Minister Szumowski nawołuje obsługę sklepów. „Jeśli ktoś nie ma maseczki, wypraszajcie go”

Ministerstwo zdrowia prosi o noszenie maseczek w sklepach fot. Adobe Stock
Lekceważenie obostrzeń wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia może się skończyć bardzo nieprzyjemnie. I nie chodzi tu tylko o narażenie się na złapanie koronawirusa.
/ 24.06.2020 11:14
Ministerstwo zdrowia prosi o noszenie maseczek w sklepach fot. Adobe Stock

Widok osób wchodzących do sklepu bez maseczki ochronnej jest niestety coraz częstszy. Polacy zaczęli lekceważyć obostrzenia nałożone przez Ministerstwo Zdrowia, najwyraźniej sądząc, że epidemia dobiegła końca. Niestety, to właśnie takie zachowanie może wywołać gwałtowny skok zachorowań. Zwłaszcza w czasie wyprzedaży, gdy w sklepach jest najwięcej osób. Okazuje się jednak, że obsługa sklepu może wyciągnąć konsekwencje wobec klientów, którzy nie mają maseczki. 

Kary za brak maseczek w sklepach

Kasjer może odmówić ci obsługi, jeśli nie masz zasłoniętego nosa i ust. Wskazuje na to art. 135 kodeksu cywilnego. Podkreśla on, że istnieją „uzasadnione przyczyny odmowy sprzedaży”. Jedną z nich może być brak maseczki, który naraża innych na niebezpieczeństwo. 

Obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Właściciel lub obsługa sklepu powinni na to zareagować. Mogą też wezwać odpowiednie służby - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz

Minister Zdrowia przypomina o obowiązku noszenia maseczek

Do sprawy braku maseczek w sklepach odniósł się również minister Łukasz Szumowski, który nawołuje obsługę lokali do wypraszania klientów, którzy nie mają zasłoniętych ust i nosa. 

W sklepach powinniśmy nosić maseczki, to ochrona również pracowników. Być może powinniśmy wprowadzić zasadę, że osoby bez maseczek nie będą obsługiwane. Prostsze by było, gdyby personel prosił o założenie maseczki lub wypraszał ze sklepu. To kwestia egzekwowania – powiedział Szumowski w rozmowie w programie WP „Newsroom”

Andrusiewicz przypomniał, że w miejscach publicznych znajdujących się w zamkniętych pomieszczeniach i pojazdach dalej obowiązuje nakaz zakrywania twarzy. Nierespektowanie go może skutkować karą finansową. 

Jeżeli klient przyjdzie do sklepu bez maseczki, rozporządzenie daje możliwość nieobsłużenia tego klienta. Jeżeli nie będzie chciał się dostosować do obowiązku założenia maseczki, proponujemy nieobsługiwanie tego klienta, chociażby z troski o pozostałych klientów, którzy znajdują się w tym momencie sklepie - podkreślił rzecznik Ministerstwa Zdrowia

Zobacz więcej wiadomości z Polski i ze świata:
To już pewne! Minister Szumowski potwierdza, że wróci obowiązek noszenia maseczek 
Epidemia koronawirusa w Polsce przyspiesza? Aktualne liczby 
Wakacyjny bon 500 czy 1000+? Sprawdź, który ci przysługuje i jak się o niego ubiegać 
Do rodziców trafią kolejne pieniądze? Wysokość świadczenia będzie zależeć od liczby posiadanych dzieci

Redakcja poleca

REKLAMA