Reklama

Pielęgnacja włosów średnioporowatych powinna opierać się na łagodnych szamponach, regularnym stosowaniu odżywek oraz fundowaniu włosom zabiegu olejowania włosów.

Reklama

Określenie porowatości włosów ma kluczowe znaczenie w ich pielęgnacji. Włosy średnioporowate to te, które nie mają cech ani włosów charakteryzujących się niską, ani wysoką porowatością.

Łuski włosów średnioporowatych są tylko nieznacznie odchylone. Zazwyczaj nie sprawiają kłopotów w pielęgnacji, są podatne na układanie, ale bardzo łatwo można pogorszyć ich stan np. farbowaniem, częstą stylizacją lub źle dobranymi kosmetykami. Takie pasma wymagają odżywienia i wzmocnienia, zwłaszcza od połowy długości włosów i na końcach.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate lubią się z kosmetykami o lekkich, ale bogatych konsystencjach, które nie obciążają nadmiernie pasm (ponieważ bardzo łatwo je przeciążyć), za to przywracają im miękkość i zdrowy wygląd.

Szampony

Szampon do włosów średnioporowatych powinien mieć lekką formułę (zrezygnuj z szamponów 2 w 1). Najlepiej sprawdzą się te oczyszczające lub delikatnie nawilżające, bez silnych detergentów (mocno oczyszczający szampon stosuj nie częściej, niż raz w tygodniu).

Do mycia włosów średnioporowatych świetnie sprawdzi się metoda kubeczkowa - przed nałożeniem szamponu warto rozcieńczyć go w kubku z wodą.

Odżywki

W składzie odżywek do włosów średnioporowatych szukaj olejku arganowego, płynnego jedwabiu, keratyny, aloesu. Stosuj je co 2-3 dni lub po każdym myciu włosów.

Odżywka do włosów średnioporowatych powinna mieć lekką, nietłustą formułę, która łatwo się spłukuje i nie przeciąża pasm.

Świetnym rozwiązaniem jest również włączenie do codziennej pielęgnacji odżywek w sprayu, które nie wymagają spłukiwania - ułatwią rozczesanie włosów i nadają im miękkość, elastyczność i blask.

Maski

Raz w tygodniu nałóż na włosy silnie odżywiającą i regenerującą maskę. Aplikuj ją od połowy długości włosów i nałóż na głowę czepek foliowy. Spłucz po 30 minutach. Najlepiej sprawdzą się te emolientowe i humektantowe (stosowane z umiarem).

Najlepsze maski humektantowe do włosów
Przegląd masek emolientowych do włosów

Olejki

Najlepiej jest sięgnąć po olejki o cząstkach średniej wielkości (czyli kwasy jednonienasycone z grupy omega 7 i omega 9).

Warto stosować je na końcówki, po każdym umyciu włosów a raz na 2-3 tygodnie zafundować zabieg olejowania włosów. W pielęgnacji włosów średnioporowatych świetnie sprawdzi się:

  • olejek arganowy, który odbudowuje strukturę keratynową włosów,
  • olejek jojoba, który nawilża włosy i skórę głowy oraz zapobiega przetłuszczaniu się włosów i leczy łupież,
  • olejek winogronowy, który działa regenerująco oraz chroni włosy i skórę głowy przed uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi,
  • olejek makadamia, który łagodzi podrażnienia, odżywia, nawilża i nadaje włosom elastyczność,
  • olejek z awokado, który doskonale nawilża, przywraca blask i zapobiega puszeniu się włosów,
  • olejek ze słodkich migdałów, który łagodzi podrażnienia skóry głowy i odżywia,
  • olejek ryżowy, który spowalnia proces starzenia się cebulek oraz hamuje wypadanie włosów.

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Poza ekstraktami roślinnymi w kosmetykach do pielęgnacji włosów średnioporowatych, warto szukać następujących składników:

  • protein jedwabiu, które odżywiają i nawilżają włosy otaczając włosy filmem, który chroni pasma przed czynnikami zewnętrznymi oraz dodatkowo zapobiega puszeniu się włosów,
  • protein mleka, które wzmacniają i dodają włosom blasku,
  • keratyny, czyli naturalnego budulca włosa, która uzupełni ubytki na powierzchni włosa i naprawi mikrouszkodzenia,
  • kwasu hialuronowego, który nawilża i wygładza włosy sprawiając, że stają się sypkie i miękkie,
  • silikonów, które wygładzają powierzchnię włosa i nadają im blask (stosowany wyłącznie na końcówki).

Czego unikać w pielęgnacji włosów średnioporowatych? Oleju kokosowego, który może nadmiernie puszyć włosy.

Reklama

Więcej o pielęgnacji włosów:
Maść końska na włosy - jak ją stosować?
Efekty stosowania wody brzozowej na włosy
Jak stosować masło shea na włosy?

Reklama
Reklama
Reklama