rasy świnek morskich fot. Adobe Stock

Rasy świnek morskich - opisy i wymagania gryzoni różnych ras

Rasy świnek morskich dzieli się na długowłose, krótkowłose i bezwłose. Popularna świnka morska skinny nie ma futra, za to świnka morska peruwianka wymaga codziennego czesania długich włosów.
/ 18.01.2021 12:50
rasy świnek morskich fot. Adobe Stock

Rasy świnek morskich można podzielić ze względu na wygląd sierści - rodzaj włosa:

  • długowłose,
  • krótkowłose,
  • bezwłose.

Kawia domowa (czyli właśnie świnka morska, bo tak też nazywa się te gryzonie) popularnej w domach rasy, czyli peruwianka, ma charakterystyczne długie włosy. Jej sierść rozkłada się na boki, a włosy mogą dorastać nawet do kilkunastu centymetrów. Ras świnek morskich jest jednak dużo więcej.

Można je podzielić także ze względu na ubarwienie (jednobarwne, dwubarwne i trójbarwne). Wyróżnia się także grupę aguti, będącą połączeniem różnych odmian umaszczenia.

Spis treści:

  1. Długowłose rasy świnek morskich
  2. Krótkowłose rasy świnek morskich
  3. Bezwłose rasy świnek morskich

Długowłose rasy świnek morskich

Błyszczące, długie włosy świnek morskich to coś, co wyróżnia poszczególne rasy tych gryzoni. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, można je czesać.

Peruwianka

Peruwianka to jedna z popularniejszych, także w polskich domach, ras kawii domowej. Jej błyszczące, aksamitne w dotyku włoski, są naprawdę piękne, choć świnka morska wymaga większej pielęgnacji, niż gryzonie innych ras. Włosy peruwianki czesze się za pomocą specjalnych szczoteczek.

Peruwianka potrzebuje sporej klatki, a przy tym swobody - przynajmniej na godzinę należy wypuszczać ją, by mogła bezpiecznie pobiegać po mieszkaniu. 

Lunkarya

To dosyć mało popularna w Polsce rasa świnki morskiej, za to wyjątkowo urokliwa. Zdaniem niektórych jej pyszczek nieco przypomina króliczy - ma krótszą sierść, za to na tułowiu znajdują się dłuższe, kręcone włosy.

lunkarya
fot. Adobe Stock

Texel

Świnka morska tej rasy ma mięciutkie, kręcone i bardzo delikatne włosy. Texel jest krzyżówką 2 innych odmian: rex i sheltie. Po rozczesaniu jej włoski układają się w fale, przed czesaniem - są spiralnie skręcone.

Texel nie jest w Polsce zbyt popularną rasą świnki morskiej.

Sheltie

Świnka morska rasy sheltie ma długie, proste i gładkie włosy (podobnie jak peruwianka), które skierowane są do tyłu. Jedynie na pyszczku jej futerko jest krótsze, co przypomina nieco grzywę lwa, ponieważ na policzkach są one już dłuższe.

Świnka morska tej rasy jest dosyć wymagająca, ponieważ codziennie należy ją czesać.

Merino

Świnka morska tej rasy posiada charakterystyczna rozetkę na głowie, a jej futerko jest wyjątkowo gęste. Jest krzyżówką ras texel i coronet.

Moher

Świnkę morską tej rasy cechuje grube, gęste, kręcone futro. Z tego powodu zwierzątko źle znosi wysokie temperatury. Jej wygląd może przypominać owce merynosy. 

Krótkowłose rasy świnek morskich

Abisyńska

Świnka morska abisyńska znana także jako świnka morska rozetka (za sprawą charakterystycznych rozetek) - to rasa, która cieszy się dużą popularnością.

Powinna mieć przynajmniej 8 rozetek na całym ciele. Jej włoski sterczą do góry i są szorstkie, a zwierzak sprawia wrażenie, jakby dopiero się obudził i był rozczochrany.

Świnka morska abisyńska lubi mieć towarzystwo, więc warto przygarnąć od razu dwa gryzonie.

świnka morska abisyńska
fot. Adobe Stock

Rex

Świnka morska tej rasy ma włosy sterczące do góry, gładkie i dość krótkie. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji (poza standardową opieką nad tym gryzoniem).

Teddy

Ma gładkie włosy, szeroko rozstawione łapki i zaokrągloną głowę. Ma także oklapnięte uszy, co od razu pozwala stwierdzić, że jest to właśnie świnka morska rasy teddy. Uszy warto regularnie sprawdzać, czy nie zalega w nich woskowina i w razie potrzeby wyczyścić je.

Jest puszysta i z wyglądu nieco przypomina... maskotkę. Wystarczy wyczesać ją raz w tygodniu, by zebrać luźne włosy.

American

To świnka morska gładkowłosa, jej włoski dorastają do około 18 mm długości. American to stara i jedna z bardziej znanych ras świnek morskich

Bezwłose rasy świnek morskich

Podobnie jak nagie koty, tak samo bezwłose rasy świnek morskich, mają wielu zwolenników. Oto 2 najpopularniejsze bezwłose rasy kawii domowej:

Skinny

Świnka morska skinny to rasa, która zyskuje coraz większą popularność. Gryzonie jedynie na pyszczku posiadają niewielką ilość futra, zazwyczaj są ciemno umaszczone. Świnka morska rasy skinny powstała w wyniku mutacji genetycznej, oficjalnie rasa ta została uznana dopiero w 2004 roku.

Łysa kawia jest bardzo przyjacielska, za to delikatniejsza niż świnki ras krótkowłosych. W klatce świnki rasy skinny nie powinno być żadnych ostrych elementów, ponieważ łatwo mogłaby się zranić. Jest dosyć wrażliwa na niskie temperatury i promienie słoneczne, ponieważ jej skóry nie chroni futerko.

Podobnie jak peruwianka, najbardziej aktywna jest w godzinach porannych. 

Świnka morska Skinny
fot. Adobe Stock

Baldwin

Kolejną rasą świnek morskich, która nie posiada futra, jest baldwin. W przeciwieństwie jednak do rasy skinny, baldwin rodzi się pokryta włosami, natomiast traci je do 2 miesięcy po narodzinach.

Jej skóra może pokrywać się krostkami i mieć wiszące fałdy, w dotyku powinna być ciepła. Świnka morska rasy baldwin ma szybką przemianę materii, z tego powodu może też jeść więcej. Decydując się na jej zakup, warto wziąć pod uwagę częstszą wymianę ściółki.

Czytaj więcej na temat gryzoni:
Szynszyla w domu - jak się nią opiekować, żywienie, klatka
Szczur domowy - ile kosztuje, gdzie kupić, czego potrzebuje
Chomik Roborowskiego - cena, żywienie, oswajanie
Chomik syryjski - wymagania, opieka, długość życia