunków, jak m.in. delikatne, małe wzory, napisy, symbole, litery alfabetu chińskiego.

Przed podjęciem decyzji, jaki tatuaż wybrać, warto skonsultować się ze specjalistą, który może rozwiać wątpliwości, doradzić. Poza tym dobrze jest wcześniej przeprowadzić test na alergię – tatuator podpowie, jak to zrobić. Przede wszystkim trzeba jednak oszacować własną odporność na ból.

Zobacz też: Czy tatuaż może być groźny dla życia?

Postaw na bezpieczeństwo

Zanim zdecydujesz się na zrobienie malunku w wybranym salonie – sprawdź, czy przestrzegane są tam zasady higieny. Sterylność i bezpieczeństwo to podstawa.

Dokładnie sprawdź, czy igły są przechowywane w opakowaniach, czy tatuator używa jednorazowych rękawiczek, czy barwniki mają atesty europejskie i jaki jest termin ich przydatności. Pamiętaj, że w tym przypadku dociekliwość może uchronić Cię przed zarażeniem groźnym wirusem HIV lub zakażeniem wątroby typu C.

Cennik i jak usuwać?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, który rodzaj tatuażu jest trudny do usunięcia, a który łatwy. Każdy zabieg usuwania malunków z ciała nie daje nam gwarancji, że dzięki niemu skóra stanie się jedwabiście gładka i w swoim naturalnym kolorze. Zdarza się, że usunięcie wszystkich barwników nie jest możliwe. Zdecydowanie jednak łatwiej jest zlikwidować małe malunki. Zabiegi usuwania tatuaży przeprowadza się za pomocą specjalnych laserów.

Podobnie trudno podać konkretne ceny wykonywania poszczególnych malunków. Wszystko zależy od tego, ile czasu wymaga wykonanie tatuażu i czy wykorzystujemy do tego kilka kolorowych barwników czy może jedynie jeden. Zazwyczaj niewielkie malunki kosztują ok. 150 złotych, zaś wzór wielkości dłoni i większy od 500 złotych.

Ponadto warto pamiętać, że niektóre salony tatuażu kuszą potencjalnych klientów niższymi cenami niż konkurencja, co może odbijać się na jakości usług.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 miesiące temu
Ważny jest wybór salonu, który pracuje na sterylnym, bezpiecznym, profesjonalnym sprzęcie. Ponadto, odpowiedni dobór tatuażysty, który specjalizuje się w wybranym przez nas wzorze, motywie. Ja na przykład marzyłam o kolorowym tatuażu, dlatego zdecydowałam się zapisać do Kingi z Jah Love Tattoo Studio. I to był strzał w dziesiątkę! :)
/2 lata temu
Wybierając tatuaż najlepiej dobrze przemyśleć wzór i nie kierować się modą czy emocją. To wybór na całe życie - a przynajmniej tak powinno być. Pozdrawiam 13Tattoo gdzie zrobiłam najważniejszy symbol mojego życia.